Série(2) / Epizody(7)

Jedno město, jeden neobyčejný rok...  Britská historicko-dramatická minisérie z produkce BBC natočená podle stejnojmenné knižní předlohy Elizabeth Gaskellové.
Cranford je fiktivní městečko, jehož předlohou byl Knutsford, kde strávila autorka své dětství. Seriál se zaměřuje na každodenní běžné radosti a problémy obyvatel tohoto městečka. Jejich strach z vzestupu průmyslové revoluce a pokroku, které ohrožují starosvětský klid městečka. Děj se odehrává v období od června 1842 do května 1843. Poukazuje na možnou symbiózu viktoriánské Anglie a nově nastupujícího věku, která je symbolizovaná přátelstvím dvou hlavních hrdinek - postarší důstojné dámy Matty Jenkynsové a do městečka nově příchozí mladé Mary Smithové.
Na úspěšnou první sérii navazuje v roce 2009 dvoudílná speciální vánoční minisérie, která se zaměřuje na období od srpna 1844 do listopadu 1844. (oficiální text distributora)

Elyssea

Jeden z těch neuvěřitelně milých seriálů, ve kterém zemře tak jedna až dvě postavy za epizodu (což máte alespoň postupně, jindy to Elizabeth Gaskell vytřídí všechno v závěrečná třetině). Být vámi, nedělám si oblíbence, protože nikdo není v bezpečí. Jinak je Cranford ideálem poklidného anglického venkova, jež si uchovává své zvyky a kde místní dámy venčí pejsky i krávy v pyžamu. Jsou to právě cranfordské dámy, které propůjčují seriálu to pravé kouzlo. Klípky a reputace, rozjímání nad čepci či nezdařenými dítky, to je v žánru period drama poměrně nevídaná věc. Nechybí ani gaskellovský ztracený bratr námořník a nevyhnutelný příchod železnice. Nu a kdo si potrpí na romanci, od toho je tu mladá cranfordská generace, která se zmůže i na těžkou erotiku, jakou je otřepávání smítka ze šatů snoubenky. To vše s vynikajícím obsazením (zvláště mě potěšila Lisa Dillon jako praktická Mary Smith). ()

Hedka

Práve takýto žáner ma dokáže vytiahnuť z reality a príjemne naladiť. Úplne iný svet, než ten, v ktorom momentálne žijeme, iná kultúra, iné problémy (?!)..... ale je taký čistý, príjemný, ľudský, plný múdrosti a sviežeho anglického humoru, až žasnem aké posolstvo má v sebe a zároveň aj nad tým, ako sa spoločnosť za niekoľko desiatok rokov dokázala tak veľmi zmeniť a poprevracať hodnoty....Majstrovský kúsok z dielne BBC. ()

01Zuzana10

este som to nedopozerala (nemozem vydrzat kym uvidim dalsiu cast) ale i tak moj dojem tie zvysne 3 casti nemozu pokazit, iba vylepsit. /to som napisala po 2. casti. potom uz dej troska upadava, miestami prekvapi, miestami sa velmi lahko da predvidat - skoda/. BBC produkuje skutocne krasne historicke serie. a tato nie je vynimkou. Ak ste tiez fanusikom ,,period " ci ,,costume" dramas, budete snad rovnako poteseni, ako som bola ja uz od uvodnych minut. V Cranforde sa nam totiz predstavuje neuveritelne mnozstvo skvelych britskych hercov, ktori snad kazdy uz vystupoval v nejakej tej ,,period drama" - spozname nielen slavnu Judi Dench, Philipa Glenistra ci Grega Wisa ale inych napr. z Pride and Prejudice, Sense and Sensibility, Nort & South, Wives and Daughters, Hornblower, Jane Eyre, The Forsyte Saga atd atd Toto je proste UK. Jemne, elegantne, dokonca vtipne, skvele vykony (mimo ine ma prekvapil zlaty Alex Etel ako maly chlapec Harry), mila hudba (+ v II.casti spievaju Loch Lomond - krasna piesen, checknite na nete original) par prijemnych zaberov, jasne ze kostymy (v II. casti zabavna scena z obchodu a vyberania siat podla modnych nakresov :)) - jo, potesili ma, ze tam pouzili neuveritelne mnozstvo dobovych drobnosti, i vdaka ktorym dodali serii vierohodnost a potrebnu historicnost. :) celkovo velmi prijemna krasna seria. Boze Gaskellova mala ludi tej doby totalne precitanych ! skvele spracovane ()

Una111

Tenhle seriál vyzrává od epizody k epizodě až do samého závěru, až do samotného konce. Ještěže jsem to nevzdala hned po prvním dílu a že jsem vytrvala až do konce! (Zajímavé je, že něco podobného píší i čtenáři literární předlohy od Elizabeth Gaskell.) - - - Nejsem seriálový typ, ale tenhle seriál mne opravdu moc potěšil! Už jsem ho pochválila u první série a jsem ráda, že ani dokončení, poslední tři díly nezklamaly moje očekávání. Málokdy se mi stává jako v tomto případě, že po poslední sekvenci pocítím zármutek, že už nic dalšího nenásleduje. Dokonce jsem se přistihla, že se chci na své milé známé z Cranfordu brzy podívat. Začnu asi zase od začátku... ()

danecek24

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - nominace (3) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Judi Dench, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Eileen Atkins + 68. Zlatý Glóbus za rok 2010 - nominace (1) - Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Judi Dench za episodu: Return to Cranford ()