Série(2) / Epizody(7)

Jedno město, jeden neobyčejný rok...  Britská historicko-dramatická minisérie z produkce BBC natočená podle stejnojmenné knižní předlohy Elizabeth Gaskellové.
Cranford je fiktivní městečko, jehož předlohou byl Knutsford, kde strávila autorka své dětství. Seriál se zaměřuje na každodenní běžné radosti a problémy obyvatel tohoto městečka. Jejich strach z vzestupu průmyslové revoluce a pokroku, které ohrožují starosvětský klid městečka. Děj se odehrává v období od června 1842 do května 1843. Poukazuje na možnou symbiózu viktoriánské Anglie a nově nastupujícího věku, která je symbolizovaná přátelstvím dvou hlavních hrdinek - postarší důstojné dámy Matty Jenkynsové a do městečka nově příchozí mladé Mary Smithové.
Na úspěšnou první sérii navazuje v roce 2009 dvoudílná speciální vánoční minisérie, která se zaměřuje na období od srpna 1844 do listopadu 1844. (oficiální text distributora)

Gurtha

Přiznám se, že tohle mě za srdce nechytlo. Příběh celkově nijaký a postavy až moc upřímně opravdově obyčejné. To, co mě ale uchvátilo, je líčení doby, od hodnocení pro slečnu vhodných povolání až po vysypávání ornamentů z chlebové kůry a jarní slavnost. A nejlepší stejně byla kráva Bessie. ()

D28

Tak autentické, že som s postavami dýchala, trpela, smiala sa, dúfala, zamilovávala sa i plakala.Dá sa to docieliť i bez pátosu, gýčovitosti a divadelného prehrávania.Trošku mi to pripomenulo spôsob natáčania seriálov zo 70. a 80. rokov, vylepšený o výbornú hereckú zostavu bez jediného pochybenia. ()

Skeksis

Dobová britská klasika. Neviem prečo píšem dobová (asi preto, lebo sa to tak všade píše), skôr historická (aj keď to s najväčšou pravdepodobnosťou nie je skutočný príbeh). Hierarchia spoločenského postavenia a jeho vplyvu je aj teraz, len nie v takom štýle a rozsahu.Samozrejme skvelé herecké výkony, trocha nadhľadu - čiže to nie je celé kŕčovitou drámou, ale ani priblblou "vzťahovou" pičovinou. Celé je to o vzťahoch, to áno, ale celé je to aj o vnímaní doby a súvislostí. ()

made1

Jsem na tuhle dobu úklon a pukrlat ulítlá, ale i tak dovedu rozlišit mezi dobrým a ne až tak zdařilým. Tohle je moc dobré. ()

Ještěřák

Hodnotím po 2 epizodách a cca 100 minutách, takže mnou napařené hvězdy můžou ještě oscilovat. _____ 95%? Ale. Prozatím přehodnocené. Je to takový přízemní seriál z přízemní doby s poetikou ne úplně k zahození. Kulisy jsou díky BBC produkci standardně dobré, ale podobný obsah prodávala lépe třeba Agatha Christie. Na podzim, zimu do telky asi dobrý. Koupi dalších 3 dílů v trafikách teprve zvažuju, protože si u CRANFORDU užívám víceméně jenom občasné jemnohumorné vložky převážně agrárně-vidláckého charakteru (kočičí sračka, depilovaná kravka... ne, opravdu to není čisté drama) a některé herecké výkony (zvláště tu okatou babku, co vypadá, že je pořád na tripu, plus stárnoucí [asi] šlechtičnu s hrozným chraplákem a překvapivým sex-appealem). Jednotlivé příběhy z cranfordského prdelákova jako takové však prozatím nemají potřebnou razanci a nezajímají mě. _____ EDIT po třetím díle: ne. Ten seriál je prostě nudný a už jinej asi nebude. ()

Greg25

Cranford (od Elizabeth Gaskell, lépe řečeno podle jejích tří románů) je opravdu výborný historický seriál, jeho hodnota totiž tkví nejen ve skvělých hereckých výkonech, mistrnému zamotávání osudů maloměsta s přirozeností, za kterou vděčíme Elizabeth Gaskell a scénaristovi, který měl pro její styl cit a tak převedení do filmové (seriálové) podoby o pěti dílech této zdařilé adaptaci více než sluší. Cranford oplývá navíc, ale i něčím čím se ne každý seriál a hlavně ne každá knižní předloha může pochlubit - a to je atmosféra doby a neuvěřitelně vysoká vypovídající hodnota - jak opravdu vypadal život společnsoti v 2. polovině 19. století na maloměstě, morálka, zvyky, móda, střet chudých vrstev se středními i vysokými - to vše s věrohodností až do posledních detailů. Pěkná podívaná nejen z příběhového hlediska, ale především z hlediska společensky-historického. 100% ()

cherita

Čistá práce BBC. Kostýmy a výprava na vysoké úrovni, obsazení vesměs britské a vesměs výborné (obzvlášť ďábelská Imelda Staunton coby hyperaktivní slečna Poleová stojí za povšimnutí), ale co mi opravdu vadilo, byla ta vysoká úmrtnost. Já vím, že tohle z velké části není vina scénáristů, Elizabeth Gaskell nebyla Jane Austen a ve svých románech zachycovala i ty méně radostné okamžiky všech společenských vrstev, ale opravdu bylo nutné, aby v každém díle někdo zemřel? Ke konci už je to trochu jako špatný horor – přesně se dá odhadnout, kdo, jak a v jakém pořadí přijde o život. Já mám tenhle kostýmní žánr ráda, ale Cranford jde tak nějak mimo mě. ()

Milwa

Výborná Judi Dench v klasickém period dramatu, které nás nechalo nahládnout do všedního života malého Anglického maloměstečka. Přijíždí mladý doktor a klevety se začínají šířit...ano nahlížíme hlavně do života starších neprovdaných žen, vdov a manželek. Opravdu si na seriálu vážím toho, že nám neukázal jen lásku, ale také smutek a smrt, která v té době byla více než běžná.... ()

Bozvav

Dobře obsazená, vizuálně poutavá nuda. Krásná ukázka toho, že lidstvo blbne už celé věky. Žít tam, do týdne buď zabijí mne, nebo já je. Jako celek velmi nezáživné. Za mne dvě ospalé hvězďule. ()

Marsello

Mám rád históriu a historické filmy. Ale Cranford je niečo iné. Tu nejde o veľdielo o slávnom kráľovi či kráľovnej, o hrdinstve či titanizme. Tu ide o prostý život a problémy s ním spojené. Ide o pohľad na život v tej a tej dobe. Dench je proste skvelá a všeobecne je to zahraté veľmi dobre. Pracne vypracované kulisy, bez akejkoľvek modernej techniky prikrášlený seriál. ()

lemonova

Judi Dench ako vždy úžasná. Miestami je to trochu "přesládlé" a "rozvleklé". (Ach, tá čeština... ako mi chýba občas ;) Ale cítiť z toho všetkého kus poctivej práce... veď už len kasting je úchvatný a dialógy, hudba, vizuál jednoducho nemajú chybičku krásy. :) ()

pepa3rd

Poetický příběh, kde je v hlavní roli obsazeno městečko Cranford. Místo které doslova žije i dýchá atmosférou poloviny sedmnáctého století, zabydleno množstvím zajímavých a uvěřitelných postav, které si musíte oblíbit a prožívat s nimi to dobré i to zlé. 80 % ()

štíple

Dokonalé. Stará dobrá Anglie. Judi Dench ve své vrcholné tvorbě.Můžete se smát i plakat. Záleží jen na Vás. Možná Vám Cranford připomene zrovna to Vaše městečko o století a půl později. ()

xxlch

Naprosto dokonale ztvárněný život maloměsta, svázaného konvencemi a etiketou v perfektním staroanglikánském stylu.Jste vtaženi do děje,kde s útrpným úsměvem sledujete nádhernou přehlídku" pavlačových plenárek" ,jednu netypickou záchranu starobylé krajky a malou válku o moderní lékařské metody.Kdo má rád tento druh filmů,bude spokojený.Jsem naprosto nadšená obsazením ,zejména J.Dench a I.Staunton.Těším se na další díly a jsem přesvědčená že mé hodnocení bude stále na 100%-uvidíme! ()

Alca

Milé příjemné, samé "my dear". Základem úspěchu je perfektní herecká kombinace, ať už jde o hlavní nebo vedlejší postavy. ()

Barghest

Nemám ráda příběhy z viktoriánského období. Většinou totiž tuto éru idealizují a zabývají se pouze lovem na ženicha, na drb, na nový ohoz či na blýsknutí se před sousedy. Cranford sice zpočátku působí stejně povrchně, jenže to by to nesmělo být od BBC. Když na konci druhého dílu děj nabere na obrátkách a tvůrci vláčí postavy bahnem, za něž by je i G. R. R. Martin pochválil, začne to být teprve zajímavé. A jsou to právě výtečně napsané a zahrané postavy, kvůli čemu jsem vydržela až do titulků posledního dílu a neodstřelila to hned na začátku, jak jsem původně chtěla. ()

huzgi

Laskavý seriál, kde kdekdo umře a ztracené lásky se nenaplní. Úžasný kousek, jak sladit osamělé příběhy do jedné velké ságy. Velmi obyčejnou cestou se dotýkáme toho nejdůležitějšího a prazákladního v nás. ()

KatkaMach

Krásné pohlazení po duši. Tento seriál je opravdu příjemný a můžu jen doporučit. Skvěle jsem se zasmála a i slzy mi tekly. Moc pěkně natočeno. ()