este som to nedopozerala (nemozem vydrzat kym uvidim dalsiu cast) ale i tak moj dojem tie zvysne 3 casti nemozu pokazit, iba vylepsit. /to som napisala po 2. casti. potom uz dej troska upadava, miestami prekvapi, miestami sa velmi lahko da predvidat - skoda/. BBC produkuje skutocne krasne historicke serie. a tato nie je vynimkou. Ak ste tiez fanusikom ,,period " ci ,,costume" dramas, budete snad rovnako poteseni, ako som bola ja uz od uvodnych minut. V Cranforde sa nam totiz predstavuje neuveritelne mnozstvo skvelych britskych hercov, ktori snad kazdy uz vystupoval v nejakej tej ,,period drama" - spozname nielen slavnu Judi Dench, Philipa Glenistra ci Grega Wisa ale inych napr. z Pride and Prejudice, Sense and Sensibility, Nort & South, Wives and Daughters, Hornblower, Jane Eyre, The Forsyte Saga atd atd Toto je proste UK. Jemne, elegantne, dokonca vtipne, skvele vykony (mimo ine ma prekvapil zlaty Alex Etel ako maly chlapec Harry), mila hudba (+ v II.casti spievaju Loch Lomond - krasna piesen, checknite na nete original) par prijemnych zaberov, jasne ze kostymy (v II. casti zabavna scena z obchodu a vyberania siat podla modnych nakresov :)) - jo, potesili ma, ze tam pouzili neuveritelne mnozstvo dobovych drobnosti, i vdaka ktorym dodali serii vierohodnost a potrebnu historicnost. :) celkovo velmi prijemna krasna seria. Boze Gaskellova mala ludi tej doby totalne precitanych ! skvele spracovane(16.7.2008)

Jeden rok na malom meste. Zdá sa, že v podstate sa tam nedeje nič, ale deje sa tam toho až priveľa. Človek nevie čo má sledovať skôr. Či úpadok šľachty, či problémy chudobnej rodiny, či postavenie slobodnej ženy alebo vtipné príhody zo života cranfordských slečien. Nevtieravý humor, výborní herci, reálnosť prostredia to sú najväčšie plusy tohto mini seriálu.(11.11.2010)

• Ještěřák

Hodnotím po 2 epizodách a cca 100 minutách, takže mnou napařené hvězdy můžou ještě oscilovat. _____ 95%? Ale. Prozatím přehodnocené. Je to takový přízemní seriál z přízemní doby s poetikou ne úplně k zahození. Kulisy jsou díky BBC produkci standardně dobré, ale podobný obsah prodávala lépe třeba Agatha Christie. Na podzim, zimu do telky asi dobrý. Koupi dalších 3 dílů v trafikách teprve zvažuju, protože si u CRANFORDU užívám víceméně jenom občasné jemnohumorné vložky převážně agrárně-vidláckého charakteru (kočičí sračka, depilovaná kravka... ne, opravdu to není čisté drama) a některé herecké výkony (zvláště tu okatou babku, co vypadá, že je pořád na tripu, plus stárnoucí [asi] šlechtičnu s hrozným chraplákem a překvapivým sex-appealem). Jednotlivé příběhy z cranfordského prdelákova jako takové však prozatím nemají potřebnou razanci a nezajímají mě. _____ EDIT po třetím díle: ne. Ten seriál je prostě nudný a už jinej asi nebude.(17.9.2009)

5* a to nemám skouknuté všechny díly. Já prostě nevím, ale v dnešní době, kdy se ze slušnosti dáte do řeči s bezďákem, když čekáte na autobus a on vám pak vynadá, že jste mu dali jen deset korun, pak na vás pokřikují sprostě výrostci a nakonec neuděláte radost uvařeným obědem, protože Sparta prohrála, ... atd. atd. zkrátka takový seriál je hrozně zapotřebí a pohlazení po duši v tomto světě, přenesete se do naprosto unikátního města, kde "Žena není rovna muži. Je mu nadřazená." Deborah, proč jsi musela umřít ve druhém díle, kdo povede Cranford na stejné morální výši? Po pár minutách jsem přestávala srovnávat se stylem Jane Austen a naplno jsem se ponořila do děje. Pravda, některé jevy, jako chudák kočka v botě a kravka ve vápně, mě uváděly do rozpaků, ale pokud jsou jedinými rušivými elementy, promíjím. Pár slov k hereckému obsazení- jedinečné. Obzvláště mě potěšila laskavá Judi Dench, po rolích chladných a arogantních dam a Imelda Staunton jako hlavní drbna, která i kdyby se měla zalknout, musí povědět žhavou novinku. Souhlasím s tím, že úmrtnost je neskutečně vysoká a obzvláště Deborah mně bude scházet, protože "jí připadá sloveso sát vulgární", ale Cranford je město Elizabeth Gaskell a ta koneckonců zemřela, když jí bylo pouhých 55 let, co dodat? Poslední pochvala za hřejivou hudbu a chudáčka Simona Woodse, kterému se během pár minut rozpadl svět, když mu při jeho skromnosti stačila jedna nevěsta a přihlásily se hned tři :-D.(17.8.2010)

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - nominace (3) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Judi Dench, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Eileen Atkins + 68. Zlatý Glóbus za rok 2010 - nominace (1) - Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Judi Dench za episodu: Return to Cranford(26.3.2009)

• Judi Dench