Série(2) / Epizody(7)

Jedno město, jeden neobyčejný rok...  Britská historicko-dramatická minisérie z produkce BBC natočená podle stejnojmenné knižní předlohy Elizabeth Gaskellové.
Cranford je fiktivní městečko, jehož předlohou byl Knutsford, kde strávila autorka své dětství. Seriál se zaměřuje na každodenní běžné radosti a problémy obyvatel tohoto městečka. Jejich strach z vzestupu průmyslové revoluce a pokroku, které ohrožují starosvětský klid městečka. Děj se odehrává v období od června 1842 do května 1843. Poukazuje na možnou symbiózu viktoriánské Anglie a nově nastupujícího věku, která je symbolizovaná přátelstvím dvou hlavních hrdinek - postarší důstojné dámy Matty Jenkynsové a do městečka nově příchozí mladé Mary Smithové.
Na úspěšnou první sérii navazuje v roce 2009 dvoudílná speciální vánoční minisérie, která se zaměřuje na období od srpna 1844 do listopadu 1844. (oficiální text distributora)

elle

Excelentní televizní zpracování podle románu Gaskellové Cranford, na které se prý můžeme/te brzy těšit v televizi - zakoupeno "snad" na listopad. Hlídejte...snad tomu dají slušný čas. ČT se konečně odvažuje zakoupit z Británie něco jiného než britskou detektivku či čistě humoristický seriál!!!!! No na ČT asi sledují Emmy (ač se bohužel neřídí zajímavými BAFTA cenami).Cranford vyhrál 2 kategorie z asi 7 nominací. Adaptace je to dobrá, přestože či protože se odvažuje (jako každá dobrá adaptace) být místy jiná než předloha. Jedná se o televizní seriál, který dojme, pobaví, mě i ohromil. Kdo má jako já rád Judy Dench - nutnost. ()

fmash

Bigotnost v dobrotě a dobrota v bigotnosti. Zvláštní, jak je míra sociální úchylnosti přímo úměrná míře společenské konformnosti. Ovšem nic nového pod sluncem. Je milé, že zejména v první sérii se vyváženě mísí tragické příběhy s romantickými, přitom bez patosu a správně anglicky distingovaně. Samozřejmě s pro Gaskellovou typickým důrazem na potřebu sociálního pokroku. Vlastně je to všechno tragické docela dost, až na to, že --spoiler-- (překvapivě? ani ne, když uvážíme tehdejší cílovou skupinu čtenářek) v poslední epizodě takříkajíc všichni zesnulí vstanou z mrtvých atd. --konec spoileru--          Druhá série je o něco slabší odvar, stále však poměrně chutný. ()

Skeksis

Dobová britská klasika. Neviem prečo píšem dobová (asi preto, lebo sa to tak všade píše), skôr historická (aj keď to s najväčšou pravdepodobnosťou nie je skutočný príbeh). Hierarchia spoločenského postavenia a jeho vplyvu je aj teraz, len nie v takom štýle a rozsahu.Samozrejme skvelé herecké výkony, trocha nadhľadu - čiže to nie je celé kŕčovitou drámou, ale ani priblblou "vzťahovou" pičovinou. Celé je to o vzťahoch, to áno, ale celé je to aj o vnímaní doby a súvislostí. ()

VenDulin85

5* a to nemám skouknuté všechny díly. Já prostě nevím, ale v dnešní době, kdy se ze slušnosti dáte do řeči s bezďákem, když čekáte na autobus a on vám pak vynadá, že jste mu dali jen deset korun, pak na vás pokřikují sprostě výrostci a nakonec neuděláte radost uvařeným obědem, protože Sparta prohrála, ... atd. atd. zkrátka takový seriál je hrozně zapotřebí a pohlazení po duši v tomto světě, přenesete se do naprosto unikátního města, kde "Žena není rovna muži. Je mu nadřazená." Deborah, proč jsi musela umřít ve druhém díle, kdo povede Cranford na stejné morální výši? Po pár minutách jsem přestávala srovnávat se stylem Jane Austen a naplno jsem se ponořila do děje. Pravda, některé jevy, jako chudák kočka v botě a kravka ve vápně, mě uváděly do rozpaků, ale pokud jsou jedinými rušivými elementy, promíjím. Pár slov k hereckému obsazení- jedinečné. Obzvláště mě potěšila laskavá Judi Dench, po rolích chladných a arogantních dam a Imelda Staunton jako hlavní drbna, která i kdyby se měla zalknout, musí povědět žhavou novinku. Souhlasím s tím, že úmrtnost je neskutečně vysoká a obzvláště Deborah mně bude scházet, protože "jí připadá sloveso sát vulgární", ale Cranford je město Elizabeth Gaskell a ta koneckonců zemřela, když jí bylo pouhých 55 let, co dodat? Poslední pochvala za hřejivou hudbu a chudáčka Simona Woodse, kterému se během pár minut rozpadl svět, když mu při jeho skromnosti stačila jedna nevěsta a přihlásily se hned tři :-D. ()

danecek24

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - nominace (3) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Judi Dench, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Eileen Atkins + 68. Zlatý Glóbus za rok 2010 - nominace (1) - Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Judi Dench za episodu: Return to Cranford ()