Neřízená střela

Petits meurtres à l'Anglaise

Neriadená strela

Akční / Komedie / Drama / Krimi

Velká Británie / Francie, 2010, 94 min

Nemůžu se rozhodnout jestli dát 3* nebo 5*. Zápletka ani dialogy nepřekypují originalitou, občas jsou dokonce i hloupé. Ale když ten film neberete vážně, je jen kousek k tomu, abyste se pohodlně uvelebili v křesle a nahodili velmi pobavený úšklebek. Mohlo by se říct, že s jinými herci by to pravděpodobně stálo za prd. Ale oni tam jiní herci nejsou, je tam Bil Nighy, Martin Freeman. Eileen Atkins a já si nemůžu pomoct, jejich scény mi přivodily víc než pobavený úšklebek. Toho chladnokrevného zabijáka Billu Nighymu asi neuvěřím, ale jestli takhle masíruje nohy, tak stojím první ve frontě!(20.6.2013)

Nejsem zrovna fanynka filmů na kterých se podílela Francie, ale s tímhle jsem docela spokojená. Úchvatná Emily Blunt je po téhle roli ještě mnohem úchvatnější. Každé slovo i pohyb přináší s takovou milou lehkostí a nadhledem. Pochválit musím také její kostýmy. Potěšilo mě i obsazení Ruperta Grinta, kterého jsem mimo Harryho Pottera hrát neviděla. Spousta zábavných scén a velká dávka originality mě nakonec donutily dát (ne úplně čisté) 4*. Pěkný film.(31.7.2011)

|| Scenár: Lucinda Coxon | Hudba: Michael Price | Produkcia: Martin Pope, Michel Rose | Distribúcia: Vue Entertainment, Freestyle Releasing | Rozpočet: 8 miliónov $ | Tržby: 3,453,043 $ || To, čo tento film predstavuje, sa nedá nazvať ani demonštrovaním anglického humoru. Je to tak subkategorické, tak špecificky divné, že je to niečo medzi totálnym odpadom a totálnou dokonalosťou. Nemôžem inak. 51% :)(8.2.2013)

„Tony... pojď se podívat, co se stane, když si nevyčistíš zbraň.“ První půlhodina je parádní (především snahou sejmout zlodějku, korunovanou znuděnou partií šachů), hodně dynamická a smál jsem se snad pořád. Pak tempo lehce zvolní, co do humoru se ubere, ovšem stále je to slušná zábava. Navíc se film každou minutou (od nástupu do auta) stále víc profiluje do bláznivé krimi komedie s pro ni tak typickou velkou nadsázkou (a navíc prky parodie). Pokud divák tento fakt neakceptuje, zřejmě se nebude tolik bavit a chápat, proč se postavy chovají tak střeleně. A když už je řeč o postavách, film velkou vahou stojí právě na nich, resp. jejich představitelích. Králem je samozřejmě zabiják Bill Nighy, který je s noblesou a charismatem (kterého má na rozdávání) k popukání téměř vždy, kdy se objeví na scéně. Dále je tu výborná vedlejší role jeho kolegy-konkurenta Martina Freemana s nádherně křečovitým, vyběleným úsměvem, vypatlaným parťákem a nedoceněným egem. Menší rolička matky v podání Eileen Atkins, dbající na synovu pověst (s 1 milým odkazem na Psycho) je taktéž vypointovaná (takřka co věta, to hláška). Emily Blunt tomu zas dodává provokativnost a kontrast k hlavnímu hrdinovi, Grint toho ani moc předvést nemohl (nemyslím si, že by jiný mladý herec zaválel nějak víc). Samozřejmě ne všechno vyzní vtipně, někdy se i přes tu nadsázku objeví slabší, křečovitá místa (scéna se zahradou zaváněla čistým přehráváním, ta v koupelně zas nepěkně skřípala, i když se ji nakonec podařilo zahrát do autu). Nechybí ani (zbytečné) vážnější momenty či romantická linka, která působila trochu zvláštně (taková akupunktura krásně shazovala obvyklá žánrová klišé, nicméně mi přišlo, že se tvůrci dlouho nemohli rozhodnout, zda vztah ústřední dvojice vyprofilují jako „dcera-otec“ či „milenci“, chvílemi jakoby se tyto protipóly střídaly). Celkově to však vidím na slušné 4*. „Kdo to namaloval?“ – „Rembrandt.“ – „Kdo?“ – „Rembrandt.“ – „Dej mi jeho adresu, hned!“ – „Je mrtvý.“ – „Mrtvý? Kdy se to stalo?“ – „Před 300 lety.“(9.7.2015)

Zhlédnuto hlavně kvůli Billovi a Rupertovi. Docela překvapení, akční filmy nepatří mezi moje nejoblíbenější žánry. Vcelku slušné herecké výkony (samozřejměm Bill Nighy ani jinak než dobře hrát neumí), klasická zápletka. Ale ten konec to trochu zkazil, připadal mi dost nedomyšlený, *spoiler* ano, tak zabili ty vrahouny, které ten hlavní chlápek s neschopným sluhou, najal, ale nevidim důvod proč by na ní nemohl najmout další a další dokud by konečně někdo nezabil jeho aby dal pokoj. No, ale to je v podstatě maličkost. 4* btw. Emily Blunt měla neskutečně krásný šaty/boty/sukně(4.3.2011)

• - Pištoľ, ktorú objavila Rose (Emily Blunt) spolu s albumom polepeným výstrižkami z Victorovych (Bill Nighy) vrážd, je nemecký Mauser C96 vyrábaný už od konca 19. storočia. (abraxas)

• - Bill Nighy trpí Dupuytrenovou kontrakcí, tj. dědičným onemocněním, které zasáhlo dva poslední prsty na obou rukou. Proto je možné vidět, že drží zbraně poněkud nezvykle. (Strzengon)

• - Gregor Fisher a Bill Nighy si spolu již zahráli ve filmu Láska nebeská (2003). V tomto filmu stojí proti sobě, ale v Lásce nebeské jsou nerozlučná dvojice, kdy Fisher dělá manažera nestárnoucí pěvecké hvězdě Nighymu. (tb_23)