Škola života

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Velká Británie / USA, 2009, 96 min

Podařené drama s dobře prokreslenou dobovou atmosférou (i co se týče myšlenek a názorů), kterému kraluje výborná Carey Mulligan v hlavní roli. Jediným problémem An Education je přílišná předvídatelnost a šablonovitost, která mi bránila se do filmu plně vložit. Všechny charaktery byly k vidění ve spoustě jiných filmů a ani pohromadě se jím nedaří dýchnout životem, byť všichni herci předvádějí skvělé výkony. 80 %(5.2.2010)

An Education si nohy podkoplo hned na samym začátku - jakmile se rozhodlo stavět na notně schématických, průhledných a v neposlední řadě extrémně nezáživných memoárech. Hornbyho rukopis tam jinak znát je a lze ho jedině chválit - spolu s vynikající Carey např. z průměrný naivky udělali relativně komplexní postavu -, ale na víc než tři hvězdičky to prostě bejt nemohlo. I přes tu jednu zmínku mistra Camuse a opening titles s vysoce návykovym Floydem Cramerem v zádech...(23.5.2014)

Začátek sliboval slušnou podívanou, ale jak čas běžel tak šel celý příběh pěkně do kytek. Zakončení film naprosto pohřbívá, kromě nezdařené snahy o moralizování je také dosti suché, nevýrazné a vůbec nekoresponduje s předchozím dějem. Co drží tenhle film nahoře jsou bezpochyby herci. Ale ani sebelepší herecké výkony nedokážou obsahově prázdný film vytáhnout na nic víc než průměr. /viděno v kině: 50% a 3*/(14.7.2010)

Příjemný anglický retro snímek. Hlavní hrdinka zde dostane trošku životní facku poté co se jí vlastní pomalu budovaná školní kariéra začíná hroutit pod dojmem nových zážitků se starším Davidem, který ji postupně zasvěcuje do života dospělých. Film musím pochválit za vhodně zvolenou atmosféru, která na mě dýchá odevšad. Možná mě trošku více zaráží fakt že tento film byl vybrán mezi 10 kandidátů na Oscara. Dle mého soudu takto daleko pomýšlet nemohl. Ale na stranu druhou nebýt této kandidatury tak bych se k němu asi ztěží kdy dostal. 60%(8.4.2010)

BAFTA Awards - 1: Herecka v hl. ulohe Carey Mulligan + 7 nominacii: Najlepsi film / Rezia / Najlepsi anglicky film / Herec vo vedl. ulohe Alfred Molina / Kostymy / Adaptovany scenar / Masky a vlasy _______ Cakal som trosku viac od filmu, ktory bol nominovany na Oscara za najlepsi film roka, ale tak dala sa zvladnut hlavne druha polovica filmu. Najviac ma to bavilo vo chvili, ked prisiel na scenu prisny alebo zasadovy otec rodiny Alfred Molina, ale zaujimavy bol aj Peter Sarsgaard, ktory sa mi zdal byt podozrivy hned od zaciatku a tusil som, ze nieco tam nesedi. Nemozem vynechat aj hlavnu hrdinku Carey Mulligan, ktorej postava sice bola naivna, ale aj prirodzena a o tom je ten film, pretoze v jej veku by asi mnohe dievcata skor tuzili po dobrodruznom zivote, ako sediet nad knizkami a krvopotne sa ucit. Nominaciu na Oscara za najlepsiu herecku v hlavnej ulohe si Carey urcite zasluzila, avsak Oscara v tej istej kategorii ziskala Sandra Bullock za ulohu v drame ZROZENI SAMPIONA (2009). Okrem toho ako som uz spominal bol aj film nominovany za najlepsi film roka, avsak najlepsim filmom sa stala vojnova drama SMRT CEKA VSUDE (2008). _______ Carey Mulligan - (Jenny) +++ Alfred Molina - (Jack) +++ Peter Sarsgaard - (David) +++ Cara Seymour - (Marjorie) +++ Olivia Williams - (Slečna Stubbsová) +++ Matthew Beard - (Graham) +++ Rosamund Pike - (Helen) +++ Emma Thompson - (Riaditeľka školy) +++ Hudba: Paul Englishby +++(25.11.2010)

• - Autobiografická kniha The Education vyšla v britské pobočce nakladatelství Penguin teprve v červnu 2009. Stejnojmenný film, jehož scénář je na výseči těchto memoárů postaven, pak ohlásil premiéru už na říjen téhož roku. (curfew77)

• - Když David (Carey Mulligan), Jenny (Carey Mulligan), Danny (Dominic Cooper) a Helen (Rosamund Pike) jedou ukrást obraz mapy, tak v čase 42:16 sedí v autě vedle Davida Danny. V následující scéně v čase 42:25, když auto zastaví, však na místě spolujezdce sedí Jenny. (randycz)

• - Carey Mulligan obsadily do role Jenny filmové producentky, aniž by se poradily s režisérkou filmu. (virus10)