Škola života

An Education

Škola života

Velká Británie / USA, 2009, 96 min

Keď som mal tak pätnásť,Hornby bol môj obľúbený autor.Také High Fidelity mám veľmi rád stále,jak knihu tak film.A toto akože napísal on?Film,ktorého všetky kvality spočívajú v atmosfére a načrtnutí myslenia tej doby.Mulliganová hrá vážny part,Molina veselý a Sarsgaard je jasný od začiatku.Všetci absolútne podľa šablony;príbeh neoriginálny,naťahovaný,nepostačujúci.Nadpriemerné určite,ale asi len kvôli hercom a keby to nebolo retro,bola by to len nuda.Pár vtípkov ale potešilo (príprava na prvý sex predovšetkým)(23.12.2012)

Co na An Education oceňuji nejvíc, je samotný příběh - o dobré studentce, která má i přes přísné rodiče svou hlavu a jednoho dne jí přestane bavit studium a chce si užívat. Ještě jsem snad neviděla film s tak silným výchovným podtextem a tak si říkám, že by se tohle mělo pouštět puberťákům :oD Nicméně pokud bych měla posuzovat zpracování, pak je tu nejvýraznější ústřední dvojice - Mulligan, Sarsgaard, čimž to tak trošičku končí, takže velmi pěkný průměr :o)(11.7.2010)

Chladný a odtažitý film, který se rozzáří s příchodem Petera Sarsgaarda a uvadá (jen po vizuální a dějové, nikoli kvalitativní stránce) s jeho odchodem ze scény. Po hodně dlouhé době mi dělalo radost koukat na přítomnost herce na plátně. Navíc vedle takových hereckých velikánů, jako jsou Alfred Molina a Emma Thompson, kteří jsou navíc doplňovaní oskarovou nadějí Carey Mulligan (stále ještě fandím Sandře). Přiznám se, byl to právě až Peter v roli Davida, který mě přesvědčil k tahu na plné hodnocení, film si to bezesporu zaslouží. Více na etparadise.(7.2.2010)

Škola života je pro mě osobně velkým filmovým zklamáním. Coby fanoušek tvorby spisovatele Nicka Hornbyho jsem doufala, že něco ze svého osobitého rukopisu přenese i do scénáře, který napsal na základě memoárů novinářky Lynn Barber. A přestože samotný scénář nepostrádá své kvality, ona Hornbyho pověstná lehkost tu trochu chybí. Po zhlédnutí Školy života zůstává na jazyku zvláštní pachuť promarněné šance. Námět, herci, tvůrci, to vše mohlo vyústit v mnohem zajímavější filmovou podívanou, než je tato zbytečně zdlouhavá „love story“ o životě jedné mladé dívky.(30.5.2010)

BAFTA Awards - 1: Herecka v hl. ulohe Carey Mulligan + 7 nominacii: Najlepsi film / Rezia / Najlepsi anglicky film / Herec vo vedl. ulohe Alfred Molina / Kostymy / Adaptovany scenar / Masky a vlasy _______ Cakal som trosku viac od filmu, ktory bol nominovany na Oscara za najlepsi film roka, ale tak dala sa zvladnut hlavne druha polovica filmu. Najviac ma to bavilo vo chvili, ked prisiel na scenu prisny alebo zasadovy otec rodiny Alfred Molina, ale zaujimavy bol aj Peter Sarsgaard, ktory sa mi zdal byt podozrivy hned od zaciatku a tusil som, ze nieco tam nesedi. Nemozem vynechat aj hlavnu hrdinku Carey Mulligan, ktorej postava sice bola naivna, ale aj prirodzena a o tom je ten film, pretoze v jej veku by asi mnohe dievcata skor tuzili po dobrodruznom zivote, ako sediet nad knizkami a krvopotne sa ucit. Nominaciu na Oscara za najlepsiu herecku v hlavnej ulohe si Carey urcite zasluzila, avsak Oscara v tej istej kategorii ziskala Sandra Bullock za ulohu v drame ZROZENI SAMPIONA (2009). Okrem toho ako som uz spominal bol aj film nominovany za najlepsi film roka, avsak najlepsim filmom sa stala vojnova drama SMRT CEKA VSUDE (2008). _______ Carey Mulligan - (Jenny) +++ Alfred Molina - (Jack) +++ Peter Sarsgaard - (David) +++ Cara Seymour - (Marjorie) +++ Olivia Williams - (Slečna Stubbsová) +++ Matthew Beard - (Graham) +++ Rosamund Pike - (Helen) +++ Emma Thompson - (Riaditeľka školy) +++ Hudba: Paul Englishby +++(25.11.2010)

• - Když se režisérka Lone Scherfig dozvěděla, že je 22letá Carey Mulligan o tolik starší než fimová postava 16leté Jenny, měla pocit, že to naruší celý film. Obavy se vytratily, jen co herečku spatřila. (virus10)

• - St John's, Smith Square bylo v roce1941 vybombardováno a jeho rekonstrukce nezačala dříve než v roce 1965 a dokončena byla až v roce 1969. Koncerty se tu tedy odehrávaly přibližně až o deset let později od doby, v níž se odehrává film. (hansel97)

• - Jedna z prvních scén, když David (Peter Sarsgaard) zastaví autem a pomáhá Jenny (Carey Mulligan) s jejím cellem dovnitř, nakládá ho předkem do auta. Později, když si ho Jenny bere z druhé strany, měla by ho tahat opět krkem napřed, ale tak tomu není. (Aknah)