Ondine

Ben Browning, James Flynn

Tony Lawson

Scénografie:

Anna Rackard

Kde bolo tam bolo.... Tak predsa začínajú rozprávky. Rovnakým spôsobom začína aj tento príbeh. Neil Jordan napísal a zrežíroval krásnu rozprávku, o mužovi, ktorý je dobrák a ktorý dávno stratil nádej že bude dakedy šťastný a o žene, ktorú majú všetci za nadprirodzenú bytosť a tým ako pôsobí na rybárov život a na život jeho dcérky, máme naozaj veľmi málo dôvodov jej neveriť. Jemne stupňujúca sa dráma s fantastickými prvkami je rozhodne očarujúca a ten kto má aspoň trocha rád tie staré rozprávky, kde sa o svoje šťastie bojuje aby si ho nakoniec hlavný hrdina mohol privlastniť tak nebudete sklamaný. Táto rozprávka z drsného sveta tam v Írsku okorenená o jeden z najkrajších songov od Sigúr rós All Right tvorí impozantné prostredie pre bytosť z iného sveta s menom Ondine. Nebyť troška obsahovo prázdneho finále, bol by to jeden z najkrajších filmov aké som na túto tému videl. Každý z hercov je neskutočne prirodzený. Takto je to len veľmi dobrý film, ku ktorému sa z radosťou určite dakedy vrátim.(3.9.2010)

• lena60

To jsem si takhle na zlínském festivalu objednala lístky na film, který jak jsem později zjistila, mám doma. Fajn, řekla jsem si unavená po pracovní šichtě před projekcí. Když tak se v kině hezky prospím a film si v klidu vychutnám později. Jenže tohle byla taková nasládlá přeromantizovaná blbost, že jsem spánek raději přemohla, páč koukat na tohle znovu, tož to teda rozhodně nee. Poznámka k žánru: drama, romantický, pohádkový, akční, krimi...Takový "výborně" namixovaný pejsko-kočičí filmový dortík.(4.6.2012)

Možná si Neil Jordan zvolil do hlavní role polskou herečku, protože chtěl neokoukanou tvář, ale potom je teda trochu padlej na hlavu, protože si vybral polskou herečku, která vypadá skoro dokonale přesně jako Keira Knightley. První polovina filmu zajímavá, nicméně to na film nestačí, tak museli filmaři přijít s nějakou zápletkou. No a s tou já moc neka.(6.2.2011)

Rozprávka od N. Jordana ...Hovorím si, že aj keď film nejaký megaúspech nezaznamenal, nemôže to byť až také zlé, no nakoniec žiadna sláva. Neil Jordan urobil dobre, že príbeh vyrozprával v krásnych írskych scenériach, čo snímku spolu s pohodovou hudbou značne pomáha. Problém je , že príbeh je strašne plytký a už od polovice začína byť nudný. Je dosť nezáživné počúvať 100 minút dookola dialógy o tom istom a pokladať dookola rovnaké otázky, na ktoré nie a nie dostať odpoveď. Jordan sa v závere rozhodol ísť tou priblblou holywoodskou cestou, ktorú rovnako nevkusne použil aj v thrilleri The brave one a pokazil tým celý, sľubne rozbehnutý film. Aj keď záver vyznieva logicky, v porovnaní s predchádzajúcimi pokľudnými minútami mi to tam akosi nesadlo. Možno by som bral radšej tú rozprávku...ale poctivú, Írsku. Prečo tri hviezdy? Za prvú polovicu filmu, hudbu, Farrella a krásne Írsko, ktoré mám rád. 60%(22.7.2011)

Bohužel Ondine neni nic extra. SPOILER: Celou dobu máme pochybovat a věřit tomu, že Ondine třeba opravdu je selkie. Všechno tomu na jednu stranu nasvědčuje, na druhou nikde neni žádnej jasnej důkaz. A právě rozuzlení, na kterym tenhle film stojí, mi hodně zklamalo a odsunulo Ondine do vod průměrných dramat.(3.4.2011)

• - Evropskou premiéru si snímek odbyl coby součást Jameson Dublin International Film Festival 18. února 2010 v Dublinu, Irsko. (BLANIK.)

• - Neil Jordan si do hlavní role zvolil polskou herečku Alicja Bachleda, protože chtěl neokoukanou tvář. (HellFire)

• - Herečka Alicja Bachleda a Colin Farrell jsou partneři nejenom ve filmu. Seznámili se na natáčení tohoto filmu. (NGP)