Mentalista - Série 6 (2013) (série)

Rudý John (S06E08)

(epizoda)
  • USA Red John

Patrick se i přes rozpuštění týmu CBI nevzdává svého honu na Rudého Johna. Když ho telefonicky kontaktuje jeho bývalý šéf Bertram, dohodne si s ním schůzku v kostele. Lisbonová se zbytkem týmu pomohou Patrickovi utéct agentovi Abbottovi, který mu chce v dalším honu na Rudého Johna zabránit. Lisbonová s celým týmem jsou mezitím zatčeni. Bertram Patrickovi sděluje, že není Rudý John. To se potvrzuje v okamžiku, kdy ze stínu vystupuje McAllister, nechá zastřelit Bertrama a sám se prohlásí za Rudého Johna. (TV Nova)

Vena69

Od samého začátku tohoto seriálu jsem od každé epizody očekával a vyžadoval souboj myslí, do detailu promyšlenou konfrontaci v intelektuální rovině. Všechna ta snaha dopadnout Rudého Johna tedy rozhodně nemůže vyvrcholit jinak než právě střetem geniálních myslí Rudého Johna a Patricka Jana. Jane musí proti svému největšímu nepříteli využít toho, co umí nejlíp, musí ho přechytračit, musí být o krok napřed. (Patrick Jane není žádný akční hrdina, je to génius s vyjímečným pozorovacím talentem, a tak by nedávalo smysl, pokud by se z Mentalisty stal akční trhák, kde hrdina likviduje protivníky po tuctech.) Tvůrce tohoto seriálu to naštěstí viděl stejně, a tak výsledek opravdu stojí za to. Jedná se o skutečně promyšlenou (a sympaticky minimalistickou) konfrontaci nejen s Rudým Johnem ale s celou Blake Association. Příběh je velice dobře vymyšlený, nikdo tady nemá příliš navrch, obě strany musejí využít všeho, co mají k dispozici, aby měly v závěrečném střetu šanci. Také mě potěšilo, že se všechny postavy chovaly logicky a jejich rozhodnutí odpovídala jejich osobnostem. Zapojení FBI a skvělé nové postavy - ředitele Abbotta - je výborný způsob, jak smysluplně rozvíjet příběh a dostat do něj nové postavy. Samotný závěr epizody stojí za to vidět několikrát, je tady tolik zajímavých detailů, které divák může obdivovat znovu a znovu. (Největší slabinou je tady nedostatečný build-up z předchozích sérií, ale to není vina tohoto dílu, ono se to nedá během jednoho dílu dohnat.) 10/10 ()