Kuky se vrací

• Nizozemsko

Kooky

Dobrodružný / Rodinný / Loutkový

Česko, 2010, 93 min

Mňa Kuky celkom potešil. Hlavne svojou originalitou a snahou, aby nezapadol medzi stovky rozprávok, ktoré sme videli. Prevažne bábkový a čiastočne hraný príbeh funguje veľmi dobre a najlepšie vyznejú scény z lesa, kde sa v niekoľkých scénach objavia i živé zvieratá. Kľudné a pomalé tempo rozprávania je na jednej strane chvíľu zaujímavé, ale hlavne detský divák, by to určite chcel počuť občas vygradovať, pretože pomalý a smutný tón v hlasoch znel často dlhšie než je potrebné. V dialógoch mi chýbalo viac humoru, ale bavil som sa i tak a občas by nezaškodilo zmeniť tón hlasu. Hlavne Svěrákov hlas je dosť monotónny. Naopak musím pochváliť veľmi originálne a nápadité "automobilové" naháňačky, ktorým nechýba adrenalín. Pre deti je určite v mnohom poučná a možno zistia, že nová rozprávka nemusí byť iba "počítačová". 80%.(5.1.2012)

Pí pí, haf haf, au au?! Kuky je fajn. Dabing je fajn. Zpracování je parádní. Ale děj se mi moc nelíbil. Rozjelo se to slušně, ale postupem času se z toho stalo loutkové roztěkané akční rodeo. Jedna velkolepá akce stíhá druhou, jedna honička sem, druhá zase zpátky, třetí úplně někam jinam za jiným účelem. Chtělo ubrat akčnosti a přidat spíše humor, kterého je méně než bychom očekávali. Od Svěrákovců jsem čekal hlavně důraz na vtip a když už nějaká akce, tak spíš decentní. Ale tohle občas připomínalo americké akční bláboly s tupým dějem. Dobrák, cizinec, pár zlounů a spousta více či méně příjemných postaviček předvádí postupem času nudnější a nudnější divadlo, které se snaží být efektní, ale výsledný dojem je spíše kontraproduktivní. "Co to vedu za chytrácký řeči?" :-D Prostě a jednoduše mě Kukyho příběh zklamal. A závěrečné rozuzlení a jakýsi pokus o zajímavou pointu se mi už vůbec nelíbil. Sice je to pěkné a roztomilé, vhodné pro děti, dojemné a vypointované, vhodné pro dospělé, ale při celkovém pohledu to spíš není vůbec pro nikoho... Ale proti gustu žádný dišputát. Jako netradiční český film to funguje dobře, sice to mohlo být poutavější a zábavnější, ale lidem se to bude líbit. Proč? Protože to přeci natočily velké mozky svěrákovské, takže úspěch je zaručen nehledě na obsahovou stránku filmu. Vsadím se, že kdyby to bylo úplně stejné, ale režisérem by byl někdo neznámý a dabéři by nebyli hvězdy jako Svěrák, Macháček, Liška nebo Lábus, tak by měl Kuky tak o 15% méně. Ale jsem rád, že něco podobného u nás vzniklo a kdo ví, třeba příjde v brzké době něco podobně roztomilého, ale mnohem víc zábavného s lepším příběhem... 60%(12.2.2011)

Rodinná Svěrákovská pohádka, zřejmě inspirovaná doslova z jejich rodiny. Úsměvné, milé, i když lesní příšerky mi splývaly v těžko oddělitelnou masu, ale vlastně to ničemu nevadilo. Tak si ale říkám: nebude jednou Janu Svěrákovi ten čas, který Kukymu věnoval, chybět, až si bude říkat, co jsem toho ještě chtěl natočit, ale už to nestihnu?(11.1.2011)

Kouzelná pohádka, která mě překvapila a zarmoutila "principem vyprávěním malým Ondrou", ale jinak v ní nenajdu nic špatného. Kukyho roadmovie v podobě procházky současným lesem je opravdu úžasný nápad a jeho ztvárnění je bezchybné včetně decentně humorných scén (list, vážky, sníh). Musím však podotknout, že talent Jakuba Dvorského (šéf Amanita Design, tvůrci her např. Samorost a Machinarium) je na filmu hodně cítit a já osobně se na jeho práci dokážu dívat hodiny a hodiny. Podmanivá a pohádkovou atmosféru dotvářející hudba Michala Novinskiho také stojí za zmínění, v Česku se rodí zajímavé osobnosti.(31.12.2010)

Je veľká chyba, že to nejde to slovenskej distribúcie. Kuky je rozkošný, veľmi príjemný, dojemný a vizuálne úchvatný, vtipný a pre mňa osobne do značnej miery aj revolučný a istým spôsobom milo originálny animák plný krás, mágie, kúzla, nadšenia z rozprávok, veľkolepej malej akcie a dokonalých bábok(10.9.2010)

• - Práce na filmu trvaly celkem tři roky. (Milan25)

• - Kuky je jméno plyšového psa dcery produkční z režisérovy filmové společnosti. Svěrákovi se jméno zalíbilo a použil jej pro film. (Milan25)

• - Při scéně s traktorem bylo přejeto a zničeno jedno Hergotovo auto. (camper)