Le Château hanté

• USA Haunted Castle, The
Krátkometrážní
Francie, 1897, 1 min

Istému šľachticovi sa na zámku začnú diať strašidelné, no kúzelné veci, keď sa presúva stolička a zjavujú sa mu rôzne bytosti, ktoré sa menia. Objavia sa tu napríklad kostra rytier alebo osoba zahalená v mníšskom habite. (Marek1991)

Radko

Náhle premeny vecí na ľudí, kostru a duchov, do toho poletujúci netopier a jedna z prvých srandovných duchárin je na svete. ()

MM_Ramone

Francúz George Méliés je rešpektovaný priekopník a vynálezca hraného filmu. Potom čo sa zúčastnil premietania prvých filmov bratov Lumiéreovcov, sa zanedlho pustil do vlastnej filmovej tvorby. Založil filmový ateliér v ktorom produkoval svoje snímky. Jedným z nich je aj titul z roku 1897 „Le Chateau hanté“. Zámok v ktorom straší možno považovať za jeden z prvých duchárskych filmov. Ešte nie horror, ale skôr len taký malý, strašidelný experiment. *** ()

PetrPan

Kouzlo se trochu ztrácí v příliš složité zápletce, židle uhne, z židle vyroste mnich, z mnicha kostra ( židle zmizí), z kostry rytíř, z rytíře duch za zády a znovu se vrací mnich. Přiznám se, že se mi trochu zatočila hlava. ()

Oktavianus

Židle sama uhne, pak se na ní zjeví jeptiška a ta se promění v kostlivce. Jasně, Méliésovy triky jsou s odstupem neskutečných 116 let geniální, ale na rozdíl od jiných jeho kraťasů mi tu chybí pointa, nějaké zakončení (jak ostatně velmi dobře umí). ()

anais

Typická přehlídka mizení a přeměn díky stop-triku. Jako možná první film o strašidelném hradu stojí za vidění, ale jinak je to spíš Meliésova laboratoř předznamenávající složitější Meliésovy kousky v budoucnosti. ()

honajz

I ti muži. Mélièsovy hrátky nikoliv v kanalizaci, ale se stop motion triky, kterých se evidentně nemohl nabažit. Naštěstí je to zábavné a hravé, takže se na to dobře dívá i po tolika letech. Rozhodně vtipnější než Polanského pokus o parodii v Plesu upírů. ()

Caelos

Co čekat od Meliese... Trikové záběry bez použití počítačů! :-) Je úžasné, co ten člověk prováděl před více než 110i lety... ()

Scraffy

Prvý horor, aký bol kedy natočený. A to nie je tak celkom horor. Sú tu len použité triky zo stop-motion. Ešte to nie je pravý Georges Méliès, ale toto je len predzvesť toho, čo príde o pár rokov neskôr. Inak filmik nemá len 1 minútu ako tu je napísané, ale má až 3! K pozretiu TU: https://www.youtube.com/watch?v=OPmKaz3Quzo ()

Pitryx

Někde označováno jako remake snímečku Le manoir du diable. V některých článcích je snímek dokonce zaměňován. A někde je zase uváděn pod jménem režiséra Alberta Smithe. Ten však snímek údajně jen zakoupil. Nu, pravdu už se nedozvíme, každý historik tvrdí, že má pravdu on. Takže, jde skutečně o hodně podobnou věcičku, spíše pro pobavení, tedy v dnešní době. Já hodnotím umění pana Méliése v tomto filmečku jako velmi dobré. ()

Bobstajn

Obarvený snímek, předvádějící zjevení zlých bytostí v zakletém zámku. Spíše další trailer k těm lepším Mélièsovým dílkům ()