Doly krále Šalamouna

H. Rider Haggard (kniha)

Helen Deutsch

Robert Surtees

• Houdini

Oscar 2 : Kamera, Střih + 1 nominace: Nejlepší film(24.5.2004)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $11,172,000Tržby Celosvetovo $-(16.8.2010)

Solidní dobrodružná podívaná v "realistickém" duchu s překrásnou africkou přírodou a sympatickou ústřední dvojicí. Bonusem je malá role Hugo Haase jako vůdce smečky kanibalů. 70%(11.3.2008)

Dobrodružná romanca o putovaní naprieč africkou divočinou za strateným manželom, ktorý sa vydal hľadať diamantové ložisko. Hugo Haas v pôsobivej epizódnej úlohe holandského hrdloreza, žijúceho roky medzi divokým africkým kmeňom, držiac sa tak ďaleko od ramien spravodlivosti.(21.6.2006)

Tenhle film lze brát jako základ pro všechny ty pozdější Allany Quatermainy i Indiana Jonese. Jisté dávce naivity se to vzhledem k době vzniku neubrání, ale i tak je to výpravná dobrodružná záležitost která nenudí a Stewart Granger kterého upřímně nenávidí fanoušci Mayovek za postavu Old Surehanda je tu sympatický a ukazuje, že rozhodně nebyl špatný herec. Celkově lehce nadprůměrná záležitost, ale Českého diváka potěší určitě čestná rolička pro Hugo Haase. Takže nemám problém tomu ty slabší 4* dát.70%(27.2.2016)

Klasické dobrodružstvo z čierneho kontinentu s jednoduchým príbehom a množstvom záberov na volne žijúcu zver. Zvučné obsadenie je polovicou úspechu, avšak samotný dej je v niektorých fázach nedotiahnutý ( samotné Šalamúnove bane ).(11.3.2018)

• ARI50

Bylo to zajímavé koukat ale to asi vše,(9.12.2018)

,,ÚTOČIA LEN KEĎ SÚ HLADNÉ." ,,AKO VIETE KEDY SÚ HLADNÉ?" ,,KEĎ VÁS ZOŽERÚ, SÚ HLADNÉ." __ Vo svojej prapodstate ďalšie z rady klasických dobrodružstiev z čierneho kontinentu, avšak slušne pozerateľné a to nielen vďaka zvučnému obsadeniu. Ocenil by som predovšetkým slušný scenár a vzhľadom na rok výroby vysokú snahu o čo najautentickejšie podanie. Tá vychádza jednak z často takmer polodokumentárnych záberov kamery a len z výlučného použitia domorodej diegetickej hudby, čím sa snímka zbavuje štylizovanej melodramatickosti a naberá na reálnosti. Prekážal mi trocha nevyriešený koniec ohľadom baní a niekoľko scén (predovšetkým Grangerove zápasy s kobrou a škrtičom) mi prišlo zbytočných. Rád by som si to pozrel znova na Blu-ray. (71. hodnotenie, 8. komentár k filmu)(24.6.2013)

Chápu, že roku 1950 to byla pecka, ukázat Afriku, černochy a pár slonů s mravenečníkem. Oscar za barevnou kameru to jistí :) Jinak to byla taková klasická americká tehdejší dobrodružňárna s neohroženým Old Shurehandem a paničkou, která se dokázala v buši sama nejen ostříhat, ale i naondulovat, natočit a vyfoukat. Tehdy by mi tuhle krev v žilách, dnes je to úsměvné.(23.1.2016)

Snímek se mi popravdě více líbil spíše jako dokumentární filmy, kdy některé záběry na přírodu, na krajinu a na zvířata jsou skutečně krásné a jen jsem je obdivoval, jak se krásně podařilo zachytit alespoň to prostředí. Samotný příběh dolů je proveden tak nějak klasicky, v klidném dobrodružném tempu.(25.8.2017)

• danecek24

8. Zlatý Glóbus za rok 1950 - cena (1) - *Nejlepší barevná kamera - Robert L. Surtees(21.1.2009)

• Han22

Konec 19.století. Anglická panička si najme zkušeného lovce, aby ji dovedl do neprobádaných končin Afriky při pátrání po manželovi a legendární diamantových dolech krále Šalamouna. A tak putují a putují, potkávají spoustu zajímavých zvířat a občas nějaké ty domorodce a já u toho několikrát usnul. Problém je, že je to absolutně nudný dobrodružňák bez tempa, který působí spíše jako přírodopisný dokument. Je obdivuhodné kolik zvířat do toho dokumentu tvůrci dostali, ale proto nekoukám na filmy. Navíc v hlavních rolích je naprosto nijaká Deborah Kerrová a namistrovaný panák Stewart Granger, který mi kdysi byl silně nesympatický i Mayovkách. 2* za tu kameru a spoustu zajímavých a dnes už nejspíše skoro vyhynulých zvířat. PS: Hugo Haas tu má štěk nehodný zmínky ani jeho talentu.(2.4.2018)

Dobrodružná, romantická podívaná o putování do neprobádaných oblastí africké divočiny v čele s Allanem Quatermainem (vynikající Stewart Granger) v doprovodu zhýčkané, bohaté, paličaté Elizabeth Curtisové (Deborah Kerr), jež chce najít svého ztraceného manžela, který se vydal hledat legendární naleziště diamantů. Napínavý snímek, plný divokých zvířat, kanibalů, řady nástrah, nebezpečí a úžasné herecké chemie mezi ústřední dvojicí, patří k jednomu ze zakladatelů žánru a prvotních inspirátorů samotného Indiana Jonese. 8/10(25.5.2008)