Nevinná

• Austrálie

Anything for Her

Krimi / Drama / Thriller / Romantický

Francie / Španělsko, 2008, 96 min

Sice poněkud nepravděpodobný příběh, ale poutavý a napínavý. Nepravděpodobný v mnohých detailech. Může být člověk neprávem obviněn, aniž by se podrobně vyšetřil případ a nehledal skutečný viník? Jako by pravděpodobnost skutečného viníka ani neexistovala, jako by se jednalo o příběh odkudsi z totalitního území, kde právo neznamená nic. Myslíte, že by se tohle mohlo stát ve vyspělém právním evropském státě? Já vlastně ani nevím, pravda je, že i v některých "demokratických" zemích, a nemusíme chodit daleko, je právo občana také podupáváno. No, ale k rozběhnutí filmového krimipříběhu to asi stačí. Prostě bylo potřeba navodit dojem neprávem obviněné osoby, tak každá myšlenka, byť nepravděpodobná je dobrá. Je možné, aby člověk, povoláním učitel, byl schopen připravit sám, bez jakékoliv podpory lidí znalých kriminální posvětí scénář vedoucí ke svobodě? Zbaštil jsem to jen proto, že jsem se chtěl pobavit. A to se také stalo.(9.3.2011)

Kvůli stupňování napětí se sice film v poslední třetině přehoupne přes hranici uvěřitelnosti, přesto dávám příběhu o zoufalém učiteli, který se odhodlá k zoufalému činu, plný počet. Potěší malá, ale důležitá role "poradce", kterou si vystřihl herec (a hlavně scenárista a režisér několika výtečných policejních dramat) O.Marchal. A co by asi udělal český učitel? Napsal pár zbytečných stížností a pak navázal nějaký vztah, pravděpodobně s rozvedenou kolegyní, ještě frustrovanější, než je on sám.(22.10.2010)

Z americkýho remaku jsem byl unešenej, tak jsem chtěl zkouknout i tuhle původní francouzskou verzi. Ty filmy jsou si v mohém podobné, jsou stejně temně natočené, mají stejné tempo, napínavost a i Pour elle byla radost sledovat. Nicméně americká verze je výrazně nadupanější a franouzská prozrazuje pointu hned na začátku, takže jednoznačně nejdíve doporučuju zkouknout verzi s Russellem Crowem, nicméně i tohle byla výborná podívaná a pět hvězd zaslouží tak i tak.(31.7.2013)

Je to zvláštní, remake Tři dny ke svobodě jsem viděl jako první a tak nějak jsem si byl jist, že Russell, ač bez gladiátorského mečíku, nakonec všechno zvládne levou zadní. A teď, navzdory znalosti průběhu a pravděpodobného konce, jsem té trojici fandil jako o život, protože Cavayé přišel s třemi triviálními věcmi, které jsem u Haggise postrádal - přímočarost, živelnost a opravdovost. Vincent Lindon je francouzský Michael Caine. Takový Le Petit..(20.12.2011)

Rozpočet €7,930,000Tržby Celosvetovo $6,548,779║ Nápadito zostavení thriller s dobrou gradáciou, ale s dosť nešťastne vybratím hlavným predstaviteľom ktorý je maximálne nesympatický... ale skutočný potenciál tohto príbehu využíva až remake Tri dni k slobode. /60%/(7.7.2010)

• - Všechny scény se natáčely chronologicky, protože režisér cítil, že je to důležiré pro herce a pro vývoj jejich postav. (HappySmile)

• - Skladatel Klaus Badelt se k projektu připojil až v pozdějším stádiu. Prohlédl si film spolu s režisérem, aby zjistili, kde je potřeba vložit hudbu. Badelt shledal, že film funguje dost dobře i bez hudby, Cavayé však usoudil, že Badeltova práce, která byla nahrána v londýnských studiích Abbey Road, zvyšuje intenzitu a emoce ve scénách a dává jim novou hloubku. (HappySmile)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 3. (Stanley619)