Do krajnosti

To the Limit

Dokumentární

Německo / Rakousko, 2007, 87 min

Pepe Danquart

Rozpočet $-miliónovTržby USA $18,254Tržby Celosvetovo $1,909,568(9.4.2010)

Skvelo nasnímané "akčné" lezenie na El Capitanovi, krátky výlet k patagónskemu Cerro Torre. Tieto lezecké fajnšmekroviny sú priamo v daných lokalitách striedané rozhovormi s bratmi Huberovými, ktorí sa vyjadrujú k lezeckej vášni, potrebe dosiahnuť čo si vytýčia, k strachu ktorý musia prekonávať, a hlavne k svojmu bratskému vzťahu - potyčkám a rivalite ktorá ich neustále prenasleduje, k závislosti ktorú k sebe prechovávajú. Nechýba ani rozhovor s matkou, ktorá jednému z nich pripomína, že doma má manželku a malé decko... Film týmto veciam iba naslúcha, nie je v ňom ani náznak dokumentaristickej reflexie, akú poznáme z komplexnejších a hlbších filmov Wernera Herzoga. Ale fanúšikov tohto športu a hôr ako takých poteší už len tým, že existuje. Podobné zábery z El Capitana naozaj nikde inde neuvidia. V IMAXe by to bola paráda.(17.1.2010)

Kdo už někdy v horách byl a snažil se je pokořit, překonat sám sebe, jít až na hranici vlastních možností i za cenu nejistoty z toho, zda se dokáže vrátit, ten musí tu touhu, dokázat něco vlastně nadlidského, zachycenou v tomhle filmu pochopit. Jediné, co mě drží zpátky od plné palby hvězdiček, je tak trochu nevyvážené tempo, chtělo si to přece jen trochu více pohrát se střihem. Ale jinak moc dobré, vlastně je to tak za čtyři a tři čtvrtě. V tomhle filmu je všechno, proč hory miluji i já...(22.9.2009)

Tak jako klobouk dolů spíše před kameremanem a režisérem, že zvládli to, co vymakaní bratři Huberovi - teda vylézt nahoru. Celé je to o tom, že bratři chtějí pokořit časový limit (nějak dvě a tři čtvrtě hodiny) a jak je u horolezectví zvykem, nic nejde podle plánu a musejí řešit různé problémy. Pro fanoušky horolezení asi zajímavé, má to i určitou dokumentární hodnotu, já se u toho po chvíli už tak nějak nudil, třeba i pro tu snahu o "poetické" záběry.(29.8.2008)

Zajímavý "sportovní" snímek vypráví o snaze bratří-horolezců překonat rekord v rychlostním lezení. Kromě originálních akčních záběrů se film soustředí i na vztah a střed dvou individualit v extrémních podmínkách. (Ci 10/2008)(9.1.2021)