Reklama

Reklama

VOD (1)

Epizody(4)

Obsahy(1)

Objektivní pohled do soukromého života mocného iráckého diktátora Saddáma Hussaina nabízí biografická dramatická minisérie z produkce HBO. Natočil ji tvůrčí tandem Jim O'Hanlon a Alex Holmes, hlavní roli ztělesnil Igal Naor.  Minisérie z produkce HBO od režisérů Jima O'Hanlona a Alexe Holmese (oba se také podíleli na psaní scénáře a na produkci) vypráví o životě iráckého diktátora Saddáma Hussaina z dosud neviděné perspektivy - z uzavřeného vnitřního kruhu jeho kdysi tak mocného režimu. Příběh začíná v roce 1979, kdy se Saddám po krvavém převratu ujal vlády v Iráku. Sledujeme jeho politické ambice a víru ve vlastní historický význam, které nabyl díky nejvěrnějším rádcům, nejbližším přátelům a členům rodiny - a díky Saddámovi (hraje ho Igal Naor) samotnému. Uvnitř nádherných paláců i v iráckých ulicích lásku a respekt postupně nahrazuje strach. Saddám získává vládu nad svým kabinetem a na následující čtvrt století se stává mocným tyranem, který na sebe strhl veškerou moc a udržel si ji navzdory mezinárodnímu i domácímu tlaku. A také jeho nejbližší rodina - první žena Sadija (Shohreh Aghdashloová), nejstarší syn Uday (Philip Arditti), nevlastní bratr Barzan Ibrahim (Said Taghmaoui) či milenka a pozdější druhá žena Samira (Christine Stephen-Dalyová) - poznají jeho hněv. Autoři hovořili s mnoha lidmi, kteří byli Hussainovi velice blízcí a nabízejí divákům objektivní pohled na život jedné z nejkontroverznějších postav 20. století. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (31)

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Enšpígl to vystihol absolútne, ale absolútne presne - jediné, čo sa dá minisérii vytknúť je, že je toho jednoducho málo. Je vidieť, že obdobie vlády Saddáma Husseina je scenáristicky vďačnou témou s obrovským objemom udalostí a plejády dôležitých postáv a figúrok na politickej šachovnici blízkeho východu, a rozhodne si nedokážem predstaviť, ako by o tom niekto dokázal natočiť jeden film bez toho, aby vyškrtol väčšiu časť významných skutočností a persón. Na druhú stranu, 4 hodiny sú stále málo a seriál má dynamický spád, aký sa len tak nevidí - jedna udalosť nasleduje druhú, postavy umierajú či emigrujú a sú nahrádzané ďalšími. Spracovanie pôsobí veľmi hodnoverným dojmom a je skutočne zaujímavé sledovať takto zblízka, i keď nie tak detailne, ako by si divák prial, vývin diktátorovho nástupu k moci a vojny v zálive. 80% ()

Sofia 

všechny recenze uživatele

Nesmírně zajímavé. Každý ze čtyř dílů této minisérie mi přišel svým námětem trochu jiný - první a třetí jako mrazivý politický thriller (nástup Saddáma k moci a pokus jeho zeťe o jeho svrhnutí), druhý se lehce blížil až k soapu (Saddámovy rodinné konstelace) a čtvrtý jako mistrně vylíčený (a všeobecně známý, tudíž bez překvapení) konec jednoho diktátora. Kromě Saddáma mě zaujali především jeho dva synové (Udai a ten druhý, který až skoro vzbuzoval sympatie). Saddámovu nesmírnou pýchu a šílenství asi nejlépe vystihla věta - "he is writing the Koran with his own blood". Jediné, co mě mírně rušilo, že polovina přítomných herců už vystupovala v seriálu 24 jako teroristi a já pořád jen přemýšlela, odkud toho kterého vlastně znám. ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Výtečná minisérie, téměř dokument a současně profesionálně dokonalé drama. Studium zhoubného postupu degradace osobnosti stižené chorobou zvanou Moc. Naprosto stejné, banální a jednoduché syndromy, jaké stíhaly Hitlera, Stalina a jaké je pohříchu vidět v méně rozvinutých stádiích třeba u našich "vládců" (jenže moc v našich podmínkách je sama o sobě trochu legrační záležitost - ale kdyby...) ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Životopisné filmy to mají těžké. Je jich mnoho. Ale životopisný film o Saddamovi? To by mohlo být něco! Když tohle napadlo lidi v HBO, došli si pro filmovou kuchařku, naostřili nůž a ukuchtili recept ze strany jedna. Vezměte si kontroverzní postavu, přidejte k ní špetku lidskosti, nezapomeňte podusit její zločiny a vařte čtyři hodinové díly s tesknou hudbou a dlouhými záběry na ustarané obličeje. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Tak upřímně jsem očekával víc. Minimálně trochu víc rýpání do dřívějších vztahů USA - Irák před invazí do Kuvajtu. Takhle sice vidíme diktátorovu domácnost, v níž si kníratý pán počíná s příkladnou arogancí moci (zvláště po smrti "milující" maminky), jenže je to trochu moc o osobních vztazích a na můj vkus málo o politice (pravda, v daném regionu to souvisí podstatně více než u nás). Možná kdyby vzniklo více dílů a nebylo to tak uspěchané. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (3)

  • Kvôli bezpečnosti štábu sa nenatáčalo na území Iraku, ale Tuniska. (Real Tom Hardy)
  • Drvivá väčšina obsadených hercov pochádza z Izraela. (Real Tom Hardy)
  • Seriál byl v roce 2008 nominován na 4 ceny BAFTA Awards (British Academy of Film and Television Arts Awards), konkrétně za nejlepší minisérii - drama, režii, kameru a nejlepší make-up. (POMO)

Reklama

Reklama