poster

Smrt v horách

 • Rakousko

  Jump!

 • Slovensko

  Nespravodlivo odsúdený

Drama

Rakousko, 2008, 102 min

 • zdenny
  ****

  Film podle skutečné události nám ukazuje zrůdnost nacistické ideologie a také bezmoc obyčejného člověka před státní zvůlí. Soudní drama, které je prodchnuto všeobecným nástupem nacismu v Rakousku. Budiž nám mementem před nadcházejícím parlamentními volbami. Protože z historických zkušeností si můžeme být jisti, že zlo - i to zjevné - většina lidí není sto poznat. Jinak jsme ve filmu mohli pozorovat krásné prostředí rakouských hor a velmi dobrý Patrickův herecký výkon coby Halsmanova advokáta. Škoda, že dalších Patrickových hereckých výkonů se již nedočkáme.(26.5.2010)

 • blackrain
  ****

  Nenávist vůči židovskému obyvatelstvu narůstá. Obyvatelstvo je k této nenávisti podněcováno. Fanaticky se prochází po ulicích s páskami s hákovým křížem na ruce. Prostě potřebovali odsoudit židovského mladíka, aby dokázali, že židé jsou špatní a že můžou za všechno zlo, které se v zemi dělo. Phillippe měl skvělého obhájce, Richarda Pressburgera. Ten se snažil všemi možnými argumenty zbavit Phillippa obvinění z vraždy otce. Ale proti soudci, který už byl předem rozhodnutý neměl žádnou šánci. Riskoval, že bude sám zatčen. Phillippe si ve vězení odseděl čtyři roky. Pressburger si pro něho vymohl milost. Phillippe ji nechtěl, protože by tím potvrdil, že otce přece jen zabil. Phillipe odcestoval do Ameriky, kde se stal světově uznávaným fotografem. Fotil např. Gretu Garbo, Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Marlona Brando, Grace Kelly, Ginu Lollobrigidu, Salvatora Dalího a mnoho dalších slavných osobností. Obhájce Richard Pressburger za ním nikdy do Ameriky nepřijel. Zatklo ho Gestapo. V roce 1943 zemřel v koncentračním táboře Auswitz. Patricku Swayzemu role obhájce pěkně sedla. Vypadal velmi dobře, přestože už musel být nemocný.(7.11.2009)

 • Smok
  ****

  Film realisticky zobrazuje jeden národnými socialistami zmanipulovaný súdny proces v Rakúsku roku 1928 a snahu urobiť obetného baránka z jedného židovského chlapca, ktorý sa neprevinil ničím iným, len tým, že si nerozumel s vlastným otcom. Okrem skutočných udalostí nám filmári krásne odprezentovali aj atmosféru a nálady v jednom európskom štáte v období 10 rokov pred 2.sv vojnou, keď sa "svet zbláznil".(15.9.2009)

 • Orlau32
  *****

  Na přehrávači DVD je okénko, kde vidíte, jak ubíhá čas filmové projekce. Nebaví-li mě film, velmi často mi sklouzne zrak do toho okénka, jak dlouho budu ještě třeba "trpět". Jenže u tohoto filmu jsem se poprvé podívala, kdy už běžela 70.minuta ! Tím chci říci, že film je výborný, že mi připomínal něčím "PIANISTU" , ikdyž pochopitelně zpracování nebylo až tak famózní. Příběh je dle skutečné události, která se stala v r.1928 v Innsbrucku v Rakousku. Co byl pro mě největší šok (a co jsem nevěděla), že rakouský Innsbruick byl největší protižidovskou baštou v Evropě. Tedy ne Německo, ale Rakousko ! No a světe div se - v Innsbrucku se narodil Adolf Hitler ! Od mládí byl v této hrůze vychováván - jak to tedy mohlo s mladým klukem dopadnout ? Když nenávist k židovské rase byla vštěpována mladým lidem jako evangelium už ve školách. Ale zpět k filmu : příběh je kriminální, Patrick Swayze je úplně vynikající (litovala jsem, že zemřel). Nebyl to jenom tanečník - uměl i hrát ! Následně se dozvíte, že je to vlastně biografie největšího a nejlepšího fotografa v USA, který fotil ty největší politické a herecké celebrity pro časopis LIFE. Ohromný film - podívejte se - doporučuji !(2.8.2010)

 • Všežrout
  ***

  Ač se tvůrci zaštiťují tím, jak se reality drží, stačí jenom letmý náhled do Halsmanova životopisu - http://en.wikipedia.org/wiki/Philippe_Halsman a do popisu jeho případu - http://en.wikipedia.org/wiki/Halsman_murder_case a hned objevíme řadu menších či větších nepřesností. Hezké je, že se natáčelo přímo v Rakousku, ale je poznati, že přehršle dukátů v produkční kapse zase nebylo. Někteří "herci" a jedinci z komparsu mě k úsměvu doháněli, což by se v dramatu stávati nemělo. Také bych zapochyboval, že se to v soudní síni odehrávalo v onom americkém "teatrálním" stylu, i když se za znalce soudního systému Rakouska konce 20. let nepovažuji :-)(23.3.2010)

 • - Súdny proces s Philippom Halsmanom je mnohými ľuďmi považovaný za vôbec prvý proces národno socialistického hnutia s Židom. (Smok)

 • - Richard Pressburger za Philippom do New Yorku nikdy nedorazil. V roku 1939 ho zatklo gestapo a bol poslaný do Auschwitzu, kde roku 1943 zomrel. (Smok)

 • - Philippe Halsman zomrel v spánku 15. júna 1979. V dobe jeho smrti vyšlo už na obálkach časopisu LIFE viac ako 100 jeho fotografií, čím sa stal najúspešnejším fotografom všetkých dôb. Slávnym sa stal hlavne svojou sériou fotografií nazvanou "Jump!", pre ktorú mu pózovalo mnoho vtedajších celebrít, mimo iných Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Albert Einstein, Salvador Dalí a mnoho ďaľších. (Smok)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace