Megastavby (TV seriál)

Svetové megaprojekty

Dokumentární

USA, 2004, 50 min

• Sygauras

Dubajské palmové ostrovy - Palm Jumeirah : z mého (odborného) pohledu se jedná o velmi zajímavé dílo, které ale mělo být postaveno jinak. Postavit to čistě z písku je sice hezké a má to určitě kouzlo a ohromí to svou velkolepostí ale jde o problematickou část stavb. Prakticky nikde nenajdete informaci o tom že i když ten písek těžily ze dna moře a následně ještě vibracemi a udusáním zpevnily, tak se pořád bude sesouvat směrem do vody. Je jedno jak moc to zpevníte, můžete se třeba na hlavu stavět, ale nezabráníte odplavování. To má za následek neustálé hlídání a neustálé práce na opětovném přesouvání písku zpět na místo. Takže tam neustále plují lodě a neustéle se pracuje na nekončícím boji z přírodním systémem který nemůže být změněn. Další věcí jsou samotné "listy" palmového ostrova. Po přečtení několika článků, prohlédnutí dokumentace a vyslechnutí mnoha názorů, musím říct že bych tam bydlet nechtěla ani náhodou. Z jednoho "listu" se totiž díváte do druhého a vyhlídka na moře je prakticky nulová, protože i na okrajích "listů" je výhled na vlnolam, který chrání celou palmu před ůčinky přílivu a odlivu. Nebýt tohoto vlnolamu, který brání přímému pohledu na moře a nekonečné dálky, by ostrov zmizel během pár týdnů. Nejsem "světoznámý" inženýr a projektant takže můj názor nestojí za zmínku, ale kdyby to bylo čistě na mě, změnila bych celý koncept výstavby a hlavně bych to nikdy nestavěla z písku hned od základu. Pojmula bych to po svém a z vlastní rozumovou úvahou o všech aspektech. Ano, souhlasím z tím že se jedná o neuvěřitelný technický projekt ale nemůžu si pomoci, tak jak to postavily to jednoduše nemůžu pochválit.(29.7.2018)

Je to pěkně udělaný. Myslím, že budoucnost je stejně v Asii. Když sem viděl, jak tam prokopali celou horu a srovnal to s naší Blankou, tak jsme prostě v prdeli. V Japonsku sebralo tsunami x km dálnice a za měsíc jí měli postavenou. Naše slavná D1, škoda slov. A jeden díl myslím, že v Koreji stavěj letište+dálnici+nejmodernější město najednou, to vše na sebe navazuje do cca. 5x let. Tady už nejde jen o prachy, ale o disciplínu, výzvu, morálku, kulturu celé společnosti.(20.8.2015)

Tak co o to, náměty jsou tam vesměs zajímavé, ale ta forma a hloubka. Další americký skorodokument pro průměrného američana. Informace nejsou vyloženě povrchní, ale já bych se chtěl dozvědět víc než všechna wow. Také mám absolvovány hodiny školní fyziky, takže vysvětlování poměrně základních znalostí divákovi též neocením. I když se tam vyskytuje blábolení, hlavně třeba fandů daného, není to tak strašné, a dá se to poslouchat. Víc než průměr to ale ze sebe nevymáčklo.(30.9.2013)

Ja neverím vlastným očiam!Tento dokument skutočne stojí za pozornosť a nebudete ľutovať ak mu obetujete svoj čas..Pri niektorých dieloch som len neveriacky krútila hlavou.Medzi jednotlivými sériami si dovolím vypichnúť a upozorniť na diely ako Mesto zlata, Bostonský veľký výkop,Nápravné zariadenie North Branch, Dubajské palmové ostrovy,Najväčšie kasíno,Horská dráha Kingda Ka,Tunel pod kanálom La Manche..(16.7.2015)

Vždycky se něco zajímavého dozvím a někdy je to i vtipné (pro zúčastněné nikoliv, ale pro diváka ano). Viděno (názvy podle ČT 2): Korejská spojnice; Nejvyšší mrakodrap; Horská dálnice - úvod a trocha informací o dálnici v italských horách, zbytek dílu o přepravě a zprovoznění největšího razícího stroje; Chytrý mrakodrap - na to jak se říká o stavebnictví, že na nějaký milimetr nesejde, tak zde se pracovalo s chirurgickou přesností, jen škoda té byrokracie, mohlo to vyrábět i elektřinu; Singapurské Vegas - tohle by mohli pouštět jako výukové video pro studenty stavebního inženýrství. Poznámka: Není vyloučeno, že jsem viděl více dílů, ale mají zde samostatné hodnocení např. Stan v Astaně (Megastructures: World's Biggest Tent).(26.11.2015)