Krakatoa

(TV film)
  • Austrálie Krakatoa
všechny plakáty
Velká Británie, 2008, 87 min

Dokudráma prináša rekonštrukciu jednej z najväčších prírodných katastrof v dejinách pri výbuchu sopky Krakatoa. Ráno 27.augusta 1883 bolo jasné, že dunenie vychádzajúce z útrob sopky Krakatoa na ostrove Rakata v indonézskom súostroví, je predzvesťou niečoho hrozivého. Ešte v ten istý deň gigantický kužeľ sopky vybuchol s takou silou, že ho doslova odfúklo. Explózia spôsobila prílivovú vlnu vysokú až 40 metrov, ktorá zrovnala so zemou všetko, čo jej prišlo do cesty. Katastrofa sa vyžiadala 36 417 obetí a popol, ktorý pri erupciách zahalil oblohu spôsoboval ešte niekoľko rokov farbisté západy slnka po celom svete. (curunir)

curunir

Po mnohých stránkach skôr štandartný dokument obohatený o hranú časť, ktorá zaberie asi polovicu stopáže (treba však povedať, že s dialógmi si scenárista priveľkú prácu nedal. Na daný žáner to zase až tak veľmi nevadí).Film veľmi obohacujú na televízne pomery vydarené špeciálne efekty, ktoré nepôsobia nijak okato a dodávajú tak dokumentu určitý punc veľkoleposti. Tiež nechýba opevovanie toho, aký bol výbuch Kratotoi obrovský a aké deštručné následky mal (snáď ani nemajú obdobu), čo vlastne pravda, pretože následky boli nielen v oblasti výbuchu citeľné ešte niekoľko rokov. Pri pozeraní som si nemohol odpustiť zasnívanie, ako úžasne by sa dala v súčastnosti táto udalosť sfilmovať. Trúfam si povedať, že v rukách schopného režiséra by mohol vzniknúť jeden z najkatastrofickejší filmov, ktorý by bol myslím dôstojným nasledovníkom nepríliš vydarenej verzie z roku 1969. (1. hodnotenie, 1. komentár filmu) ()