Paměť 20. století: Nebe nad Evropou (TV film)

• Česko

Paměť 20. století: Nebe nad Evropou

Dokumentární

Česko, 2003, 56 min

Škoda, že celý dokument nebyl věnován jen profesoru Wienerovi, to byl krásný člověk.(1.1.2020)

Díky tomuto dokumentu se podařilo zachytit osudy tří letců (a manželek) jejich vlastními slovy, a to nejen osudy válečné, ale také to, jakým způsobem se bolševický režim k těmto frajerům (Fr. Peřina a Fr. Fajtl již nežijí, J.Wiener v létě 2008 tuším dosud ano) zachoval po puči v únoru 1948. Z vlastní zkušenosti vím, jak působivé je pustit toto vyprávění deváťákům v hodině dějepisu.(6.8.2008)

Čekal jsem víc. Čeští letci si určitě respekt zaslouží, nicméně musím přiznat, že po zhlédnutí dokumentu se můj názor na ně zhoršil. Nepříjemně mě překvapila záliba v sestřelování Němců a nostalgické vzpomínání na ony časy - boj proti okupantům své země jako takový vlastencům těžko vyčítat, jen bych od pravých gentlemanů čekal, že budou na zabíjení vzpomínat spíše s určitým odporem než s radostí. Za to sice Třeštíková nemůže, na druhou stranu záměrem celého dokumentu není tento dojem vyvolat, proto 3.(2.4.2013)

Dobře že dostali státní vyznamenání.(19.2.2020)

Tak jsme se prestehovali do Ceska, aby manzel mohl tady zemrit, ale uz jsme tady deset let...(12.5.2015)