Příběh krále Richarda (George Sanders), který se na jedné straně snaží pomocí křížových výprav získat Svatý grál a na druhé, domácí straně, čelí skupině spiklenců, kteří jej chtějí svrhnout z trůnu. Někde uprostřed těchto událostí se pohybuje šlechtična Edith (Virginia Mayo), která má na krále "Lví srdce", velký vliv. (Terva)

curunir

,,TEN POZNÁ GEOGRAFIU ŽENY AKO DLAŇ SVOJEJ RUKY." __ Oba názvy, ako knižný tak aj filmový neobsahujú nič, čím by toto dielo bližšie špecifikovali. ,,Talizman" podľa sira Scotta je pre filmový dej absolútne nepotrebným, rovnako tak ani kráľa Richarda tu nemožno považovať za hlavného hrdinu, s trochou nadsádzky vlastne hrá až tretie husle. Kráľ Richard a križiaci predstavujú typickú ,,výpravnejšiu" hollywoodsku produkciu tej doby spoliehajúcu radšej na pekné tváre a potrebné romantické prvky než historickú korektnosť s dnes už všade prítomnou naivnosťou (úsmevné je sledovať ako Richarda zasiahne šíp a šľachtici miesto pomoci už začínajú spriadať intrigy). Najviac ma však zaujala zmena lokácii počas filmu, kde oblasť púšte s nekonečnými dunami vystrieda lesnatá zavlažovaná krajina - to všetko na ploche deja odohrávajúcom sa vlastne len na rozlohe zopár desiatok km2. Rex Harrison ako Saladin je však dobre vybratý a aj z postáv najlepšie zahraný, hudba Maxa Steinera vie hlavne v akčných scénach dobre zvýrazniť ich dynamiku. (13. hodnotenie, 2. komentár k filmu) ()

Martin741

Jo, je to hodne farebne a na to, ze to bol brutalny stredovek mal film az neskutocne namakane kulisy. Rex Harrison /Kleopatra 1963/ v roli moslimskeho Saladdina /zil 1138 1193 tusim/, ktory sa snazil uzavriet mier s anglickym Kralom Levie Srdce : 56 % ()

majo25

Kráľ Richard na križiackej výprave proti domorodému sokovi - Saladinovi...prečo nie? Kvalitne spracované akčné scény i súboje v exteriéri, na všetko toto sa dobre pozerá. Prekvapenie s identitou Saladina som veru nečakal, čím si tvorcovia môžu u mňa urobiť vrub. Možno menej sladkých romantických rečičiek a vyhrotenejšie intrigánske pokusy sabotérov by filmu prospeli, ale aj tak som bol vcelku spokojný. ()

liquido26

3,5 Saladin v podání Rexe Harrisona se snaží dosáhnout míru s Richardem I. v podání George Sanderse. Docela hezká barevná kulisová historicko-dobrodružná pohádka s romantickým trojúhelníkem, zdánlivě nemožnou láskou mezi dvěma lidmi z různých společenských vrstev, sympatickým muslimem a odpornými padouchy, které zprostředkoval řád Kastelánů (docela vtipně suplující Templáře). Škoda jen toho, že ten příběh byl trochu plytký a zbytečně natažený. ()