Noční vlak do Mnichova (festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

Night Train

In Disguise

Thriller / Válečný

Velká Británie, 1940, 90 min

Zbytečný komukoliv doporučovat, stejně se na to nejspíš nikdy nepodíváte, a už vůbec ne záměrně. Ale pro mě to bylo v pozitivním slova smyslu nečekané překvapení a výborně jsem se u toho bavil. Do toho fakt, že se celý děj tohoto britského filmu točil kolem ústřední dvojice z Prahy - to nás přece musí hřát - byť byli Bomaschovi nositeli příjmení, s jakým se na našem území pravděpodobně nikdy nikdo nesetká. Zpětně musím myslet na to, jak rychle dokázali filmaři rozklíčovat specifika chování německých důstojníků a vůbec hierarchii a vztahy v jejich armádě. Díky tomu byla ta ironie tak trefná. Ještě se zmíním o závěrečném gestu hlavního hrdiny v poslední scéně na lanovce. Vteřinová záležitost, která tento film dokonale vyšperkovala. Jemný, nenápadný pohyb, a jakou to udělá parádu. Pro mě hodné zapamatování. Zmíněné gesto i celý film.(31.7.2015)

Důvod zhlédnutí: Margaret Lockwood, film se odehrává ve vlaku. Dojmy: Jak píše EdaS, nené to druhá Lady Vanishes, k leccos schází a místy přebývá naivita scénáře, ale koukatelný je dobře a hezky odlehčuje vážné téma náznaky humoru. Navíc mám rád filmy točící se kolem útěku a plánování. A taky je sympatické, že se částečně odehrává v Československu. # [viděno: monitor, sluchátka, EN sub] # příběh 6 | hudba 6 | humor 1 | akce 1 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6(30.7.2012)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Námět(9.3.2004)

Jako propaganda ve své době dozajista velmi úspěšný film (má to spád a sympatického herce). Věc druhá je to, jak moc okatě z filmu onen britský dobový protinazi nádech čpí a že se veškeré prostředky podřizují zamýšlenému účelu. Proto jen 3*.(14.9.2011)

Těšil jsem se zbytečně moc. Není to druhá Lady Vanishes, jak si tvůrci zjevně přáli, zdaleka se to nepřibližuje ani Reedově pozdějšímu masterpiecu Třetí muž. Nedůvěryhodná propagandistická fraška bez pořádného napětí (ale závěr na lanovce docela ušel), humoru (komická dvojka Charters - Caldicott z Lady má zbytečně moc prostoru) a šťávy. Ale na druhou stranu kolik anglických filmů s českou hrdinkou (s krásným českým jménem Anna Bomasch) znáte? P.S. O pět let později z pěkné filmové kopie to vidím jinak, o dost pozitivněji. Příjemně svižná a zábavná thrillerová komedie. I ti dva angličtí joudové mi přijdou docela vtipní.(25.7.2015)