Návrat do Červeného města (studentský film)

Česko, 2007, 57 min

Alan Soural

Škoda, že tam bylo tolik těch faktických blbostí. To sežere jen ten, kdo nemá ani ponětí o našich dějinách. Jinak by to bylo dost dobré, protože se podařilo vytvořit napětí, zápletka byla zajímavá, pointa také. Některé ty slabší herecké výkony by se daly odpustit. Jenže když postavy říkají vyložené nesmysly, tak to už je špatné. Jo, kdybych byl znalostmi historie zcela "nepostižen", tak bych si to užil, ale to naštěstí nejsem.(17.4.2009)

Na studentský film dost dobré ! Kamera nápaditá, výkony herců solidní, hudební podkres nerušivý, ale zřetelný - a příběh se mi líbil. Byla to fikce, proto bych nepolemizoval s historickými fakty. Když už se tvůrci vyhnuli pojmenování Zlína a továrníka Bati, mohli se také vyhnout pojmenování konkrétní války a konkrétních okupantů... Úpadek Červeného města a jeho pohlcení Gottwaldovem jsem zažil, takže hodnotím subjektivně :-)(14.1.2014)

Tato "retro" (jak moc retro je film, když se odehrává ve městě které tak i dnes stále vypadá?) detektivka ze Zlínské alternativní historie je asi to nejlepší, co v tomto filmovými ateliéry kdysi tak vyhlášeném městě vzniklo za posledních 50+ let. Jen teď nevím jak moc je to pochvala pro film, a jak moc kritika Zlínského filmu. 7/10(6.10.2014)

Krásně vykreslená atmosféra Zlína a poměrně širokého okolí, do kterého je zasazen příběh rozplétající události spojené tenkou nití vzpomínek s jednotlivými místy a místečky. Bravurně vykreslené detaily, které diváka majícího vztah ke Zlínu neponechají chladným. Jenom škoda některých vykonstruovanějších dialogů, jež nepůsobily příliš přirozeně a trošku rušily.(27.10.2008)

Za studentský film přidávám jednu hvězdu navíc, jinak by byly 3. Zaujala mě především kamera, jinak celkem vzato herci neměli až tak moc práce, hlavní hrdina byl nemastný neslaný, ale příběh se celkem pěkně odvíjel a gradoval. i když v pomalém tempu. Nostalgické vzpomínky z blízkého Zlína fungovaly velmi dobře.(29.9.2015)

• - První nápad a hlavní hudební motiv vznikly již na jaře 2004, scénář prošel postupně ještě čtyřmi vývojovými fázemi. (hippyman)

• - Zdaleka ne všechna pěkná místa se nakonec do filmu dostala - některá byla produkčně neschůdná, jiná se hodila do jiného filmu. Vedlejším produktem mapovacích expedic tak vznikl "Průvodce Červeným městem". (hippyman)

• - Kuriózní stopáž filmu je přesně 57 minut a 57 sekund. (hippyman)