poster

Hřmění divadla Sklep (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2000, 28 min

Režie:

Ondřej Trojan

Kamera:

Martin Duba
 • ajfelka
  *****

  Když jsem to viděla poprvé, tak mě začátek nijak zvlášť nechytil, ale od truckera Jacka to šlo nahoru, přestože nemám v oblibě country western hudbu music. Rozbor Bible byl geniální. Dodneška si pamatuju některé hlášky, které se nedají zapomenout ("Vybli Bibli", "A přitom Hospodyně tam není ani jedna", "Chtělo by to určitou aviváž", "Dobrý večer - Dobrý večer, ahoj - Ahoj a dobrý večer", "Ta kniha je především dlouhá, a to tak dlouhá, že i kdyby byla o polovinu kratší, tak by furt byla dlouhá"). Prostě skvělý studijní materiál.(19.8.2011)

 • Zdeňka
  *****

  Geniální recenze knihy, na jejímž vydání se podle těchto pánů zasloužil jakýsi pán s vidinou obrovského zisku, který došel za nějakým pisálkem neznámým xy a bouchl mu do stolu se slovy:"Vybli Bibli!" Dozvěděli jsme se, že kniha není ani učebnice fyziky, ani kniha židovských anekdot možná může sloužit jako slepá mapka pro skautíky:-) Ještě jednou je to geniální!(4.8.2008)

 • Godhaj
  ****

  ,,Já myslím, že je to metafora.“ ,,Já bych řek, možná že i parabola.“ ,,Já bych tomu řek, tangenciála.“ Hřmění Sklepáků je velmi povedené. Ačkoliv ze čtyř scének se mi líbily jen dvě, většinu času jsem se smál. První scénka s autíčky mi přišla asi nejhorší, neboť staví jen na otřepaném vtipu. Druhé taneční číslo s Vávrou mě ovšem srazilo na kolena, a to jen v dobrém. Tak šílený taneček jsem opravdu asi ještě neviděl! Macháčkovo country vystoupení mě přišlo průměrné, nebylo ani moc zábavné, ani moc nudné. Konečná diskuze nad novinkou knižního trhu, Biblí, je vynikající, přesně dávkovaná porce kvalitního humoru. Suma sumárum, Hřmění je sranda.(19.11.2013)

 • mcleod
  *****

  Dlouho jsem znal jen jedinečnou intelektuální diskuzi nad Biblí... "Tahle kniha je pro mě teda literárně nevyvážená. Ona je ze dvou zcela neadekvátních částí... jedna je tlustá a stará a druhá je tenká a nová. A my během tý starý čekáme na hrdinu, on nepřichází... a ta nová je jenom vo něm! A to je ta aviváž. ...která je jednou z mých nejoblíbenějších komediálních scének. Teprve nyní jsem se však dostal k celému záznamu a musím říct, že přes jeho velkou podivnost, se mi vlastně hodně líbil celý. Hlavně výborný rozhovor mezi řidiči náklaďáku a autobusu. "No, čoveče, barák teda zrovna moc né, víš." A i zbytek je hodně divně vtipný.(15.5.2017)

 • Radek99
  *****

  Divadlo Sklep je svého druhu rarita a rozhodně skutečná legenda v pravém smyslu toho slova. Kdo nezažil autenticky naživo, nepochopí... Velmi povrchní představu si může dnešní divák - nepamětník udělat při sledování těch několika málo audiovizuálních záznamů, které se mohly krátce po revoluci pořídit (před rokem 1989 bylo toto volné divadelní sdružení v nemilosti tehdejšího komunistického režimu, pročež se také jmenovalo Sklep, neboť si dovolovalo dělat humor a zábavu po svém a vyžívalo se v parodování a ironizování tehdejšího kulturního klimatu). Možná to nejlepší z jejich vcelku plodné tvůrčí anabáze lze spatřit právě v pásmu Hřmění, které už je ale paradoxně nezachycuje ve vrcholné formě. Dadaistické výstupy, písně nepísně, pantomima, recitativy... a geniální scénky... Pamětníci vědí, že ČT2 kdysi uváděla pravidelný kritický pořad s poloironickým názvem Katovna, kde se pod dohledem dua prominentních kritiků Jana Rejžka & Vladimíra Justa scházelo stále stejné torzo dobové kritické obce a tahle soldateska spíše myla hlavy, než že by je stínala. Tomáš Hanák, David Vávra, Jiří Macháček a Jiří Fero Burda usedli proto na kritické židle a vyvolali ducha televizní Katovny. ,,Kritický" rozbor Písma svatého komparatisticky poměřovaného s Ferdou Mravencem Ondřeje Sekory je skutečně geniální a nadčasový. Výstižná je především unifikace kritického pohledu, kdy se přes médium Katovny vyvolává duch totalitou degenerovaného sjednoceného myšlení, v němž se nesměl žádný názor lišit od toho oficiálně proklamovaného... V Katovně divadla Sklep je to ovšem k popukání směšné... ,,Hospodin, ten se vyskytuje, musím říct teda, častěji...a přitom Hospodyně tam není ani jedna..." :-)(28.8.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace