Nedívej se nahoru

Don't Look Up

Horor

Jihoafrická republika / USA, 2009, 98 min

• ricci.s

Nuda až to bolí. Tento film je ďalším dôkazom toho, že netreba mať príliš veľké očakávania a už vôbec netreba veriť podareným trailerom. Nebolo takmer tu nič, čo by sa mi páčilo a čo som ešte nevidel. Prvá hodina ma takmer zabila, ešte že to bolo krátke. Ušlo len niekoľko málo scén v poslednej dvadsaťminútovke.(28.8.2010)

Talentovaný, avšak pološílený režisér trpící podivnými halucinacemi přijíždí se svým štábem natáčet do starého studia v Rumunsku jakýsi remake prokletého hororu, který zde jeho slavný předchůdce za záhadných okolností nikdy nedokončil, protože zmizel a film se ztratil. Vyprávěla se v něm legenda o cigánské dívce, kterou ve středověku umučili, protože ji považovali za dáblovo dítě. Její matka totiž podle legendy měla uzavřít dohodu s Dáblem o tom, že její prvorozené dítě se stane jeho nevěstou. Na prokletém místě bude čekat duch mrtvé dívky, mračna much a zlo ožije prostřednictvím filmového materiálu a členy natáčecího štábu začne jednoho po druhém stíhat neštěstí. Námět dodal japonský režisér Hideo Nakata, který je bůhví proč posedlý duchy a mouchami a čínský režisér Fruit Chan svoji hororovou vizi podává trochu zmateným vypravěčským stylem, ale přesto klade důraz na strašidelné nebo poměrně "husté" scény úmrtí. Na začátku se tady mihne Eli Roth v roli prokletého režiséra, roli producenta si střihl Henry Thomas, a i v dalších rolích lze spatřit povědomé herecké tváře. Nejvíc se mně na tomto hororu nelíbila dost nehodící se hudba a mírně přihlouplý rozjezd filmu, kterého se film tak nějak úplně nezbavil. Od hororu však neočekávám intelektuální myšlenku, a nutno dodat, že film nenudil a po vizuální stránce snesl přísné měřítko. 29%? Hm, tak to určitě neodpovídá ani omylem.(10.1.2011)

• Campbell

Tenhle film měl všechno co z něj mohlo udělat dobrým filmem. Krev, atmosféru, duchy... Ale všechno bylo rázem pohřbeno samotným režisérem který nevěděl co dělá. Tolik zabitých možností se jen tak nevidí. Chana nepovažuju za nějak kvalitního režiséra, Dumblings mě moc nebraly a jeho povídky z Three extreme mě bavily nejméně. Ale chtěl jsem mu dát šanci už jen proto že tu hraje Roth, sice jen chvíli ale hraje. A právě jeho části považuji za nejlepší. Nedá se říct že film je natočen špatně, je to obyčejná duchařina která ale dost často postrádá napětí. Jedna jediná lekačka je zabita svojí digitálností. Dost často se tu kecá a tak člověk čeká kdy něco přijde, no a nakonec nic nepřijde. Konec je tu strašně rychlej a bez pořádnýho vysvětlení. Škoda promarněné šance mohlo to být daleko lepší.(26.3.2012)

• lennyd

Kdy Marcus Reed (Reshad Strik) hledá námět na svůj nový film, zaujme jej pradávná cikánská legenda o prokleté dívce Matye, jejímž otcem byl samotný ďábel. Tuto legendu se již sice dávno snažil zfilmovat jiný režisér, Béla Olt, ale ten s celým svým týmem zmizel neznámo kam, aniž by film dokončil. Reed si pronajme stejný dům, kde probíhalo první natáčení, a pln nadšení začne svůj sen realizovat. Ale netrvá dlouho, a členové štábu začínají umírat při záhadných neštěstích, a v natočeném materiálu jsou vidět odlesky původního filmu ... Námět sliboval sympatický (a docela originální) horůrek, dokonce to prvních pár minut i tak vypadalo, ale bohužel se autorům tento záměr nepodařilo naplnit. Zvlášť ve chvíli, kdy začali používat digitální efekty - které sice oplývaly dostatkem krve, ale svoji kvalitou připomínali leckteré filmy z minulého století (inspirace některými známějšími horory (Kruh) je zcela zřejmá). Jakmile začal režisér blouznit (a teď ani nevím jestli to byl ve filmu Marcus Reed nebo sám Fruit Chan) tak šel veškerý filmový zážitek do kytek úplně...(23.11.2010)

• MM_Ramone

Dostal som chuť na nejaký horror. Zalovil som teda vo svojom archíve a vytiahol som snímok "Don´t Look Up". Vôbec som netušil, čo to bude. Nič mi to nehovorilo. No ale veľmi rýchlo som zistil, že som šliapol do poriadneho hovna. Nudil som sa od začiatku až do konca. Keby som si to bol predom prelustroval a zistil, že sa jedná o hlúpy príbeh o cigánskej legende, z lacnej juhoafrickej produkcie, ktorý bol natočený niekde v Rumunsku a režíroval ho Číňan, tak by som s tým nestrácal čas. Tento brak sa volá "Nepozeraj sa hore" a ja vám radím, nepozerajte sa na to vôbec. Je to nesmierna blbosť. *(26.2.2018)