Komentáře uživatelů k filmu (343)

 • Houdini
  ***

  NFR 2017, Oscar 3 nominace: Střih, Hudba, Zvuk + (Vizuální efekty)(19.3.2004)

 • Galadriel
  ***

  Pěkná pohádka a tím klady vcelku končí...(2.3.2006)

 • Gemini
  ***

  Mocný film o mocném hrdinovi, který má celkem vzato všechno, co by mělo takové dílko obsahovat. Williamsova hudba je skvělá, ale jinak film na dnešní poměry působí už hodně omšele a narozdíl od jiných není nadčasovou klasikovou. PS: Chlap co nosí rudý kozačky prostě NENÍ hetero, tvrďte si co chcete;)(9.7.2005)

 • Tosim
  *****

  Filmy o hrdinech mám rád, se superhrdiny je to ještě lepší. Navíc se mi líbí jemný humor, který scénáristé David Newman a Robert Benton rozvedli už dříve ve filmu Co dál, doktore? No a navrch jsem si koupil DVD, kompletně restaurované a s vystřiženými scénami a asi jsem se zamiloval :-) Zkrátka a dobře, když Superman říká Lois, že Peter Pan létal s dětmi v pohádkcáh a my víme, že se vlastně na pohádku díváme, nevadí nám to...teda aspoň mě ne.(5.2.2003)

 • Matty
  ****

  Na novozákonním schématu založené zrození supermanovského mýtu je monumentálně nevyrovnaným filmem. Barevně téměř černobílý prolog slibuje rodinnou ságu. Namísto něj po vesmírné pouti (kondenzovaná verze Malého prince) začíná příběh mladíka ze skromných poměrů (tedy žádný Bruce Wayne nebo Tony Stark), který obývá emblematicky americkou (a po americku, tj. westernově snímanou) krajinu a sní svůj americký sen. Za jeho naplněním, tedy na introspektivní pouť, se vydá teprve po smrti otce. S navléknutím modrého trikotu začíná jeho vnitřní svár mezi božskými schopnostmi a lidskou mentalitou a zároveň se film překlápí do screwballové komedie z novinářského prostředí a z Clarka se stává jednorozměrný komický mamlas, jemuž nemáme důvod fandit (na rozdíl od charismatičtějšího Caryho Granta, kterým se Reeve inspiroval, nebo na rozdíl od pohybově nadanějšího Harolda Lloyda, kterého Reeve vzhledově připomíná). Příliš vážně nelze brát ani campového padoucha s mizerným vkusem v oblékání a s dementním poskokem ("Otisburg??!!"). Proto zřejmě Superman ve finále nečelí komickému panákovi Luthorovi (s grácií zahranému Hackmanem), nýbrž mnohem mocnějšímu soupeři. Musí zkrotit přírodu. Tým scenáristů jako kdyby nevěděl, jak vážně chce komiksovou legendu pojmout. Ujetou historku o chlapíkovi s červenými holínkami a queer kudrlinkou vsadili do biblicky veletragického rámce. Rovina mytologická (krize víry) a psychosociologická (krize mužství) se neprolínají. Nezaujatě běží jedna vedle druhé. Obhajování amerického způsobu života se neděje paralelně se snahou přesvědčit nás, že i roztržitý ňouma může být super mužem, který emancipovanou pracující dívku přesvědčí, že chlapskost ze světa ještě zcela nevymizela (doslova ji, feministky prominou, "domestikuje"). (Je výstižné, že k tomu, aby lidé nabyli zpět ztracené víry v ochránce, který nad nimi bdí, nestačí jim slovo. Přesvědčovací moc mají pouze činy. Okázalé, dechberoucí činy.) Ne všechny nedostatky filmového Supermana jsou ideologicky zatížené. Zejména při režisérském sestřihu si uvědomíte, že množství děje, který má být odvyprávěn, není adekvátní ke stopáži. Scény akční a scény jako z grotesky obohacující příběh jen minimálně a mají převážně spektakulární nebo zábavní funkci. Triky jsou přitom více záminkami k úsměvu než k údivu (běžící Clark vypadá jako Road Runner, četné scény létání jsou křečovité, chybí jim lehkost nezbytná k tomu, abychom uvěřili, že je pro Supermana tato aktivitou hračkou). Tenhle šmrnc upřímně míněné naivity Supermanovi ale zároveň dodává kouzlo, které dnešním komiksovým adaptacím schází. Je v něm cosi esenciálně amerického. V dobrém i zlém. Málokterý dnešní blockbuster bude podle mne ještě za třicet zábavou srovnatelně velkou a stejně načichlou poctivě odvedenou (nedigitální) prací. 85% Zajímavé komentáře: kitano, Vitason, numi(12.6.2013)

 • Radyo
  ****

  I přes archaické triky (a to i na svou dobu - vzhledem k možnosti srovnávání např. s Hvězdnými válkami či Vetřelcem) je to koukatelná podívaná. Kdo očekává myšlenku či hluboké poseslství, bude asi zklamán, ale milovníci komiksů si naopak budou chrochtat. Já nejsem komiksový maniak, ale film je pro mě vesměs především zdrojem zábavy a tady se mi jí dostalo v míře slušné. Takže cca 75%.(30.11.2007)

 • Djkoma
  ****

  Nekomplikované a příjemná klasika, která znamenala filmový start série filmů o létajícím muži v plášti. Rozhodně staromódní a autoři se ke konci nevyhnou brutální scenáristické kličce, která film trochu změní v usměvavou pohádku...(10.7.2004)

 • T2
  *****

  Rozpočet $55miliónovTržby USA $134,218,018Tržby Celosvetovo $300,218,018/90%/ __Superman Ultimate Collector's Edition ▐ Tržby za predaj DVD v USA $24,839,811 //počet predaných kusov 342,609(9.7.2005)

 • Pohrobek
  *****

  Nejlepší a zároveň jeden z mála snesitelných filmů o superhrdinech, jemuž ke slávě pomohl především "inteligentní" (dá-li se to tak nazvat) scénář a především slibné dialogy. Reeve svoji průlomovou roli zvládnul na jedničku a Hackman si part absolutního křiváka užíval s elegancí sobě vlastní. A hlavně - jedná se o první (Pokud se dokáži upamatovat.) film s Marlonem Brandem, jejž jsem měl tu čest zhlédnout. I když Brando si o tomhle filmu a roli myslil své a k tomu, aby se učil nějaký těžší text nebo předvedl cokoliv náročného, by ho nikdo nedonutil. Odměněn byl ale královsky. A pochopitelně: v hereckém přehledu je uveden na místě prvním, někteří neobeznámení si pak mohou myslet, že hrál samotného Supermana.(23.4.2005)

 • Superpero
  ****

  Supermana jsem teď viděl asi po 10 letech a líbil se mi snad ještě víc. Filmová atmosféra a hrdinská hudba od Williamse perfektně sedí stejně jako jiskření mezi Supermanem a Lois i to jak se vydává za nemehlo Clarka Kenta. Christopher Reeve se pro tu roli narodil, ale ostatní herci v čele s Genem Hackmanem také nezaostávají. Prostě legednární podívaná pro fanoušky komiksů.(9.7.2005)

 • novoten
  *****

  Staromódně vystavěný příběh o zrodu hrdiny se všemi potřebnými supermanovskými proprietami. Je tu Lois jako objekt lásky, je tu Jimmy jako sidekick a je tu Lex jako věčně se usmívající ďábel. Donner nikdy nebyl takhle stylový. Finální let proti času je nezapomenutelný a Brandův voiceover rozechvívající.(9.7.2005)

 • tron
  ***

  „Niekedy si myslím, že musí byť úžasné byť so mnou v jednej miestnosti.“ Tak pri SUPERMANOVI fakticky neviem a najradšej by som dal rovno 40%. Komiksy obecne MÁM rád, ale ten o mimozemšťanovi vo vypasovanom červenom spodnom prádle nie. Poznám rôzne filmové spracovania, pokračovania, seriály atď., ale táto postava ma nikdy nebavila, ani jej "univerzum". Preto je z mojej strany v roku 2009 ošemetné (ale mám na to právo) hodnotiť celovečernú britskú verziu z roku 1978 v réžii vtedy ešte tak úžasne univerzálneho Richarda Donnera (za sebou mal satanskú klasiku PRICHÁDZA SATAN! a pred sebou SMRTONOSNÉ ZBRANE a JASTRABIU ŽENU). Christopher Reeve sa predstavuje vo svojej najslávnejšej postave. K tomu spoľahlivý zlosyn Lex Luthor v pôvabnom podaní namysleného Genea Hackmana. Niektoré scény ma bavili, či už v dobrom (Marlon Brando, rozhovor nad sviečkami) alebo horšom (úsmevne zostarnutý romantický let vesmírnymi diaľavami alebo záverečný „prelet okolo Zeme“), ale celkovo ma táto "Matka komiksových filmov" nikdy nechytila za srdce (alebo za čo) nehovoriac. P.S. Scenár napísal Mario Puzo (KRSTNÝ OTEC)!(8.2.2009)

 • Oskar
  ****

  Dnes už ten film nejspíš nikoho neohromí, ale mně se prostě líbí. Christopher Reeve je narozdíl od jiných filmových superhrdinů příjemně civilní, Gene Hackman je sympatický bídák Lex Luthor a celé je to až sebeparodicky nadsazené. Bohužel, další pokračování už mi tak dobrá nepřipadají.(23.2.2003)

 • B!shop
  ****

  Tohle neni nic jinyho nez naivni pohadka, ale je to klasika a nejlepsi Superman. Ze zacatku to je vinou naprosto strasnejch triku silene neprehledny, ale to se srovna kdyz je uz Superman na zemi. Jako malej jeste nic moc nedela takze celkem nuda, ale pak se dostane do mesta a natahne si kostym. Od ty doby to je na 5*. Skoda, ze uplyne zhruba hodina a pul nez vleze Superman do kostymu. Gene Hackman je super zaporak a kdyz se kolem neho mota jeho vymastenej sluha tak to nema chybu. Samozrejme se film nevyhnul spouste nelogicnosti (kde vzal Superman oblek, jak prisel Luthor na ten figl z kryptonitem atd.). I kdyz jsem se spis smal ty strasny naivite tak ma tenhle film sve kouzlo a 4* si zaslouzi.(10.7.2005)

 • monolog
  *****

  Jedna z nejlepších komiksových adaptací, jaké byly natočeny. Ne možná tak temná a atmosférická jako Batman s Michaelem Keatonem nebo tak akční jako první X-meni nebo tak béčkový převedení jako Flash Gordon nebo tak detailní jako Sin city. Ale rozhodně jedno z nejzábavnějších. I když je to akčňárna, tak je to vlastně i pohádka a rodinný film. Neznám člověka, kterýho by to aspoň nezaujalo, když to viděl. Navíc spousta dobrých herců a příjemná výprava a triky nejen na svou dobu. Zajímavej a zábavnej příběh, dobrá zápletka. To že je to delší nijak neškodí, aspoň se člověk o Supermanovi dozví trochu víc.(21.2.2006)

 • Boss321
  ****

  Jako malý jsem tohle neskutečně žral a Christopher Reeve pro mě byl něco jako Bůh. Samozřejmě, že s odstupem času ta vášeň pominula, ale i po třiceti letech je to stále solidní fantasy, které bude navždy mít své příznivce a fanoušky. Richarda Donnera, do té doby známého hlavně hororem Přichází Satan!, Superman katapultoval přímo k výšinám a umožnil mu natočit takové skvosty jako Smrtonosnou zbraň s Gibsonem a Gloverem. Gene Hackman předvádí démonický výkon a na Lexe Luthora se dokonale hodí. Klasika, kterou s odstupem času tolika nežeru, ale vždy se na ni moc rád podívám.......(10.7.2007)

 • Faidra
  ***

  Superman a Chuck Norris kdysi uzavřeli sázku. Podrobnosti nejsou známy, ví se jen tolik, že ten, kdo prohrál, slíbil na věky věků nosit slipy přes kalhoty a běhat v pláštěnce.(17.10.2013)

 • RHK
  ***

  Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Trailer: http://www.csfd.cz/film/2452-superman/videa/(16.2.2009)

 • EdaS
  *****

  Ta původní verze, co šla do kin, podle mého líp šlape. Konečně jsem ji sehnal v rámci pěkné krabice http://www.supermananthology.com/(28.12.2011)

 • dobytek
  **

  Kdybych byl teplotechna, tak možná přidám 1 hvězdičku za to, že Superman nosí spodky přes kalhoty.(2.9.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18