Tali-Ihantala 1944 (festivalový název)

• Finsko

Tali-Ihantala 1944

1944: The Final Defence

Akční / Drama / Válečný

Finsko, 2007, 117 min

Timo Hietala

Rauno Ahonen, Mikkomarkus Ahtiainen, Frank Biermann, Jussi Brech, Mikko Bredenberg, Riko Eklundh, Marc Gassot, Marcus Groth, Johan Hallström, Kari Hevossaari, Aku Hirviniemi, Antti Holma, Jani Honkaselkä, Markku Hyvönen, Janne Hyytiäinen, Tatu Hämäläinen, Viggo Idman, Olli Ikonen, Emil Johnsen, Tapani Kalliomäki, Janne Kallioniemi, Santtu Karvonen, Sampo Kerola, Kari Ketonen, Sami Kojonen, Jarno Kolehmainen, Riku Korhonen, Johannes Korpijaakko, Lauri Kortelainen, Teemu Koskinen, Timo Kurvi, Matti Laine, Pete Lattu, Antti Launonen, Karo Lauronen, Tommi Liski, Harri Liuksiala, Janne Lonka, Jesper Malm, Timo Mann, Tatu Mönttinen, Jussi Nikkilä, Kasperi Nordman, Mika Nuojua, Lauri Nurkse, Jarkko Nyman, Taisto Oksanen, Mikko Paananen, Teemu Palosaari, Jukka-Pekka Pentikäinen, Pirkka-Pekka Petelius, Samu Pulkkinen, Jukka Puotila, Oskar Pöysti, Matti Raita, Juhani Rajalin, Taisto Reimaluoto, Tuomas Rinta-Panttila, Tarmo Ruubel, Joonas Saartamo, Christian Sandström, Aleksi Sariola, Asko Sarkola, Lutz Schröter, Antti Seppänen, Mikko Silventola, Mitja Sirén, Robin Svartström, Jan-Christian Söderholm, Kristian Thulesius, Onni Thulesius, Fabian Silén, Jarkko Tiainen, Antti Timonen, Timo Torikka, Timo Tuominen, Janne Vakio, Jose Viitala, Ilkka Villi, Mario Vorwerk, Jakob Öhrman, Filip Brenner, Jussi Hakanen, Eino-Heikki Jokelainen, Nikke Karjalainen, Tapio Korpisaari, Fredrik Liukkunen, Tuomas Salla, Kalle Sulalampi, Jussi-Petteri Viljanen, Tomi Etelävuori, Niklas Hutton, Pyry-Pekka Kantonen, Markus Kuuskoski, Jani Markkinen, Joel Sjögren, Ilkka Tuomisto, Jevgeni Haukka, Andrei Tsumak, Viktor Kukkonen, Jukka Voutilainen, Kent Sjöman, Gustav Wiklund, Ivo Uukkivi, Jani Timonen, Joonas Makkonen, Juha Tetri

Fínska rekonštrukcia najvýznamnejšej bitvy v oblasti Tali-Ihantala ponúka takmer všetko, čo má vojnový film ponúknuť. Jediná, ale dosť významná vada na kráse je, že film nemá žiadneho hlavného hrdinu a sledujeme rôznych vojakov, dôstojníkov i vrchné velenie v krízových situáciach, kde Rusi tlačia z každej strany. Dobové čiernobiele zábery boli použité v rozumnej miere a do filmu zapadli. Hudba sa mi tu miestami zdala nevhodná a často som mal pocit, že bez nej by to bolo lepšie. Ruská strana priestor nedostala, ide väčšinou o pohľad na valiaci sa dav ruských vojakov. Na fínskej strane ma potešili zábery z interiéru tanku, ktoré často nevídame. Tesne pred koncom som si hovoril, kde je nejaká letecké podpora. Nakoniec prišla a mala určite veľký podiel na tom, že Fíni spolu s nemeckou pomocou dokázali početných Rusov odraziť. Fínsky front sa tak stal jediným úsekom východného frontu, na ktorom Červená armáda nesplnila plán napriek veľkým posilám, ktoré jej boli poskytnuté navyše. Rusko a Fínsko podpísalo prímerie 19.9.1944... 80%.(28.10.2012)

Jestli se dá o Zimní válce říci, že je relativně známá, tak o Pokračovací válce tohle rozhodně neplatí. V létě roku 1944 se Rudá Armáda připravovala na velkou ofenzivu. Hitler se domníval, že další úder povede na Balkán, jeho generálové se klonili k variantě útoku na Ukrajinu a dále přes Polsko a Maďarko do Říše. Stavka zvolila řešení, které překvapilo všechny a rozhodla se vyřídit si staré účty s odbojným Finskem. Byla to součást Stalinem propagované strategie, jejíž plánem bylo útočit na slabé spojence Německa. Předpokládalo se, že se pod tlakem brzy zhroutí a Hitler přijde o suroviny a cenné území. Jak se později ukázalo, byl to správný krok. Sovětský Svaz postupně vyřadil všechny satelitní státy a rychle neutralizoval obrovské množství nepřátelských vojáků. Jediná země kterou si podmanit nedokázal, bylo Finsko. Rudá Armáda ztratila téměř čtvrt miliónu mužů a přes 500 tanků, ale i přes příval posil neprolomila obranné postavení a vojáci Suomi zastavili její postup v pěti defenzivních bitvách. Stavka se rozhodla že další boj by byl zbytečný a nabídla nepříteli příměří. Podmínky byly tvrdé, ale Finsko je přijalo. Uvolněné jednotky byly okamžitě použity v Operaci Bagration, kde se podílely na rozprášení Skupiny armád Střed.(9.9.2012)

Ono se jedná o zdařile natočenou rekonstrukci zásadních okamžiků Pokračovací války, ale někdo, kdo se finsko-sovětským konfliktem, konkrétně operacemi v oblasti Tali-Ihantala, nezabývá hlouběji, může dost tápat. A já tápal o to víc, že film zcela rezignuje na postavy, takže jsem ani neměl šanci se do toho jejich prostřednictvím nějak dostat. Válka byla znázorněna poutavě, o tom žádná, ale bez vysvětlivek to nebylo ono. Stejně tak bych uvítal, kdyby režiséři film rozšířili o tu politickou notu a ukázali, co se odehrávalo před vypuknutím konfliktu a náhled do generálního štábu by také neškodil. Vše by se pak zpřehlednilo. Nemůžu říct, že by se mi to vyloženě nelíbilo, ale nedalo by mnoho práce, aby to byla pecka pro širší publikum a v tom vidím promrhanou příležitost. 60%(26.3.2015)

Finský válečný film. Těch se člověku moc do ruky nedostane, navíc Rusko-Finský konflikt během druhé světové války moc často zpracováván nebyl (jestli vůbec), takže jsem byl hodně zvědavý, co na mě na konci tohoto velkého otazníku čeká. Výsledek? Průměr. Bitvy vypadají jedna jako druhá. I když terén Karelské šíje moc změn nedovoloval (všudypřítomný les), stejně si myslím, že se to dalo zvládnout lépe. Dalším velikým mínusem jsou herci. Ani jeden mě nestrhnul. Naopak když došlo na hrdinský výkon tankisty, který dokázal během 30 sekund zlikvidovat čtyři tanky T-34, měl jsem chuť celý film vypnout (ono vůbec vybuchujícími T-34 je to tam doslova přecpáno, jakoby se vůbec nejednalo o nejúspěšnější tank druhé světové války, ale o nějaké železné pojizdné rakve). Doma ve Finsku bude mít film určitě úspěch (vždyť zpracovává bitvu, která vlastně Finsko zachránila od komunismu), ale mě nechal TALI-IHANTALA 1944 ledově klidným.(23.8.2008)

Trochu problém, tady už nebojují žádní sympatičtí finští chasníci jako v Talvisota, nebo Framom främsta linjen .. tihle pochodují pod svastikou, jako spolubojovníci armády třetí říše, takže ... (i když, jaký problém, dnes se s historií nakládá jako s prodejnou děvkou - upravuje se dle společenské objednávky, jako ostatně vše ostatní .. ale vlastně, jako i v jiných dobách) https://cs.wikipedia.org/wiki/Pokra%C4%8Dovac%C3%AD_v%C3%A1lka ... https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_v_oblasti_Tali-Ihantala(6.8.2015)

• - Bitka v oblasti Tali-Ihantala je historikmi považovaná za najkrvavejšiu bitku v histórii severských krajín. (Jello Biafra)

• - Režisér Åke Lindman během natáčení vážně onemocněl. Dokončením filmu pověřil Sakaria Kirjavainena. (Cheeker)

• - Film vychází ze skutečných zážitků vojáků, důstojníků a generálů. (Ampi)