Tali-Ihantala 1944 (festivalový název)

• Finsko

Tali-Ihantala 1944

1944: The Final Defence

Akční / Drama / Válečný

Finsko, 2007, 117 min

Timo Hietala

Rauno Ahonen, Mikkomarkus Ahtiainen, Frank Biermann, Jussi Brech, Mikko Bredenberg, Riko Eklundh, Marc Gassot, Marcus Groth, Johan Hallström, Kari Hevossaari, Aku Hirviniemi, Antti Holma, Jani Honkaselkä, Markku Hyvönen, Janne Hyytiäinen, Tatu Hämäläinen, Viggo Idman, Olli Ikonen, Emil Johnsen, Tapani Kalliomäki, Janne Kallioniemi, Santtu Karvonen, Sampo Kerola, Kari Ketonen, Sami Kojonen, Jarno Kolehmainen, Riku Korhonen, Johannes Korpijaakko, Lauri Kortelainen, Teemu Koskinen, Timo Kurvi, Matti Laine, Pete Lattu, Antti Launonen, Karo Lauronen, Tommi Liski, Harri Liuksiala, Janne Lonka, Jesper Malm, Timo Mann, Tatu Mönttinen, Jussi Nikkilä, Kasperi Nordman, Mika Nuojua, Lauri Nurkse, Jarkko Nyman, Taisto Oksanen, Mikko Paananen, Teemu Palosaari, Jukka-Pekka Pentikäinen, Pirkka-Pekka Petelius, Samu Pulkkinen, Jukka Puotila, Oskar Pöysti, Matti Raita, Juhani Rajalin, Taisto Reimaluoto, Tuomas Rinta-Panttila, Tarmo Ruubel, Joonas Saartamo, Christian Sandström, Aleksi Sariola, Asko Sarkola, Lutz Schröter, Antti Seppänen, Mikko Silventola, Mitja Sirén, Robin Svartström, Jan-Christian Söderholm, Kristian Thulesius, Onni Thulesius, Fabian Silén, Jarkko Tiainen, Antti Timonen, Timo Torikka, Timo Tuominen, Janne Vakio, Jose Viitala, Ilkka Villi, Mario Vorwerk, Jakob Öhrman, Filip Brenner, Jussi Hakanen, Eino-Heikki Jokelainen, Nikke Karjalainen, Tapio Korpisaari, Fredrik Liukkunen, Tuomas Salla, Kalle Sulalampi, Jussi-Petteri Viljanen, Tomi Etelävuori, Niklas Hutton, Pyry-Pekka Kantonen, Markus Kuuskoski, Jani Markkinen, Joel Sjögren, Ilkka Tuomisto, Jevgeni Haukka, Andrei Tsumak, Viktor Kukkonen, Jukka Voutilainen, Kent Sjöman, Gustav Wiklund, Ivo Uukkivi, Jani Timonen, Joonas Makkonen, Juha Tetri

Finský válečný film z ne moc známé bitvy o finské hranice v roce 1944. Sověti prolomili obléhání Leningradu a tlačí Němce zpět. A tady na severu zahajují útok proti německému spojenci. Finové se ale brání statečně a nakonec dosáhnou toho, že své obranné boje zvládnou a sjednají se Sověty mír a zachrání tak svoji zemi před bolševismem. Tato etapa války není moc známá ani pro mě, takže jsem se dozvěděl něco nového. Finové už svojí Talvisotou dokázali, že válečné snímky umí. A tady to jen potvrdili. Film má necelé dvě hodiny a musím říct, že většinu tohoto času se tam bojovalo. A to jsem takových filmů moc neviděl. Je pravda, že to nebyla bůhví jaká řežba, ale právě proto mi to přišlo o něco realističtější. Pořád se bylo na co koukat. Taky musím přiznat, že jsem měl v postavách mišmaš, ale to dělala asi ta finština a všechny ty boje. Je to válečný film se vším všudy pojatý moderně, takže pro válečné nadšence jasná volba. Co mě ale uchvátilo nejvíc, byla použitá technika. Už dlouho jsem neviděl film, kde by použili všechny dobové zbraně (děla, StuH 42, T-34, dokonce i tank KV, který byl ale na podvozku téčka, i přesto ale působil věrohodně). Finové, jen tak dál.(19.1.2011)

Trochu problém, tady už nebojují žádní sympatičtí finští chasníci jako v Talvisota, nebo Framom främsta linjen .. tihle pochodují pod svastikou, jako spolubojovníci armády třetí říše, takže ... (i když, jaký problém, dnes se s historií nakládá jako s prodejnou děvkou - upravuje se dle společenské objednávky, jako ostatně vše ostatní .. ale vlastně, jako i v jiných dobách) https://cs.wikipedia.org/wiki/Pokra%C4%8Dovac%C3%AD_v%C3%A1lka ... https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_v_oblasti_Tali-Ihantala(6.8.2015)

Fínska rekonštrukcia najvýznamnejšej bitvy v oblasti Tali-Ihantala ponúka takmer všetko, čo má vojnový film ponúknuť. Jediná, ale dosť významná vada na kráse je, že film nemá žiadneho hlavného hrdinu a sledujeme rôznych vojakov, dôstojníkov i vrchné velenie v krízových situáciach, kde Rusi tlačia z každej strany. Dobové čiernobiele zábery boli použité v rozumnej miere a do filmu zapadli. Hudba sa mi tu miestami zdala nevhodná a často som mal pocit, že bez nej by to bolo lepšie. Ruská strana priestor nedostala, ide väčšinou o pohľad na valiaci sa dav ruských vojakov. Na fínskej strane ma potešili zábery z interiéru tanku, ktoré často nevídame. Tesne pred koncom som si hovoril, kde je nejaká letecké podpora. Nakoniec prišla a mala určite veľký podiel na tom, že Fíni spolu s nemeckou pomocou dokázali početných Rusov odraziť. Fínsky front sa tak stal jediným úsekom východného frontu, na ktorom Červená armáda nesplnila plán napriek veľkým posilám, ktoré jej boli poskytnuté navyše. Rusko a Fínsko podpísalo prímerie 19.9.1944... 80%.(28.10.2012)

Velice klasicky natočený film kombinovaný s dokumentem, kde malé dějiny , tedy osudy několika vojáků jednotek v první linii, ilustrují velké dějiny, tedy obranu Karelské šíje Finy před vpádem Rudé armády. Tvůrci naštěstí nepodlehli amerikanizaci natolik, aby učinili válku obrazově co nejefektnější. Takže žádná pseudodokumentární roztřesená kamera, žádné zpomalené záběry podmalované patetickou hudbou. Takto je to syrovější a věrohodnější, čemuž napomáhají i nečetné originální dokumentární záběry do filmu zařazené. Nicméně našinec, vyrostlý na sovětských válečných filmech, měl zprvu problém fandit vojákům v německých přilbách a s hákovými kříži na tancích, kteří byli spojenci Hitlerovi, byť je mu známo, že se s ďáblem spojili, aby satanovi unikli ze chřtánu. Na druhou stranu, když už se s finskými vojáky identifikoval, došlo našinci, jak psychicky drtivě zní pokřik urrrrááá, který se nese od zdánlivě nekončící masy rudoarmějců. Jen je ten film trochu nepřehledný. Vinu na tom mají jistě i ta nevyslovitelná finská jména a neustále stejná placatá smíšeným lesem porostlá krajina, v které lze jistě zabloudit raz dva.(6.4.2014)

... Realistické. A to dost...Válečný film? Za něj Tali - Ihantalu nepovažuju, protože působí spíš jako rekonstrukce pro dokumentární film, ze kterého někdo odstranil osvětový komentář a ponechal jenom několik více méně komorních dramatizací (docela by mě zajímalo, kolik z nich je podle reálných událostí) s účastí bezejmenných postav. Tomu dojmu pomáhá i pár záběrů natočených ve stylu černobýlích žurnálů, záběrů objevujících se právě v dokumentech, stejně tak i pohled na mapu, který vypadá naprosto stejně jako obrázky průběhu bojů z učebnic dějepisu. K dobru je jednoznačně minimum sladkobolných a přepatriotizovaných scén. Bavil jsem se, ač podruhé si to asi nikdy nepustím. Stejně, chyběl mi tam záběr na losa.(29.8.2013)

• - Režisér Åke Lindman během natáčení vážně onemocněl. Dokončením filmu pověřil Sakaria Kirjavainena. (Cheeker)

• - Bitka v oblasti Tali-Ihantala je historikmi považovaná za najkrvavejšiu bitku v histórii severských krajín. (Jello Biafra)

• - Film vychází ze skutečných zážitků vojáků, důstojníků a generálů. (Ampi)