Tali-Ihantala 1944 (festivalový název)

• finský

Tali-Ihantala 1944

1944: The Final Defence

Akční / Drama / Válečný

Finsko, 2007, 117 min

Timo Hietala

Rauno Ahonen, Mikkomarkus Ahtiainen, Frank Biermann, Jussi Brech, Mikko Bredenberg, Riko Eklundh, Marc Gassot, Marcus Groth, Johan Hallström, Kari Hevossaari, Aku Hirviniemi, Antti Holma, Jani Honkaselkä, Markku Hyvönen, Janne Hyytiäinen, Tatu Hämäläinen, Viggo Idman, Olli Ikonen, Emil Johnsen, Tapani Kalliomäki, Janne Kallioniemi, Santtu Karvonen, Sampo Kerola, Kari Ketonen, Sami Kojonen, Jarno Kolehmainen, Riku Korhonen, Johannes Korpijaakko, Lauri Kortelainen, Teemu Koskinen, Timo Kurvi, Matti Laine, Pete Lattu, Antti Launonen, Karo Lauronen, Tommi Liski, Harri Liuksiala, Janne Lonka, Jesper Malm, Timo Mann, Tatu Mönttinen, Jussi Nikkilä, Kasperi Nordman, Mika Nuojua, Lauri Nurkse, Jarkko Nyman, Taisto Oksanen, Mikko Paananen, Teemu Palosaari, Jukka-Pekka Pentikäinen, Pirkka-Pekka Petelius, Samu Pulkkinen, Jukka Puotila, Oskar Pöysti, Matti Raita, Juhani Rajalin, Taisto Reimaluoto, Tuomas Rinta-Panttila, Tarmo Ruubel, Joonas Saartamo, Christian Sandström, Aleksi Sariola, Asko Sarkola, Lutz Schröter, Antti Seppänen, Mikko Silventola, Mitja Sirén, Robin Svartström, Jan-Christian Söderholm, Kristian Thulesius, Onni Thulesius, Fabian Silén, Jarkko Tiainen, Antti Timonen, Timo Torikka, Timo Tuominen, Janne Vakio, Jose Viitala, Ilkka Villi, Mario Vorwerk, Jakob Öhrman, Filip Brenner, Jussi Hakanen, Eino-Heikki Jokelainen, Nikke Karjalainen, Tapio Korpisaari, Fredrik Liukkunen, Tuomas Salla, Kalle Sulalampi, Jussi-Petteri Viljanen, Tomi Etelävuori, Niklas Hutton, Pyry-Pekka Kantonen, Markus Kuuskoski, Jani Markkinen, Joel Sjögren, Ilkka Tuomisto, Jevgeni Haukka, Andrei Tsumak, Viktor Kukkonen, Jukka Voutilainen, Kent Sjöman, Gustav Wiklund, Ivo Uukkivi, Jani Timonen, Joonas Makkonen, Juha Tetri

Finská válka mě opravdu zaujala. Proto jsem ihned po shlédnutí filmu Framom främsta linjen šáhl na jeho volné pokračování, které má odvyprávět poslední a nejdůležitější bitvy Finů se Sovětem. Technicky musím říct, že tvůrci zde opět předvedli nadprůměrný výkon. Sestřelili asi tisíc hektolitrů lesů, ale předvedli tím totální válečnou atmosféru. Na druhou stranu technika je vykoupena prakticky přesnou dokumentaristicky odvyprávěnou historií, která klade důraz na jednotlivé momenty, ale úplně vynechává příběhy samotných postav. Jestli jsem si u předchozího filmu říkal, že je dost neosobní, tak tento je úplně mimo. Spíše se jedná o zfilmovaný dokument, než o samotný film. I tak práce za tím je vidět obrovská. Klobouk dolů Finům za obranu jejich země. Taková obrana se v druhé světové válce jen tak neviděla. Ještě když si vzpomenu, jak jednotlivé země na začátku války při Blitzkriegu padli ani ne po měsíci.(18.5.2014)

Finský válečný film. Těch se člověku moc do ruky nedostane, navíc Rusko-Finský konflikt během druhé světové války moc často zpracováván nebyl (jestli vůbec), takže jsem byl hodně zvědavý, co na mě na konci tohoto velkého otazníku čeká. Výsledek? Průměr. Bitvy vypadají jedna jako druhá. I když terén Karelské šíje moc změn nedovoloval (všudypřítomný les), stejně si myslím, že se to dalo zvládnout lépe. Dalším velikým mínusem jsou herci. Ani jeden mě nestrhnul. Naopak když došlo na hrdinský výkon tankisty, který dokázal během 30 sekund zlikvidovat čtyři tanky T-34, měl jsem chuť celý film vypnout (ono vůbec vybuchujícími T-34 je to tam doslova přecpáno, jakoby se vůbec nejednalo o nejúspěšnější tank druhé světové války, ale o nějaké železné pojizdné rakve). Doma ve Finsku bude mít film určitě úspěch (vždyť zpracovává bitvu, která vlastně Finsko zachránila od komunismu), ale mě nechal TALI-IHANTALA 1944 ledově klidným.(23.8.2008)

... Realistické. A to dost...Válečný film? Za něj Tali - Ihantalu nepovažuju, protože působí spíš jako rekonstrukce pro dokumentární film, ze kterého někdo odstranil osvětový komentář a ponechal jenom několik více méně komorních dramatizací (docela by mě zajímalo, kolik z nich je podle reálných událostí) s účastí bezejmenných postav. Tomu dojmu pomáhá i pár záběrů natočených ve stylu černobýlích žurnálů, záběrů objevujících se právě v dokumentech, stejně tak i pohled na mapu, který vypadá naprosto stejně jako obrázky průběhu bojů z učebnic dějepisu. K dobru je jednoznačně minimum sladkobolných a přepatriotizovaných scén. Bavil jsem se, ač podruhé si to asi nikdy nepustím. Stejně, chyběl mi tam záběr na losa.(29.8.2013)

Ďalší z fínskych vojnových filmov z bojov proti Sovietskemu zväzu. Film točený s prvkami dokumentaristiky ktorú mali pripomínať občasné čiernobiele zábery. Je to film o najväčšej (mimochodom víťaznej) bitke ktorú Fíni pri Ihantale vyhrali a po ktorej rusi odtiahli domov a v septembri podpísali prímerie. Treba poznamenať, že na ZIMNÚ VOJNU tento film už nemá.(29.11.2016)

Trochu problém, tady už nebojují žádní sympatičtí finští chasníci jako v Talvisota, nebo Framom främsta linjen .. tihle pochodují pod svastikou, jako spolubojovníci armády třetí říše, takže ... (i když, jaký problém, dnes se s historií nakládá jako s prodejnou děvkou - upravuje se dle společenské objednávky, jako ostatně vše ostatní .. ale vlastně, jako i v jiných dobách) https://cs.wikipedia.org/wiki/Pokra%C4%8Dovac%C3%AD_v%C3%A1lka ... https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_v_oblasti_Tali-Ihantala(6.8.2015)

• - Film vychází ze skutečných zážitků vojáků, důstojníků a generálů. (Ampi)

• - Režisér Åke Lindman během natáčení vážně onemocněl. Dokončením filmu pověřil Sakaria Kirjavainena. (Cheeker)

• - Natáčení probíhalo ve městech Helsinky, Niinisalo a Parola ve Finsku. (Cheeker)