60 rokov s Mariánom Vargom

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Hudební
Slovensko, 2007, 48 min

Jedna z najvýznamnejších osobností súčasnej slovenskej hudby, Marián Varga oslávi 29. januára 2007 šesťdesiat rokov. Reprezentuje ten typ hudobníka, ktorý svojím dielom určuje aj širšie ako výlučne umelecké súradnice. Jeho schopnosť zaujímať stanoviská k spoločenskému dianiu ho radí medzi popredných slovenských intelektuálov. Navyše účinkovanie Mariána Vargu na scéne slovenskej hudby má neustále príťažlivý charakter. Strihový program je zložený z piesní a kompozícií Mariána Vargu, ktoré sa v archívoch STV zachovali. Program má podobu samotným autorom uvádzaného diela, kde medzi jednotlivými skladbami sú umelcove vstupy komentujúce dobové i tvorivé súvislosti za ktorých nahrávky vznikali. (oficiální text distributora)

Radko

"Na jednej strane (pri názorových, koncepčných rozporoch) bol vždy Boris Filan a Paľo Hammel a na druhej ja (Marián Varga - pozn. ) a Kamil Peteraj. A nechcem to povedať. Ale poviem to. Bolo to preto, že Filan s Hammelom boli komunisti a my s Peterajom sme v strane neboli.// 20 rokov som žil tak, že som bol tri dni hore a dva dni spal. // Dežo Ursíny ma nemal rád, lebo som mu ukradol muzikantov. Ale raz sme spolu pili a založili sme spoločnú kapelu. Normálne som odišiel z Collegia. No a trvalo to 24 hodín. K tej muzike čo som robil sa mi vždy hodil len Paľov Hammelov hlas. Civilným hlasom zaspieval tú moju melódiu presne tak, ako som ju zložil, nič nepridával, nič neuberal. Len mal tie Prúdy. Iného speváka, ktorý by moju hudbu tak dobre ako Paľo zaspieval, sme nenašli. " Nielen skvelé príbehy z hudobnej minulosti, ale aj množstvo archívnych záznamov famózneho slovenského skladateľa, lídra kapely Collegium Musicum a hudobníka tisícok koncertov po celej Česko- Slovenskej republike povyšuje dokument do top kategórie. Zabavil, poučil a zároveň hudobne povzniesol tak, ako už dávno nič iné v obdobnej dokumentárno-hudobnej kategórii. ()

curunir

Dokument STV k životnému jubileu uznávaného slovenského inštrumentalistu Mariána Vargu. Varga hovorí o začiatkoch svojej kariéry, o založení prvej slovenskej artrockovej skupiny Collegium Musicum, i o jeho pôsobení v samostatnej dráhe. Okrem rozhovorov s ním a jeho priateľmi nechýbajú ani ukážky s jeho tvorby v slávnych skladbách ako Hommage a J. S. Bach či Vežová hudba. A práve hudba posúva tento dokument do tých najvyšších mét. (1. komentár filmu) ()

JohnMiller

Marián Varga je dosť svojrázny a "čudný" človek. Avšak je jeden s mála Slovenských hudobníkov (umelcov) ktorých uznávam a sem tam si aj niečo vypočujem. Zmes vážnej a populárnej hudby (Neviem ako si by som to mal nazvať ... Classical rock, progresívny rock ?) je v jeho podaní nezabudnuteľná. Nachádza sa tu pár slušných archívnych záberov Vargovej skupiny Collegium musicum koncerty a videoklipy (ak to tak môžem nazvať). Jediné čo ma trocha zamrzelo bol fakt že príbehy a časová línia nešli rovnomerne za sebou. Nie som historik ani nepoznám Vargov život ale to časové preskakovanie mi kazilo dojem. ()