Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pobrežie Kóreje v novembri 1952, v tomto teritóriu operuje 77 operačná skupina námorníctva USA a jej lietadlové lode Hornet, Essex a Savo. Sledujeme životy pilota Harryho Brubakera, osádku záchranného vrtuľníku a veliteľa skupiny tesne pred útokom na štyri mosti na rieke Toko-Ri, ktoré sú bránené obrovským množstvom protilietadlových diel. Američania chcú týmto spôsobom dokázať Južnej Kóreii, že budú útočiť i pod rizikom veľkých strát a donútia ich k zastaveniu bojov. (andykovac)

(více)

Recenze (32)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Chci je jenom vyfotit, ale podívejte, jak je to naštve." Tak nám statečná US Army přijela zachraňovat demokracii do Korey a mně to moc nevoní. Nicméně boje o mosty na řece Toko-Ri se mi líbily a to, že nejeden z amerických bombardérů při nich bolestivě poznal záludnost Newtonova gravitačního zákona, mne vyloženě potěšilo. Jenže je to propagandistický film, takže vítěz je jasný, naivita se přitom mísí s patosem a vrcholem je závěrečný obdivný admirálův monolog na téma "Odkud se berou takoví chlapi?". Zkrátka to pro můj žaludek nebylo jednoduché dokoukat, takže při hodnocení jsem byl donucen z americké zástavy vymazat nějaké ty hvězdy, ale počet pruhů zůstal zachován. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Oscarové špeciálne efekty si užijeme len na pár minút, zhruba 20 minút pred koncom, takže je jasné, že nepôjde o vojnový spektákel plný výbuchov a masových scén. Ide skôr o psychologický profil ľudí, ktorý zrejme ani netušili za čo bojovali - ,,Zlá vojna na zlom mieste, ale prečo práve ja,, - a ktorý by si svoj čas tam strávený vedeli predstaviť ináč. ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele

Škoda, že som si viac nevychutnával moju platonicky milovanú GRACE KELLY, ktorá sa tu extra dlho nezdrží... Namiesto toho, či som chcel, alebo nechcel, musel som sa kochať velikánskymi lietadlovými loďami, na ktorých sú profesionálne stíhačky, do ich kokpitov si nasadajú skúsení PILOTI, a tí letia na MISIU v Kórei, kde majú za domácu úlohu zlikvidovať strategicky dôležité mosty Toko - Ri, ktoré spadajú pod nadvládu nepriateľa. Američania, ako zvyčajne, opäť vopchatí v konflikte, majú v obľube sa primiešať do CHAOSU, keď severný sused napadol južného. Priznám sa, že ma snímok - bohvieako nebavil, ale ako vravím, maximálne som bol v eufórii, pri spozorovaní Kelly. Inak musím taktiež pochváliť - špičkovú kameru Loyala Griggsa, ktorý vytvára fascinujúce panoramatické zábery, ako ALABASTER, či už z lodí, z mora, alebo zo vzduchu, kedy stíhačky doslova tancujú na oblohe. PLUS - doplním parádne realistické vizuálne efekty, keď bombardujú ciele, a mal by som mať vymaľované ? Hm... Bill Holden, je už, de - facto HVIEZDOU HOLLYWOODU, a ani tentokrát nezostal svojmu talentu nič dlžný, i keď film, ako celok, pôsobil na mňa strašne PATRIOTICKY. Správne slovo by znelo, že JE PATETICKÝ !!! Plný klišé ? ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Na samém začátku filmu běží obšírné a nesmírně podlézavé poděkování americkým ozbrojeným silám za jejich všestranou pomoc při výrobě filmu. Snímek spadá do období po MacCarthyovských čistkách, kdy se vyděšení šéfové velkých studií snažili zavděčit americké vládě a prokázat maximální loyalitu systému. Podle toho taky tenhle studenoválečný film vypadá. Pomoc Pentagonu je vlastně vzhledem ke krásným záběrům námořní flotily, letadlových lodí a bojových letadel v akci příčinou, proč je do určité míry film použitelný i dnes. Je to zkrátka podívaná pro milovníky vojenské techniky a nutno uznat, že technická kvalita byla na onu dobu mimořádná. Na druhou stranu těch 70 %, které k dnešnímu dni Robsonův film posbíral, je odůvodnitelných pouze vysokým zastoupením gum a přátel USA mezi fanoušky tohoto kousku. Je to pochopitelně nasáklé patriotismem s naivními dialogy a celkově výrazně propagandistické. Film je ale zajímavý i z jiného hlediska. Evidentně je určený střední a starší generaci, takovým těm fotříkům, kteří platí daně a film na ně pomrkává s tím, že jdou správným směrem. Padesátá léta byla poslední, kdy byla ještě návštěva kina zábavou usedlejších ročníků. Potom tyhle věkové kategorie v drtivé většině získala televize. Takže tomu odpovídají i hrdinové s pečlivě ulízanými patkami, slušným slovníkem a staršího věku. O 15-20 let později už byly propagandistické filmy nepoměrně akčnější a svým způsobem vlastně i blbější, protože se natáčely pro teenagery. Celkový dojem: 35 %. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Válečně psychologický americký film z korejské války s výtečně zahraným pilotem bombardéru v podání Williama Holdena, s perfektními válečnými scénami a pár zapamamatovatelnými okamžiky z života vojáků, např. s vojákem - pilotem záchranné helikoptéry v irském zeleném klobouku a šále. Mínusem je, že válečných scén není dost a že velkou část filmu zabírají vcelku stupidní diskuse hrdiny s manželkou i s admirálem o nutnosti a nebezpečnosti války. I scénář je dosti plytký a plyne bez překvapení až k očekávanému závěru. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=vLM29YYhoM0 ()

Galerie (19)

Zajímavosti (8)

  • Americkým námořnictvem bylo pro potřeby natáčení vyčleněno 19 lodí, včetně letadlových lodí Oriskany a Kearsarge, křižníku, několika torpédoborců a korvet. (Coldrex)
  • Většina scén, které se odehrávají na palubě letadlové lodi, byla natočena na USS Oriskany. (Coldrex)
  • Lietadlová loď Hornet (Sršeň) sa 2.4.1942 zúčastnila odvety za Pearl Harbor. Viezla 16 bombardérov B-25 upravených na veľký dolet, ktoré zbombardovali hlavné mesto Japonska Tokio a ďalšie tri najväčšie mestá. Operácia je ukázaná i vo filme Pearl Harbor. (andykovac)

Reklama

Reklama