Poslední vládce větru

Avatar: Posledný vládca vetra

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2010, 99 min

• Djkoma

Dětinská výprava do zajímavého světa, který je možná vizuálně podmanivý, avšak až nehorázně povrchní. Znalost základní kostry světa je z mého pohledu málo, stejně jako rozmáchlost celého filmu otevřeně očekávajícího další díl (to není spoiler, po pěti minutách vám dojde, že to všechno Shyamalan prostě za 100 minut stihnout nemůže). Ta dětská naivita čišící z každé minuty je dobrá na koukání, efekty jsou totiž podobně laděné, takže kvantita jasně přebíjí kvalitu, ale dá se to omluvit. Stejně tak jsem měl pocit, že jsem to už někde viděl (hlavně ohnivé lodě...). Nejhorší pro mě je fakt, že Shyamalan už nesměřuje do pekla, on v něm v podstatě je, protože točí hloupou dětskou zábavu spoléhající na triky a vizuál. Má tohle autor Šestého smyslu, Znamení a Vyvoleného zapotřebí? A sakra, kde je ten jeho talent? Proč i ze zábavy jakým vládcem je, nečiší atmosféra? Ve zkratce: ano, je to fajn film, neurazí a pobaví, ale je prostě až moc hloupý...(22.10.2010)

• Segrestor

Kdyby se tento spektákl jmenoval Poslední film Mrnájta Šájmalána, tak bych i na to běžel do kina a se sepnutýma rukama pozoroval, jak si Mrnájt Šájmalán kope hrob. Jenže on není tak blbej a pojmenoval to úplně jinak, než bych si přál. Těch peněz, co jsem vyhodil za poštovní známky. No nic. Tak tu holt máme film o poloretardovaném chlapečkovi, který se kroutí jako při střevní chřipce a dělá u toho větry, že na druhém konci zeměkoule to vyvolává tsunami. Na čele má šipku, abychom věděli, kam strčit šém ham foráš. To mu ale nebrání doslova se srát do jinýho borečka, který zas vypadá, jako by to byl nějakej přeživší Hitlerův pohrobek. Šájmalán, jak měl tu horečku, tak vymyslel ještě nějaký jiný kouzla, ale to už je úplně jedno, protože tenhle film se tak nějak pohlcuje sám do sebe, že ve výsledku nevíme, jestli čumíme na nějakou parodii nebo rovnou čistou grotesku, kde už chybí jen rozzuřená lokomotiva a partička keystonskej fízlů.(19.11.2011)

• tron

„Nezabíjajte ho. Aj tak by sa zasa narodil.“ Ako sa dá vyvraždiť národ nad-bojovníkov, keď jeden obyčajný chlapec za niekoľko sekúnd vybúcha bojovú nepriateľskú loď? Môže byť niečo horšie, ako malý holohlavý chlapec v žltom pyžame, s rukami za chrbtom skákajúci po stenách, pričom mu do chrbta hádže ohnivé gule milionár z chatrče? Tieto – a podobné, napr. „Prečo si ubližuješ, Tron?“ – otázky, som si kládol pri pozeraní filmu, ktorému som sa asi rok vyhýbal. Nakoniec som si povedal, že by som to mohol skúsiť. Film mal hrozné kritiky, ale to tiež OSADA a DÁMA VO VODE, no mne sa páčili. POSLEDNÝ VLÁDCA VETRA (bože to je názov) je však naozaj zlý. Smiešne akčné scény (v ktorých sa kope nohou tak osemnásť centimetrov nad zem, vyplazuje sa jazyk a vytriešťajú oči), mizerné herecké výkony (ťažko povedať, či je strašnejší plešatý chlapček alebo Dev Patel, ale skôr Dev, ten chlapček ešte nevedel, čo činí), smiešne dialógy, nelogické kraviny. Chvíľku som si hovoril, že to nie je úplne zlé, má to zopár dobrých nápadov (chlpaté obrovské lietajúce zviera), výprava je dobrá a „univerzum“ nie je až také hlúpe, ako sa zdá. Lenže pri smrtiacej takmer dvojhodinovej minutáži vynikne zúfalosť toho celého, od postáv, ktorým sa nedá držať palce cez predvídateľný príbeh po zúfalý pokus urobiť z toho prvé dejstvo potenciálnej série. Dávam 20%, pretože mám z tohto filmu rozpačité až zlé pocity, ľutujem, že som ho videl a dúfam, že ho už druhýkrát vidieť nebudem musieť.(24.2.2011)

V rámci Shyamalanovej tvorby sklamanie, adaptovať viacdielne anime bola úlohou, kvôli nesprávnemu uchopeniu príliš nezvládol. Last airbender okrem slabších dialógov prekvapivo dopláca na uponáhľanosť a povrchnosť, prameniace zo neschopnosti vypustiť menej podstatné línie a zapracovať viac na samotných charakteroch. To u majstra psychológie, čo ukázal v nejednom filme, mrzí najviac. Filmová verzia seriálu je tak vďaka rade scén hlavne prehliadkou nevyužitého potenciálu, pričom viac si ju možno užije niekto, kto o existencii predlohy ani netušil. Radšej ako v naznačené pokračovanie dúfam v Shyamalanov návrat ku koreňom, ktorý mu určite bude sedieť viac. Názory o jednom z najhorších filmov za posledné roky sú každopádne prehnané, pre bežného diváka ide o neškodné fantasy, ktoré si túto nálepku vyslúžilo len kvôli upadajúcemu menu režiséra. Z mojej strany ostáva len konštatovanie, že ide o jeho najhorší počin, ktorý zachraňuje od horšieho hodnotenia hlavne presný casting, tučný rozpočet, prejavujúci sa na každom kroku a neopakovateľná atmosféra vynikajúca hlavne v akčnejšom závere. Ale to je málo. Roztrasených 50%(6.9.2010)

Je to v podstatě něco jako filmový Zlatý kompas, jen v podání Shyamalanově. Taky ten typ scénáře à la 'pojďte, máme málo času, musíme toho do těch 103 minut co nejvíc stihnout, nemůžeme se moc vykecávat' – 'Kam jedem? Do místa B.' /střih/ 'Á, už jsme tady!'. Postavy pouze odkecávají to, co mají ve scénáři napsáno, o hereckých výkonech se moc bavit nedá (Zukův strýc byla asi jediná charismatická postava, co projevovala aspoň tu snahu hrát), a právě jako u Kompasu se dá skutečně ocenit aspoň ta hudba, která převážnou část tohoto paskvilu příjemně podkresluje. O úrovni triků v dnešní době snad nemá cenu mluvit, jenom zamrzí občasná přítomnost dosti samoúčelných scén, u nichž se sem tam dá na Shyamalanův účet nechtěně zasmát (závěrečná bitva a ty Aangovy 'kreace'). Jo, možná si říkáte, proč tomu dávám vzhledem k mému výčtu tolika negativních záležitostí 3*, ale světe div se, mě to i přes tohle všechno zkrátka bavilo a mám z toho dobrý pocit. Nechápu proč. Seriál jsem nikdy neviděl a slyšel jsem o něm teprve v souvislosti s tímhle filmem, avšak nějak se mi povedlo si toho všeho nevšímat (a hlavně se snažit zapomenout na fakt, že to natočil můj oblíbený rejža), a prostě se přes to přenést. Takže pokračování chci, zajímá mě, jak se budou postavy a osud dále vyvíjet..., ale tuhle látku svěř raději někomu jinému, prosím prosím Shyamalane. Vím, že nadhodnocuji, ale ty 3* si prostě nemůžu odpustit ;)(26.8.2010)

• - O vizuální efekty a animace se postarala společnost Industrial Light a Magic. (CatcherBlock)

• - Jesse McCartney měl původně hrát hlavní postavu Zuka, nahradil ho Dave Patel. (TomikZlesa)

• - První film M. Nighta Shyamalana, ke kterému si nenapsal scénář z vlastní hlavy. (HellFire)