Poslední vládce větru

Avatar: Posledný vládca vetra

Posledný vládca vetra

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2010, 99 min

Nieje to taká hovadina ako to tu na csfd vyzerá. Po vizuálnej a hudobnej stránke je to asi najlepšie, čo je divné práve u režiséra Shyamalana. Po dejovej stránke je to rodinná fantasy, ktorá nenadchne každého, ale pozerať sa rozhodne dá. Slušný casting, kamera, perfektná hudba Jamesa Newtona Howarda a niektoré doslova labužnícke akčné scény, ťahajú film s biedneho priemeru. M. Night Shyamalan trošku prekvapil, že sa pustil do takéhoto žánru. Obľúbený soundtrack: Earthbenders, Flow Like Water. 60% - 3*(31.1.2011)

• tron

„Nezabíjajte ho. Aj tak by sa zasa narodil.“ Ako sa dá vyvraždiť národ nad-bojovníkov, keď jeden obyčajný chlapec za niekoľko sekúnd vybúcha bojovú nepriateľskú loď? Môže byť niečo horšie, ako malý holohlavý chlapec v žltom pyžame, s rukami za chrbtom skákajúci po stenách, pričom mu do chrbta hádže ohnivé gule milionár z chatrče? Tieto – a podobné, napr. „Prečo si ubližuješ, Tron?“ – otázky, som si kládol pri pozeraní filmu, ktorému som sa asi rok vyhýbal. Nakoniec som si povedal, že by som to mohol skúsiť. Film mal hrozné kritiky, ale to tiež OSADA a DÁMA VO VODE, no mne sa páčili. POSLEDNÝ VLÁDCA VETRA (bože to je názov) je však naozaj zlý. Smiešne akčné scény (v ktorých sa kope nohou tak osemnásť centimetrov nad zem, vyplazuje sa jazyk a vytriešťajú oči), mizerné herecké výkony (ťažko povedať, či je strašnejší plešatý chlapček alebo Dev Patel, ale skôr Dev, ten chlapček ešte nevedel, čo činí), smiešne dialógy, nelogické kraviny. Chvíľku som si hovoril, že to nie je úplne zlé, má to zopár dobrých nápadov (chlpaté obrovské lietajúce zviera), výprava je dobrá a „univerzum“ nie je až také hlúpe, ako sa zdá. Lenže pri smrtiacej takmer dvojhodinovej minutáži vynikne zúfalosť toho celého, od postáv, ktorým sa nedá držať palce cez predvídateľný príbeh po zúfalý pokus urobiť z toho prvé dejstvo potenciálnej série. Dávam 20%, pretože mám z tohto filmu rozpačité až zlé pocity, ľutujem, že som ho videl a dúfam, že ho už druhýkrát vidieť nebudem musieť.(24.2.2011)

• flanker.27

Přijmi odpovědnost. Avatar lidem neubližuje. Musíš proto ovládnout své větry. A spousta další užitrečné orientální filosofie, pronášená zásadně s kamenným ksichtem v sošné pozici kamsi do prázdna. Ona i samotná premisa je na mě moc manga a Shyamalan tomu bohužel nasadil scénářem a režií poslední kérku. Zajímavý momenty vyjmenujete dřív, než řeknete tai-piči, herci vpodstatě nevědí co hrát, jednotlivý repliky ma sebe pořádně nenavazujou, nemluvě o celejch scénách a zvraty v duševních pochodech některejch postav by potřebovaly tlustý vysvětlivky. Nebo aspoň pár scén mezi tím, aby to nepůsobilo tak zkratkovitě. Triky sice ujdou, ale to uvození elementálu nějakým mácháním nebo kopáním vypadá směšně. No, a to je asi tak všechno.(30.9.2011)

Není to nejhorší. Je to trošku dětský a ostatní by od Shyamalana takový film nečekali ale prostě to zase tak špatný není. M. Night Shyamalan to prostě odsral s plnou polní. Tímhle filmem taky ale ukázal, že filmy netočí pro krásu, ale protože ho baví. Mrzí mě, že tu svojí trilogii nedotočí, zasloužila by si pokračování. Hudba je totiž perfektní a příběh taky není nejhorší. Lidi jsou občas hrozný svině a občas se jim srazit nějaký film prostě povede...Škoda.(28.11.2010)

Přiznávám, na "Posledního vládce větru" jsem se začala dívat jedině proto, abych tady pak mohla vyblít svůj sžíravý sarkasmus na téma "juvenilní sračka" a "Shyamalanova horšící se demence". Jenže přišlo něco, s čím jsem po zdejších komentářích vůbec nepočítala: v pohodě fantasy pohádka. Nejsem zatížená znalostí předlohy, čekala jsem jen to nejhorší a vybafl na mě příběh přiměřeně stupidní, s dialogy občas tak nejapnými, až mi zbylé mozkové buňky páchaly sebevraždu skokem z uší, s hereckými výkony spíše podprůměrnými, bránici neplánovaně polechtal létající krávomamutobobr, mytologie byla zpracována dost zkratkovitě a povrchně... ale stejně se mi na to hezky koukalo. Audiovizuální stránka se povedla, bojová umění ve spojení s různými živly se dočkala efektní stylizace (ladné pohyby vládců vody, dynamické pohyby ohňovládců, dupavé umění zeměvládců atd.) a snad jediný důvod, proč nedám i čtvrtou hvězdičku je zmršený konec-nekonec. Být o 20 let mladší, nejspíš bych se u "Posledního vládce větru" nadšením počurala. Jo, a taky bych chtěla nepoděkovat TV H@vna za neustálé přerušování báječných reklam a upoutávek těmi otravnými filmy. 65%(23.12.2012)

• - Režisér počas prípravy prvého filmu napísal scenár k jeho pokračovaniu. (Greenpeacak)

• - Firebending - ovládání ohně se může rozvinout na Thunderbending  - ovládání blesků. Tuto schopnost má pouze několik výjimečných benderů  - osoby schopných ovládat živly. Waterbending - ovládání vody se může rozvinout na Bloodbending - ovládání krve v těle jiných živočichů a lidí. Earthbending - ovládání země se může rozvinout na Metalbending - ovládání kovů a Lavabending - ovládání lávy. Airbending - ovládání vzduchu se nerozvíjí, pouze pár vyvolených se naučí schopnost levitace. (Aisengam)

• - Režisér sa s animovanou predlohou zoznámil vďaka svojim deťom, ktoré seriál sledovali pravidelne. (Greenpeacak)