Reklama

Reklama

Tajuplná příroda

(TV seriál)
  • Velká Británie Weird Nature
Dokumentární
Velká Británie, 2002, 6x30 min

Režie:

John Downer

Kamera:

Tim MacMillan

Hrají:

Ciarán McMenamin (vypravěč)
(další profese)

Obsahy(1)

Ve světě zvířat najdeme zvláštní praktiky, vztahy a způsoby chování.

1. Krása pohybu Bývaly doby, kdy se mýty a poznávání přírody proplétaly. Příroda mnohdy vypadala tajemně - ale pak věda objevila za mnohými legendami skutečné živočichy a fakta se začala oddělovat od příliš bujných představ.
Autoři dokumentárního cyklu BBC se přesvědčili, že věda je nejednou záhadnější než mýty. V první části cyklu se zaměřili na jev, kterým na sebe živočich především upozorní - jeho pohyb. Nejde vždy jen o rychlost: některé způsoby pohybu jsou více než bizarní.

2. Nevyzpytatelná obrana Druhá část přírodovědného cyklu BBC je věnována vztahu lovce a kořisti v živočišné říši. Přesněji řečeno rozmanitým formám obrany, kterou musí slabší zvládnout, aby přežili. Příroda jim nabídla řadu možností: brnění, jaké má třeba pásovec, různé podoby maskování, jed, změna velikosti i rozmanité podoby chemických zbraní - jakou například vládne skunk.

3. Bizarní rozmnožování Dalčí část přírodovědného cyklu BBC je věnován některým zvlášť pozoruhodným aspektům rozmnožování živočichů. Poznáte, že i mezi zvířaty jsou časté zásnubní dárky či slavnostní vyzdobení společného domova. Ovšem některé zásnuby mohou mít jaksi morbidní zakončení: třeba u kudlanek nebo některých pavouků, kde si samička po aktu pochutná na svém partnerovi. Rozdílné jsou i formy péče o potomstvo - vždyť v některých případech se otec aktivně zúčastňuje porodu.

4. Fascinující způsob obživy Lidé si opatřují potravu mnoha důmyslnými způsoby - ale i příroda je v tomto směru velmi vynalézavá. Další část přírodopisného cyklu BBC vám ukáže mnoho prazvláštních způsobů, jak si živočichové dovedou opatřit potravu. Kromě obvyklých zubů a drápů najdeme mezi výzbrojí živočichů odstřelovací pistole, laso, zaměřovací přístroje, pasti a dokonce i hypnózu.

5. Neobvyklá partnerství V přírodě bývají vztahy obvykle přímočaré. Jste buď neškodný, nebo nepřítel.
U domácích zvířat občas dochází k bizarním změnám vztahů - ale i divoká zvířata mohou vytvořit náhodné svazky.
Forem spolupráce mezi odlišnými druhy najdeme v přírodě bezpočet: od vzájemné ochrany přes opatřování potravy až po vztah, který můžeme v naší terminologii označit jako „vzájemně výhodná spolupráce".

6. Podivuhodné lektvary Poslední část britského přírodopisného cyklu vás seznámí s jedním velmi zajímavým jevem: jak přírodní látky ovlivňují chování zvířat aneb i v živočišné říši se setkáváme s drogami. Zatímco věda například přínos aromaterapie na člověka teprve studuje - v přírodě vidíme pozitivní vliv rozličných bylin na živočichy i na prostředí, v němž žijí. Ovšem stejně často se setkáváme i s vlivem různých omamných látek ba i přírodního alkoholu. (Česká televize)

(více)

Recenze (8)

Doomer 

všechny recenze uživatele

Dokument natocen vtipne, takze se u toho clovek obcas pobavi (treba kratka scena kdy se lidi zacnou prat protoze jim jezci rozvejkali cigarety a jeden z toho asi obvinuje druheho vse cca 5sec tudiz to dokument nerusi ale zpestruje). Jen mi trochu vadi ze si obcas pletou i dost zname druhy zivocichu a spletou napr vranu a havrana nebo ci stonozku a mnohonozku, navic treba rikaji ze se medozvestka zivi medem a ne voskem (tudiz by symbioza s medojedem nemohla vzninknout) za takoveto "detaily" ,ktere jsou mozna problemem ceskeho dabingu, strhavam hvezdu ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Další navýsost povedený britský dokument a svým způsobem i dost originální... Opět skvělé záběry, povedený komentář a spoustu zajímavostí. Prostě opět na jedničku. ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Tajuplná příroda pootáčí standardní úhel pohledu, který obvykle dokumentární seriály o zvířatech a živé přírodě využívají. V dílech se nesoustředí se jeden biotop, zeměpisnou oblast, ani druh, ale představuje evoluční řešení různých aspektů života: pohybu, rozmnožování, získávání potravy apod. Ukazuje evoluční konvergenci, ale i naprostou odlišnost, např. u vzduchem plachtících tvorů, a to i tak překvapivých, jako jsou ještěři či hadi. Skrze současnou podobu a chování druhů se odkazuje k evoluční teorii, která dík tomuto dokumentu právem působí jako jedno z nejpřínosnějších paradigmat pro soudobou biologii. Dík tomu má dokument vyšší přidanou hodnotu pro diváka: namísto prostého popisu mu věnuje o něco hlubší poznání principů, než se TV produkce běžně daří, rámec, do kterého si v budoucnu bude moci zasazovat již sám. Jistě není to obsažná kniha, ale přeci jen, obrázky občas vynikají větší názorností. Snad jen kdyby se tu nevyskytovaly ty komické vložky... Silné ****. ()

bachacek 

všechny recenze uživatele

Až se zase jednou dostanu k nějakým halucinogenům, tak si nepustim žádnýho Jim Morissona, ani náhodou. Koukat se na křečky, jak si trhaj hlavy a krysy zakousnutý jedna druhý do zadku, zatimco za nima pobíhají malý děsivý děti ve stejnym "hadu...," Dalí by se divil! ()

Reklama

Reklama