Greta

Michael Lohmann

Rick Rosenthal

Scénografie:

Joshua Stricklin

Hilary Duff mám rada a toto bol prvý film, ktorý som s ňou videla kde nemá vzhľad úplného neviniatka. Greta bola 17 ročné dievča, ktoré chcelo spáchať samovraždu. Bolo vidieť, že je vo vnútri veľmi zranená a nevyrovnaná so smrťou jej otca, ktorý tiež spáchal samovraždu. Snažila sa stiahnuť na seba pozornosť rebelovaním a nepríjemným správaním voči ostatným. Počas celého filmu má pri seba malý zošitok ako keby denník do ktorého všetko zaznamenáva. Na konci filmu ho nechá v mori čo mi prišlo akoby tam spolu s ním nechala svoje staré ja, svoju bolesť a rozhodne sa dať životu novú šancu.(20.8.2011)

Film pro určitou skupinu lidí. Lze se s ním buď zcela či částečně ztotožnit, nebo nepochopit... Záleží na konkrétní životní filosofii diváka. Já se s ním v životní etapě, kdy jsem jej shlédl, částěčně ztotožňuji, proto hodnocení vyšší. Jen je škoda, že konec tak trochu odflákli... Jakoby druhou polovinu Romea a Julie shrnuli do jediné věty...(3.12.2011)

• Judy24

Docela mě to bavilo, ale nemá to spád, nemá to plynulost, která by člověka nutila těšit se na další záběr. Hilary Duff není špatná (konečně vážnější role!) a Ellen Burstyn si taky neutrhla zrovna ostudu, ale asi jsem si od toho trochu moc slibovala. Doufala jsem třeba v o něco méně čekatelný příběh, ale jakmile jsem pochopila pointu, byl mi zbytek celkem jasný.(4.6.2011)

,,Prožiješ úžasných šestnáct let a pak se už jenom šedesát let snažíš uniknout smrti. Já ne. Vzdám se toho." Proč má tenhle film tak nízké hodnocení? *chvíle usilovného přemýšlení* Jo, vlastně! Ona v tom hraje Hilary Duff = všichni dáváme Odpady! už předem! ... Předsudky pryč, lidi. Naopak. Je to možná první film, kde Duff ukazuje, že hrát umí, a že to není jenom další hezký ksichtíček z velkokombinátu jménem Disney. Koneckonců, myslím, že už pro ni bylo dost těch postav sladkých a milých puberťaček. Duff si zahrála konečně postavu i vážnějšího ladění a zkouškou prošla. Film samotný mě také nezklamal. Příjemně melancholický, jako stvořený pro horké letní večery. I když už samotný popis říkající něco o hrdince se sebevražednými sklony napovídá, že to asi nebude another teen movie, divákovi zamrazí v zádech při scénách, kdy nám Greta ukazuje, že to rozhodně nebere jako nějaký vtip, a své jednání myslí naprosto vážně. Smrtelně. Dobře funguje kontrast mezi útulným přímořským domkem, pokoji vyzdobenými mušličkami, starými fotkami a prázdninovou pohodou, s oněmi již zmiňovanými scénámi, kdy se Greta například vrhá do vody. Nejvíc na člověka zapůsobí asi právě jedna z posledních scén, která se odehrává na lodi. Blbej konec? Ten mi už celkový dojem ze snímku nezkazil.(29.8.2011)

• NoFiction

Rodinné polodrama s arogantní, až troufalou (klasická puberta) H. Duff v hl. roli, která přijede na léto k dědovi a babičce a začne si u nich vylívat svoji zlost na celý svět. Snímek místy hodně pokulhává, místy mě až převídatelně nudil. Věřím, že v mém opačném pohlaví a nižším věku se tenhle snímek může obratem zalíbit.(22.12.2009)

• - Gretin (Hilary Duff) otec na fotografii je herec John Heard, známý jako Peter McCallister ze série filmů Sám doma. (fifox)

• - Natáčení probíhalo v americkém Asbury parku v New Jersey. (maluti)

• - Původní originální název snímku měl být pouze Greta. Až později jej producenti pozměnili na According to Greta. (maluti)