Zamrzlá řeka

Scénografie:

Inbal Weinberg

Kostýmy:

Abby O'Sullivan

Syrové a nepříjemné drama z prostředí rodiny na pokraji bídy a s vidinou zisku peněž z nelegálního převážení imigrantů přes hranice. Film je zvládnutý dobře po všech stránkách a herecké výkony jsou nadprůměrné (i když nominace na Oscara pro Melissu Leo moc nechápu). Oceňuji, že film i v dramatických momentech (které by mohli svádět k emocionálnímu ždímání) zůstává ledově chladný a odtažitý. Ale možná by neškodilo trochu více originality a méně předvídatelný scénář, pak by z Frozen River byl opravdu skvělý film a ne jen festivalový hit, na který se brzy zapomene.(6.2.2009)

Další z řady bezútěšných filmů, které syrově a bez sentimentálních příkras zachycují těžký život o přežití skličující ekonomické situace, laděný do sychravých tónů a kde mrazivé počasí jako kulisa předvánočního shonu působí k podtržení chladné skutečnosti. Jako v každé společnosti, tak zvlášť v té západní konzumní jsou peníze naneštěstí nutným prostředkem k byť základnímu prostému štěstí, ale když se jich nedostává, tu i jinak spořádaný člověk může podlehnout snadnému, ale nelegálnímu prostředku ke zbohatnutí. Smutné je, že (obzvlášť v USA) tu peníze nejsou vnímány jen jako důležitý, ale jako hlavní zdroj štěstí (nová televize, hezčí dům, dražší hračky). A tak je pravým "happy endem" to, že se toto vnímání u hrdinů filmu v závěru změní.(22.8.2012)

Pomalu plynoucí příběh o matce dvou dětí, jejíž manžel si rád zahraje o peníze na jídlo, která se shodou okolností dostane až k pašování lidí, které vynáší přeci jen o něco více než práce v obchodě na částečný úvazek. Debutantka mezi scénáristy a režiséry Courtney Hunt mě překvapila jistou režisérskou rukou a chytře napsaným příběhem, který nepostrádá vygradované scény (Montreal), dojemné scény (opravil jsem trubku na vodu) ani překvapivé zvraty (policie chce alespoň jednu oběť). Melissa Leo dobře zahrála již v 21 gramech, teď však teprve ukázala, co se v ní skrývalo. Nechápu jaktože až teď, v téměř padesáti letech, získala pořádnou roli. S její postavou se ztotožní více diváků, než kdyby ji hrála známější tvář. Známější tvář či jméno by snímku jen škodilo, jeho anonymita (až na Marka Boonea Juniora) je to, co jej dělá tak osobitým. Jen více podobných filmů..(5.2.2009)

Už se pro mě v podstatě stává pravidlem, že pokud mám k filmu jistá očekávání, tak jsem zklamaná a naopak - jako u Frozen River. Příběh byl realistický, natočen stylem, který mi k filmu sedl. Z hlavní hrdinky v podání Melissy Leo jsem nespustila oči a všechny její problémy prožívala s ní. Vedle ostatních hereček nominovaných na Oscara nemá šanci uspět, nicméně svoji úlohu zvládla na jedničku.(20.2.2009)

Syrové drama, syrově natočené a syrově zahrané... Pochopíte to hned z prvního detailního záběru na Melissu Leo... Film má několik silných momentů a celým svým ztvárněním a minimalizmem nám dává pocítit, jak moc je ze života a realistický... A přestože nežijeme na kanadsko-americké hranici ani v indiánské rezervaci, tak není problém toto vyprávění vnímat, i když jeho tempo je pomalejší a v závěru se děje možná něco jako "happyend" nebo očistná katarze nebo přirozené rozuzlení...Sám nevím(20.2.2009)

• - Charlie McDermott a James Reilly, kteří hrají bratry, jsou ve skutečnosti bratranci. (Terva)

• - Snímek měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu Sundance v roce 2008. (Terva)

• - V úvodu filmu přijede kamion a na silnici není žádný sníh. Poté chlapec hází sněhovou kouli, po níž zůstane stopa ve sněhu, avšak když kamion odjíždí, sníh opět mizí. (Terva)