Zamrzlá řeka

Scénografie:

Inbal Weinberg

Kostýmy:

Abby O'Sullivan

Tak to jsem nečekal, malej velkej film a... silně podhodnocenej. Napětím jsem chvilkama ani nedejchal, výborná je hudba, zajímavá "nezávislá" kamera a naprosto civilní, důvěryhodný a skvělý herecký výkony. Plus prostředí kanadsko-americkýho pomezí, drsný a krásný. A mě se prostě líbí tyhle příběhy, kdy takoví ti outsideři, lidi, od kterých moc nečekáme, jsou schopní překračovat sami sebe a chovat se neokázale ušlechtile.(15.2.2012)

Vzhľadom na to, že je to prvý film režisérky, tak predviedla celkom dobrú prácu. Vôbec to nie je bezchybný film, ale dobre stvárňuje spoločenské rozdiely. Aj dve hlavné hrdinky odviedli dobrú prácu, predovšetkým Melissa Leo v úlohe zúfalej beznádejnej matky. Celkovo je to rozhodne pozitívny film, na zamyslenie o citlivej, spoločenskej téme s menšími chybami a nudnými pásažami. Podobný film: Bubble.(19.3.2011)

Do téhle společnosti vás americký film často nepozve. Manžel flákač a hráč, exekutor neví, co by zabavil, mizerná práce bez perspektivy a cíl získat pořádnou střechu nad hlavou je v nedohlednu. Pak přijde jedno osudové setkání a nabídka vylepšit neradostný život, když cenou je jen pár hodin strachu při jízdě přes zamrzlou řeku. Nedaleká hranice skýtá slušnou možnost přivýdělku pro šikovné pašeráky, zvlášť když indiánská rezervace poblíž nabízí zdánlivě bezpečný úkryt. Jenže tak dlouho se se džbánem pro vodu chodí, až se ucho utrhne... Zamrzlá řeka není na efekt udělaný film, má vizáž typicky nezávislého amerického filmu a popkorňáci se mohou oprávněně cítit nespokojeni. Zamrzlá řeka se mohla stát jedním z dlouhé řady rutinních kriminálních thrillerů. Místo toho vzniklo psychologické drama o zvláštním vztahu dvou žen z rozdílného kulturního zázemí a jejich střetu se zákonem. Přesvědčivý herecký výkon Melissy Leo zajišťuje snímku čtvrtou hvězdičku. Celkový dojem: 75 %.(25.1.2013)

Tak se mi poprvé stalo, že díky mému hodnocení film "zčervenal". Doufám , že to tak již zůstane, protože si to opravdu zaslouží. Naprosto realistický a přesvědčivý příběh z okraje americké společnosti mě držel napnutou od začátku do konce v očekávání naprosto tragického konce........Herecké výkony skvělé, pointa vynikající....opravdu nadchnul. (Ten obrázek na upoutávkovém plakátě ale moc nepřitahuje, vypadá to jak Frodo Pytlíková na ledě.)(8.2.2009)

Syrové a nepříjemné drama z prostředí rodiny na pokraji bídy a s vidinou zisku peněž z nelegálního převážení imigrantů přes hranice. Film je zvládnutý dobře po všech stránkách a herecké výkony jsou nadprůměrné (i když nominace na Oscara pro Melissu Leo moc nechápu). Oceňuji, že film i v dramatických momentech (které by mohli svádět k emocionálnímu ždímání) zůstává ledově chladný a odtažitý. Ale možná by neškodilo trochu více originality a méně předvídatelný scénář, pak by z Frozen River byl opravdu skvělý film a ne jen festivalový hit, na který se brzy zapomene.(6.2.2009)

• - Charlie McDermott a James Reilly, kteří hrají bratry, jsou ve skutečnosti bratranci. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v amerických lokalitách New York, Plattsburgh a na obou stranách St. Lawrence River na hranicích z Kanadou. (Terva)

• - Společnost Sony Pictures Classic zaplatila 500 000 amerických dolarů za právo distribuovat film v Severní Americe. (Terva)