Zamrzlá řeka

Scénografie:

Inbal Weinberg

Kostýmy:

Abby O'Sullivan

Chladný příběh zachycený chladným přístupem k věci z chladného prostředí, to je Frozen River. Nemůžu říct, že bych jednání hlavních postav chápala (natož s tím souhasila), ale rozhodně na mě zapůsobil. Na pozadí příběhu matky, která se zoufale snaží zabezpečit svou rodinu, se odehrává obchod s živým masem (ačkoliv to zní hrozně) a zákony Mohawků a bílých. Režisérka Courtney Hunt se pustila na tenký led, nic neřeší, neobjasňuje, nehledá jiné východisko, nic a nikoho neomlouvá. Jen zachycuje jednání bělošky (Melissa Leo exceluje) a indiánky, které přišly na způsob, jak rychle vydělat peníze. I když si někde v hloubi nitra uvědomují, co jejich "obchodování" obnáší a jaké má důsledky (pochopitelně nejen pro ně a jejich rodiny, resp. děti, ale i pro imigranty, resp. novodobé otroky), raději nad tím neuvažují. Tohle všechno nechává tvůrce na divákovi - ať se nad tím sám zamyslí, ať si sám sáhne do svědomí a ať si k tomu sám určí svůj postoj. Odvážný, syrový, ničím nepřikrášlený počin, který mě nenechal chladnou.(31.5.2009)

Scénář: Courtney Hunt .. Sice na hranici televizní lacinosti, ale výborný scénář, promrzlé prostředí Kanadsko-Americké hranice, civilní atmosféra a tahoun v podobě Melissi Leo dělají své. ___ Přesně takový malý film, jaký se točí pro festivalová publika. Scénář se silným příběhem a civilní, chladně syrové podání bez vizuálního přikrášlení. 75%.(14.2.2009)

Syrové a nepříjemné drama z prostředí rodiny na pokraji bídy a s vidinou zisku peněž z nelegálního převážení imigrantů přes hranice. Film je zvládnutý dobře po všech stránkách a herecké výkony jsou nadprůměrné (i když nominace na Oscara pro Melissu Leo moc nechápu). Oceňuji, že film i v dramatických momentech (které by mohli svádět k emocionálnímu ždímání) zůstává ledově chladný a odtažitý. Ale možná by neškodilo trochu více originality a méně předvídatelný scénář, pak by z Frozen River byl opravdu skvělý film a ne jen festivalový hit, na který se brzy zapomene.(6.2.2009)

Pomalu plynoucí příběh o matce dvou dětí, jejíž manžel si rád zahraje o peníze na jídlo, která se shodou okolností dostane až k pašování lidí, které vynáší přeci jen o něco více než práce v obchodě na částečný úvazek. Debutantka mezi scénáristy a režiséry Courtney Hunt mě překvapila jistou režisérskou rukou a chytře napsaným příběhem, který nepostrádá vygradované scény (Montreal), dojemné scény (opravil jsem trubku na vodu) ani překvapivé zvraty (policie chce alespoň jednu oběť). Melissa Leo dobře zahrála již v 21 gramech, teď však teprve ukázala, co se v ní skrývalo. Nechápu jaktože až teď, v téměř padesáti letech, získala pořádnou roli. S její postavou se ztotožní více diváků, než kdyby ji hrála známější tvář. Známější tvář či jméno by snímku jen škodilo, jeho anonymita (až na Marka Boonea Juniora) je to, co jej dělá tak osobitým. Jen více podobných filmů..(5.2.2009)

Výborný námet, aj príbeh, no žiaľ spracovanie ma až tak neoslovilo. No a aj ten príbeh mohli spraviť o čosi viac dramatickejší, lebo mi to prišlo miestami také chladné (ako tá zamrznutá rieka) a bez emócií. Takže to bolo asi také najväčšie negatívum celého tohto filmu, a asi aj to že sa to pomerne dlho rozbiehalo - vlastne až v druhej polovici to nabralo na obrátkach. Naozaj, škoda toho spracovania, a aj toho príliš ideálneho konca...(7.10.2013)

• - Snímek měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu Sundance v roce 2008. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v amerických lokalitách New York, Plattsburgh a na obou stranách St. Lawrence River na hranicích z Kanadou. (Terva)

• - Charlie McDermott a James Reilly, kteří hrají bratry, jsou ve skutečnosti bratranci. (Terva)