Zamrzlá řeka

Trailer

Děj se odehrává v období těsně před Vánocemi v rezervaci Mohawků, poblíž nepříliš známého hraničního přechodu, spojujícího státy New York a Québec. Převádění nelegálních, převážně asijských imigrantů přes zamrzlou řeku St. Lawrence představuje možnost snadného zisku peněz a ta je až příliš lákavá pro ty, kteří si legální cestou dokážou vydělat byť jen minimální prostředky. Dvě ženy - běloška Ray a indiánka Lila, obě svobodné matky, nacházející se v zoufalé životní situaci - jsou vtaženy do světa obchodování s lidmi a nakonec neuniknou spravedlnosti. (pee-jay)

Trailer

Blizzard

Drama o finanční tísni jedné rodiny a o nezvyklém řešení celé situace. Vidina snadno získaných peněz v nouzi je natolik lákavá a vyhrocená, že jí Ray, matka starající se o dvě děti, snadno podlehne. Všichni ale moc dobře známé přísloví: "Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne." a co se nevyhnutelně musí stát, se také stane. Nato se však hned váže další, tentokrát již pozitivnější rčení: "V nouzi potkáš přítele." Tohle je jeden z příběhů o nedostatku zdrojů dvou matek rozdílné národnosti, které se rozhodnou podniknout vše, co je třeba, aby se postarali o svou rodinu. Realistické pojetí spolu s TV kamerou je pro tento film možná vhodně zvolené, u mě ne zrovna oblíbené, ale nemohu říct, že by mi to vyloženě vadilo. Námět je to také celkem zajímavý, ale nemyslím, že by byl v tomto snímku zpracován dostatečně. (6/10) ()

Renton

Scénář: Courtney Hunt .. Sice na hranici televizní lacinosti, ale výborný scénář, promrzlé prostředí Kanadsko-Americké hranice, civilní atmosféra a tahoun v podobě Melissi Leo dělají své. ___ Přesně takový malý film, jaký se točí pro festivalová publika. Scénář se silným příběhem a civilní, chladně syrové podání bez vizuálního přikrášlení. 75%. ()

xxmartinxx

Další ze superrealistických filmů ze života, kterým jejich realistické pojetí brání v pořádném dějovém rozletu. Nápad zajímavý, ale přestože ve filmu je plno silných momentů (dítě v tašce), nejsou podle mě správně vygradovány. Přestože příběh i herci jsou nezpochybnitelní, celkově je děj dost špatně vyprávěn. Nebo spíš průměrně. Neustálá snaha o obyčejnost a uvěřitelnost z tohohle filmu dělá právě to. Uvěřitelný, ale obyčejný film. ()

gudaulin

Do téhle společnosti vás americký film často nepozve. Manžel flákač a hráč, exekutor neví, co by zabavil, mizerná práce bez perspektivy a cíl získat pořádnou střechu nad hlavou je v nedohlednu. Pak přijde jedno osudové setkání a nabídka vylepšit neradostný život, když cenou je jen pár hodin strachu při jízdě přes zamrzlou řeku. Nedaleká hranice skýtá slušnou možnost přivýdělku pro šikovné pašeráky, zvlášť když indiánská rezervace poblíž nabízí zdánlivě bezpečný úkryt. Jenže tak dlouho se se džbánem pro vodu chodí, až se ucho utrhne... Zamrzlá řeka není na efekt udělaný film, má vizáž typicky nezávislého amerického filmu a popkorňáci se mohou oprávněně cítit nespokojeni. Zamrzlá řeka se mohla stát jedním z dlouhé řady rutinních kriminálních thrillerů. Místo toho vzniklo psychologické drama o zvláštním vztahu dvou žen z rozdílného kulturního zázemí a jejich střetu se zákonem. Přesvědčivý herecký výkon Melissy Leo zajišťuje snímku čtvrtou hvězdičku. Celkový dojem: 75 %. ()

charlosina

Chladný příběh zachycený chladným přístupem k věci z chladného prostředí, to je Frozen River. Nemůžu říct, že bych jednání hlavních postav chápala (natož s tím souhasila), ale rozhodně na mě zapůsobil. Na pozadí příběhu matky, která se zoufale snaží zabezpečit svou rodinu, se odehrává obchod s živým masem (ačkoliv to zní hrozně) a zákony Mohawků a bílých. Režisérka Courtney Hunt se pustila na tenký led, nic neřeší, neobjasňuje, nehledá jiné východisko, nic a nikoho neomlouvá. Jen zachycuje jednání bělošky (Melissa Leo exceluje) a indiánky, které přišly na způsob, jak rychle vydělat peníze. I když si někde v hloubi nitra uvědomují, co jejich "obchodování" obnáší a jaké má důsledky (pochopitelně nejen pro ně a jejich rodiny, resp. děti, ale i pro imigranty, resp. novodobé otroky), raději nad tím neuvažují. Tohle všechno nechává tvůrce na divákovi - ať se nad tím sám zamyslí, ať si sám sáhne do svědomí a ať si k tomu sám určí svůj postoj. Odvážný, syrový, ničím nepřikrášlený počin, který mě nenechal chladnou. ()

• V úvodu filmu přijede kamion a na silnici není žádný sníh. Poté chlapec hází sněhovou kouli, po níž zůstane stopa ve sněhu, avšak když kamion odjíždí, sníh opět mizí. (Terva)
  • Snímek měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu Sundance v roce 2008. (Terva)
  • Charlie McDermott a James Reilly, kteří hrají bratry, jsou ve skutečnosti bratranci. (Terva)