Ten život si už dnes nedokážem představit, myslím.(26.3.2012)

Velmi tvrdý film věrně zachycující těžké podmínky života ve vysokohorské vesnici, kde se letopočet zastavil někde u středověku.__ K tomuhle filmu mám zvlášť osobní vztah, protože jsem v něm coby dvanáctiletý vyjukaný gymnazista komparsoval. Otrhané hadříky, vzadu tajně ukrytý pramínek dlouhých vlasů řečený myší ocásek (taková byla móda) a hlavně bez bot (filmovalo se někdy v říjnu) celé za šest stovek na ruku. Koupil jsem si tehdy svoje první digitálky - Casio, a mám je v šuplíku dodnes.___ Nenechte se zmást tou spoustou českých herců, kromě Dany Vávrové si ve filmu všichni jen "štěkli" a hlavní postavy tak hrají němečtí herci.(12.10.2008)

Nadanie farárovho ľavobočka vnímať zvuky sfér a zviazanosť s nadzmyslovým ho spolu s pankhartským pôvodom vyčleňujú na okraj netoleratnej komunity horskej osady. Miluje hudbu - organové improvizácie sú jednými z najsilnejších pasáží filmu - hudbou tiež vyjadruje lásku k žene, ktorá bola jeho prirodzenou doplňujúcou polovičkou, no nebola mu dopriata. Mystikou horských úbočí a jurodivcov žijúcich osamelým, smutným vedomím budúcich udalostí je zahalený drsno romantický ľúbostný film. Emocionálne vyznenie príbehu zráža nadol trochu odťažitý spôsob podania príbehu spolu s absenciou citovej zaangažovanosti niektorých hercov a nie celkom presvedčivou atmosférou. Scenérie zastrčenej dediny vysoko v horách, vysokohorských štítov, lúk a potôčikov ale možno odporučiť každému milovníkovi prírody. 70%(18.9.2005)

Krásna balada o inakosti a jej nepochopení, vnútornej kráse, osudovosti a tragickosti ľudského života. Podmanivé prostredie Álp dáva snímke priam mystické vyznenie a k tomu treba pridať unikátne spracovanie života vo vysokohorskej dedine, kde sa zastavil čas a jedinou inteligenciou je tam uzurpátorský učiteľ, ktorý si vybíja zlosť, kde sa len dá. Scéna pohrebu, pri ktorej miestny farár odrieka slová krstu pobaví, zato pasáž, kde Elias hrá v katedrále na organe a následný hurikán, ktorý sa potom spustí je strhujúcim vyvrcholením celého filmu. Originalita príbehu a dobré herecké výkony robia z tohoto filmu jednu z najlepších snímok nemeckej kinematografie.(29.9.2007)

• danecek24

53. ZLatý Glóbus za rok 1995 - nominace (1) - Nejlepší cizojazyčný film - Německo(12.12.2008)

• - Některé scény z tohoto filmu (tržiště ve městě, koncert v katedrále) byly natáčeny v Kutné Hoře. (dopitak)

• - Autor knižnej predlohy Robert Schneider získal za svoj román niekoľko cien, o. i. francúzsku cenu Prix Médicis za najlepší zahraničný román. (danoo)

• - Schneiderov román "Schlafes Bruder" vyšiel na Slovensku pod názvom "Sestra spánku" (Slovenský spisovateľ, 1997) a v Česku ako "Bratr spánku" (Paseka, 2001). (danoo)