Adaptácia rovnomenného románu rakúskeho spisovateľa Roberta Schneidera sa odohráva na začiatku 19. storočia v podmanivom prostredí Álp. Baladický príbeh sleduje osud nemanželského syna miestneho farára Eliasa, ktorého sa pre jeho inakosť a samotárstvo všetci stránia. Elias je obdarený fenomenálnym sluchom a hudobným nadaním a vďaka tomu si získa obdiv svojho jediného priateľa Petera. Tieň na ich priateľstvo vrhne náklonnosť Peterovej sestry Elsbeth k Eliasovi. Latentne homosexuálny Peter na Elsbeth žiarli. Hoci má Elias Elsbeth rád, nedokáže jej lásku opätovať obyčajným a pozemským spôsobom. Je iné a i jeho prežívanie citov je iné. Po sérii tragických udalostí v dedine spôsobených týmto nevšedným partnerským trojuholníkom a vytúženom hudobnom úspechu v miestom kostole sa Elias rozhodne, že z lásky k Elsbeth už nikdy nebude spať. Nástojčivá krása filmu nestojí iba na fotogénii horskej prírody, ale najmä na originálnom príbehu o inakost (oficiální text distributora)

Radko

Nadanie farárovho ľavobočka vnímať zvuky sfér a zviazanosť s nadzmyslovým ho spolu s pankhartským pôvodom vyčleňujú na okraj netoleratnej komunity horskej osady. Miluje hudbu - organové improvizácie sú jednými z najsilnejších pasáží filmu - hudbou tiež vyjadruje lásku k žene, ktorá bola jeho prirodzenou doplňujúcou polovičkou, no nebola mu dopriata. Mystikou horských úbočí a jurodivcov žijúcich osamelým, smutným vedomím budúcich udalostí je zahalený drsno romantický ľúbostný film. Emocionálne vyznenie príbehu zráža nadol trochu odťažitý spôsob podania príbehu spolu s absenciou citovej zaangažovanosti niektorých hercov a nie celkom presvedčivou atmosférou. Scenérie zastrčenej dediny vysoko v horách, vysokohorských štítov, lúk a potôčikov ale možno odporučiť každému milovníkovi prírody. 70% ()

dopitak

Velmi tvrdý film věrně zachycující těžké podmínky života ve vysokohorské vesnici, kde se letopočet zastavil někde u středověku.__ K tomuhle filmu mám zvlášť osobní vztah, protože jsem v něm coby dvanáctiletý vyjukaný gymnazista komparsoval. Otrhané hadříky, vzadu tajně ukrytý pramínek dlouhých vlasů řečený myší ocásek (taková byla móda) a hlavně bez bot (filmovalo se někdy v říjnu) celé za šest stovek na ruku. Koupil jsem si tehdy svoje první digitálky - Casio, a mám je v šuplíku dodnes.___ Nenechte se zmást tou spoustou českých herců, kromě Dany Vávrové si ve filmu všichni jen "štěkli" a hlavní postavy tak hrají němečtí herci. ()

curunir

Krásna balada o inakosti a jej nepochopení, vnútornej kráse, osudovosti a tragickosti ľudského života. Podmanivé prostredie Álp dáva snímke priam mystické vyznenie a k tomu treba pridať unikátne spracovanie života vo vysokohorskej dedine, kde sa zastavil čas a jedinou inteligenciou je tam uzurpátorský učiteľ, ktorý si vybíja zlosť, kde sa len dá. Scéna pohrebu, pri ktorej miestny farár odrieka slová krstu pobaví, zato pasáž, kde Elias hrá v katedrále na organe a následný hurikán, ktorý sa potom spustí je strhujúcim vyvrcholením celého filmu. Originalita príbehu a dobré herecké výkony robia z tohoto filmu jednu z najlepších snímok nemeckej kinematografie. ()

majo25

Film plný rozporov a bohužiaľ aj s pár fantasy prvkami, čo do historického snímku vonkocom nepatrí. Je plný divne šľahnutých postáv - od hlavného hrdinu s hudobným supertalentom, ktorý uprednostňuje hudbu pred fyzickou láskou cez senilného kňaza, priateľa-buzeranta, mĺkveho ousidera, ktorý vykrikuje filozofické bláboly v kostole až po matku, ktorá vidí vo svojom synovi diabla. Ťažko si potom takýto film vychutnať, vcítiť sa do konania postáv či nebodaj sympatizovať s niektorou z nich. Aj inakosť sa dá spracovať vyberaným spôsobom...bez toho, aby nahý chlapec ležal na veľkom kameni a rozozvučoval čistinku vôkol seba, ale čo to vlastne malo byť. V drobných roliach sa občas mihnú českí herci. Nie všetko je zlé, podhorské dedinské prostredie a život obyčajných ľudí celkom fajn, ale ako celok z toho vyžaruje najmä divnota, a to napriek tomu, že sa formálne nejedná o bizardné dielo. ()

Jelly

hra na organ ke konci filmu byla neuvěřitelně strhující, ale jinak jsem se většinu času i přes vyhrocený děj dost nudil - bylo to příliš dlouhé a pro mě poněkud nezáživné... ()

brumbrum odpad!

Ano. Ibaze nie "originalny pribeh o inakosti". Velmi neoriginalny trojuholnik on-on-a-kupodivu-aj-ona. ODPAD. Zial sme necitali obsah, namiesto toho sme sa uspokojili, ze tam hra Bolek. Uz budeme mudrejsi, svet sa modernizuje milovymi krokmi. ()

zomb0

asi najlepsi nemecky fil aky som zatial videl... nechapem slabe hodnotenia... mne sa to mocmoc pacilo... pri tich organovkach som mal mrazik po chrbte... sqeli strih (hh a polifka ma tam prekvapil... zrazu aky nemcur jude :D ) ()