poster

Gosa: pieui joonggangosa

 • Jižní Korea

  고사: 피의 중간고사

 • anglický

  Death Bell

 • anglický

  Midterm of Blood

  (neoficiální název)

Horor / Thriller

Jižní Korea, 2008, 88 min

Režie:

Hong-seung Yoon

Scénář:

Hong-seung Yoon

Hudba:

Jun-seong Kim
 • eraserhead666
  ***

  Asijské "školní" horrory mají své kouzlo. Na jednu stranu mě těší, že A-horrory začaly pomalu opouštět klasický duchařský formát, na druhou stranu toho nejsou schopny razantně a pořád se ho zuby nehty drží. V tomhle filmu tvůrci splácali dohromady kde co - jakousi survival Saw zápletku okořenili duchařinou a občas z toho na mě dýchl duch Scream. A tohle všechno se postupně pořád obměňovalo. Film samotný je v tomhle dost nerozhodný, chvíli se tváří jako slasher, chvíli jako duchařina, chvíli máte pocit, že koukáte na dalšího skládačkového vraha. Na lehkou zmatečnost už jsem si u asijských horrorů nakonec zvykl. Tady je dost silná a navíc okořeněná logickými ne mezerami, ale propastmi. Závěrečná pointa je možná až příliš překombinovaná, a sama o sobě kvalitu snímku spíše strhává dolů, než postrkuje výše. Nakonec zůstane jen hořká pachuť pocitu a jaksi nezodpovězené otázky, zda vůbec (ač se z části tak film tváří) šlo o duchařinu, nebo jen tradiční mix survival horroru o pomstě za uskutečněnou křivdu. Přesto je tohle všechno okořeněno i stopami originality, minimálně vraždy jsou dobré a některé postupy taky zaujmou. Průměr, čistý.(8.4.2011)

 • Sysel_CZ
  odpad!

  Tenhle film, to je jako rakovinný polyp na potencionálním organismu nejen hororů obecně, ale i korejské kinematografie. Dementnější parodii na horor najdete opravdu těžko, od nesympatických postav, pošahaného chování, idiotské deus ex machina zápletky, přes uškrcení ducha a trapné hlášky (vždycky, když jsem o sekundu před postavou řekl, co pronese vzápětí, dostal jsem záchvat smíchu)... Já nevím, postavy řeší jakési otázky aby neumíraly, a vůbec jim nevadí, že umírají stejně, degen s vlasama jako hřib tam běhá, snaží se vraždit ale nikomu moc nevadí, no prostě, já nevěděl, jestli dřív usnu nebo umřu smíchem. Kéž by ale aspoň to; nehororová, nezajímavá, nesmyslná sr... věc, tady se na víc hvězdiček nedostanu ani kdyby mě přišel škrtit zašedlej duch. A jestli jsem si z tohohle filmu něco odnesl, tak prohloubení pocitu, jak moc jsem rád že jsem se nenarodil v Koreji, abych nemusel procházet jejich školstvím - to je asi jediná strašidelná věc na tom všem.(9.10.2008)

 • tombac
  **

  Když Korejci jednou za čas natočí horror, je to pro mě bezmála svátek, ale z tohohle nesmyslu, který se snaží odchylovat od typického K-horroru, přičemž do něho stejně zabředně až po uši, jsem radostí do stropu rozhodně neskákal. Nejdříve se film tváří jako středoškolská duchařina, pak to zkouší ve stylu Saw, aby nakonec skončil tím, že popře spoustu předešlých skutečností, a definitivně se tak vyvrbil v samoúčelnou gulášovitou hovadinu.(13.10.2008)

 • kaylin
  ***

  Snímek „Gosa“, který je mezinárodně uváděn také jako „Death Bell“, v konečném důsledku vyznívá jen jako další asijský horor, další duchařina, která má nějakou tu cool scénu, kde vás přímo nezamrazí, ale trochu vás to zaujme. To je docela dobré, ale dle mého to rozhodně nestačí na víc než obyčejný průměr, který se ale – ne nijak moc překvapivě – dočkal pokračování.(27.2.2018)

 • Ketri
  ***

  Zpočátku to vypadá na klasickou duchařinu, ale jak říká jedna z klíčových postav: "Duchové neexistují". Špatné svědomí však dokáže u některých jedinců vyvolat i zázraky, v tomto případě velmi nežádoucí. Námět filmu není až tak špatný, ale zpracování a scénář trochu pokulhává. Každopádně by se Korejci už měli zamyslet nad svým školním systémem, až podezřele často se horory odehrávají ve školním prostředí. Nebo, že by to mělo zamezit přílivu zahraničních studentů?(3.10.2009)