• Česko

• Kanada

• Irsko

Akční / Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2017, 106 min

Oproti předloze to nosná témata hodně zjednodušuje a spíš než za plnohodnotné převyprávění bych to považoval za líbivou exkurzi některými GITS motivy (v některých případech rovnou celými scénami), nad kterými není čas se moc pozastavovat...na druhou stranu to zase vyústilo v sympatiky střídmou stopáž. Herci nemají moc co hrát, ale v tomhle případě to ani moc nevadí, ono to totiž do celého toho odosobněného světa i docela sedí. Já mám hlavně radost z toho, že jsem se zase jednou mohl podívat na Takešiho Kitana na velkém plátně. Scarlett je ok. Pilou Asbæk a Michael Pitt přímo super. Vizuálně to je žrádlo, i když, přiznávám, celé tak trochu strnulé. Ale co si budeme povídat - po všech těch rozmáchlých superhrdinských blbostech, které se tváří jako něco víc, je tohle opravdový balzám. A ano, je to spíš další Robocop než původní Ghost in the Shell...nevadí mi to, film jsem si prostě užil. Mohlo to totiž dopadnou o dost hůř. Tečka.(31.3.2017)

|73%| Viděno v kině. Na Ghost in the Shell jsem se velmi těšil. Očekával jsem akční a zábavný sci-fi výplach. Ve výsledku jsem dostal trochu něco jiného, ale zklamaný nejsem. Pravda, čekal jsem ještě o ždibec více, ale i tak mě to neurazilo a bavilo od začátku do konce. Tempo filmu je zpočátku pomalejší, ale postupem času se začne rozbíhat. Oceňuji, že to nebylo přeplácané jen akcí a klasickým klišé. Nešlo jen o hlavní hrdinku, ale poukázalo nám to na pohled moderně zřízeného světa mezi ony roboty. Vizuál byl opravdu vydařený, spojen s temnější atmosférou. Scarlett Johansson to zvládla dobře, přitažlivá jako vždy. S ostatními herci nemám problém. Tak co mi vlastně chybělo? Já si opravdu nemůžu nijak výrazně stěžovat. Natočeno to bylo téměř bezchybně, jen tomu trochu chyběla šťáva. Celkově už bylo natočeno dost filmů, tak je jasné, že určité scény člověka už tolik nechytnou – poukazuje to na obdobné filmy. Co se týče akce – nemám s ní problém, mohlo jí ale být buď více, nebo měli být akční sekvence delší. Taky bych více prohloubil minulost robotické hrdinky a jejich útočiště s ostatními uprchlíky. Také finále mi přišlo takové utnuté, čekal jsem, že se vyhrotí víc. No, dost kritiky. Mě to bavilo. Kdo má rád filmy s roboty, tak by mu to mělo sednout. A na nějaké srovnávání s Matrixem apod. se tu může zapomenout. Možná, že se to tak tváří, ale ve skutečnosti se jedná o klasický moderní sci-fi, který si jde svou vlastní cestou. Za zmínku ještě stojí vydařená hudba, která se do vizuálu a atmosféry hodila. Těším se na další shlédnutí.(31.3.2017)

To je nějaký trend, že komerční neúspěch svedou exekutivci na liberální společnost? Nejdřív člověk od Marvelu, který vidí důvod špatných prodejů v tom, že nahrazují bílé hetero superhrdiny za etnicky, genderově a co do orientace rozmanité postavy, přičemž důvodem prostě může být otrávenost z neustálého rebootování a znepřehlednění dosavadní kontinuity. Nyní osoba od Paramountu, která spatřuje nesmyslnou kauzu kolem witewashingu za příčinu nízké návštěvnosti. Já bych teda problém viděl spíš v tom, že (1) propagace cílila na fanoušky a fanynky původního snímku (´95), který ale není až tak známý, (2) hraná verze se prezentovala jako remake, tj. jako něco svatokrádežného pro znalé a nedostatečně silná značka pro nezasvěcené, přestože jde o velmi nápaditý prequel, (3) cyberpunk nemá dostatečnou tradici (vrchol v devadesátkách, v novém tisíciletí několik nepovedených zhollywoodizovaných verzí jako AEON FLUX či ULTRAVIOLET)._____ Osobně mě ale komerční neúspěch mrzí, protože GHOST IN THE SHELL (2017) považuji za velmi dobrý film, pokud publikum je: (a) ochotno přistoupit na uzpůsobení americkým tradicím vyprávění (příčinná provázanost dění na místo epizodičnosti a budování atmosféry dané "zastavením" narace jako v japonských anime); (b) znalé franšízy GITS, protože ta je tematicky postavena jednak na střetu proměnlivé identity a společnosti (korporátu, politiků), jednak na stylistických paralelismech vždy ve zcela jiném kontextu (Major skákající do neznáma, rozhovory na lodi, souboj s roboty, utržení robotické ruky...); (c) dostatečně otevřené na to, aby přijalo tento americko-japonský mash-up (americké vyprávění, japonské stylistické "výpůjčky"), který rozhodně nedělá cyberpunku špatné jméno. Failu se nedivím, ale jsem rád, že to vzniklo, protože to není parazit na kultu, ale příspěvek do ságy.(9.4.2017)

Tak nějak nevím, místy až moc bizarní a takové neosobité. Navíc jsem zjistil, že jsem viděl původní film roku 1995 nepamatoval jsem si z toho vůbec nic. To už leccos nasvědčuje tomu, že mě to tolik nebralo, ikdyž je to "kult". Scarlett byla opravdu jako robot a hlavně svým toporným hraním. Jediný kdo mě bavil, byla postavava Batoua v podání Pilouva Asbaeka. Jinak mi tento snímek vyšel naprázdno. Možná dám šanci, nějakým animovaným rozšířením, pač anime a sci-fi mě bere a cítím, že se z téhle cyber-policajtky dá vyždímat mnohem víc, ale prozatím nechávám velmi chladné, místy snad ani nezasloužené tři...(3.4.2017)

Tak trochu vydechlá kombinace Robocopa a Blade Runnera... Obzvlášť když si vzpomenu na druhý zmíněný film, překvapuje mě, jak zastarale a nepřekvapivě Ghost in the Shell působí, zatímco Blade Runner je stále skvělá filozofická podívaná, nad níž se člověk musí zamýšlet a která má o lidech, lidství a jiných hodnotách pořád co říct. Triky se mi docela líbily, Scarlett Johansson sice měla od začátku do konce jeden a půl výrazu, ale víc možností jí role ani nedala, takže v pořádku, akční scény nebyly úplně špatné (snad jen ta proti kráčejícímu tanku či co to bylo, ta byla příšerně nudná) a hudba zněla zajímavě atmosféricky (i ona chtěla připomínat Vangelisova Blade Runnera), jenže žádný velký zážitek jsem si tentokrát z kina neodnesl. Navíc se mi zdálo, že film trvá asi dvě a půl hodiny.(3.4.2017)

• - Do hlavní role měla být původně obsazena Margot Robbie. (JORDY)

• - Scarlett Johansson dostala za hlavnú úlohu 10 miliónov amerických dolárov. (Zdroj: comicbox.eu) (Chochi)

• - Majorka (Scarlett Johansson) v tomto filme nesie meno Mira Killian, aby sa lepšie prispôsobila západnému publiku. Pôvodne sa volala Motoko Kusunagi. (nirvana91)