// Distribútor: Paramount // Počet premietajúcich kín v USA: 3,555 // Otvárací Víkend USA: $29,556,629 // Aký názov (Mission: IMPOSSIBLE) taký dej (IMPOSSIBLE). Možno práve toto je hlavný úspech filmu, veď 690 miliónové tržby hovoria jednoznačne za seba. Divák obľubujúci akčný žáner si určite príde na svoje..... 75%(4.6.2012)

Zbytečné byly obavy, že Bird (technologiím bezesporu nakloněný) pohřbí Abramsem nakopnutou sérii pod hromadou moderních hračiček. Hi-tech vychytávky jsou tím posledním, na co se účastníci tohoto zážitkového výletu k seriálovým kořenům mohou spolehnout, ačkoli právě ony z celého filmu podněcují k nejispirativnějším úvahám nad vztahem mezi kopií a originálem, mezi virtuální akcí a jejími reálnými konsekvencemi (několikeré duplikování reality, v jedné sekvenci dokonce vytváření situace právě vznikající, zavání baudrillardovským simulakrem, s krajní podobou počítačové simulace, kdy život člověka závisí na technice, zas pracuje scéna ovládání Brandta pomocí vznášedla). ___ Nefunkční technika a nedostatek času nutí agenty vymýšlet za pochodu alternativní řešení, což trochu podkopává jindy neotřesitelnou jistotu, že vše dobře dopadne a nikdo důležitý nepřijde k úrazu. Během Huntova nejištěného mrakodrapolezení, adrenalinovější verze Lloydova geniálního O patro výš, mi párkrát vážně zatrnulo a to navzdory cartoonové nadsázce, kdy se hrdinové smějí tomu, že pokud něco neklapne, přinejhorším zemřou. Animované filmy a klasické grotesky jsou "cítit" z většiny akčních scén s oživlými objekty (rukavice), bravurní gradací (naskakování do vlaku) a geometrickým využíváním prostoru (finále s paralelním využitím několika směrů pohybu). Prudké stoupání následované klesáním vyvolává i bez stereoskopického efektu podobnou nauzeu jako jízda na horské dráze. ___ Než začali akční filmy točit v Pixaru, bylo perfektní vybalancování napětí a humoru devízou bondovek, jež ale po craigovském restartu zvážněly a pole drahé nadsazené zábavy vyklidily pro jiné. Mission Impossible nemá v osobě Cruise srovnatelně charismatického protagonistu, ale přehánění v mezích zkousnutelnosti a umělé vytváření VELKÝCH akčních situací scenáristé zvládají na výbornou. Větší díry v logice (to vážně nešlo počkat, až dubajský obchod proběhne a pak jeho aktéry sledovat?) jim Bird pomáhá zalepit režií akčních scén a scénář sebereferenčními momenty ("zapalte roznětku", nahrávka se nezničí sama od sebe, "Mission accomplished"). ___ Hrdinům kvůli jejich statusu nežádoucích chybí pevné zázemí. Jako skupina psanců (oproti dnešní módě individuálních renegátů) musí být neustále v pohybu a za běhu řeší i své soukromé záležitosti. Kdyby je neřešily a nenabourávali tím pracovní upřednostňování globálních zájmů nad osobními, filmu to jedině prospěje. I vinou nadbytku zpomalujících flashbacků není vyprávění není z nejsevřenějších. Nedrží nás v neustálém napětí, co přijde v příští minutě a nechybí mnoho, aby šlo o další projev syndromu, jimž trpí tolik současných animáků, v nichž vršení atrakcí nahrazuje promyšlenější vyprávěcí strukturu. K požitku, jaký nabízela trojka, chybí také víc nenávisti vzbuzující padouch (Nyqvist není špatný, ale nedostává se mu náležitého prostoru) a údernější finále (tady jen reklama na airbagy následovaná patetickým "vyšuměním"), ale pořád je to nejrychlejší akční film, jaký letos v Hollywoodu vzniknul. 80% Zajímavé komentáře: Gemini, Adrian, CheGuevara, InJo, mcb, Triple H, GOREGASM(12.12.2011)

• CheGuevara

To, co mě na současném filmu de nebes dráždí, je že si už nepřijdu na mls ani jako divák-turista. Rád se toulám po vzdálených dálkách, kochám cizím prostředím a žasnu exotickým životem jiných kultur. Zatímco Bourne byl velice vděčným průvodcem po evropských metropolích a doteď mám pocit, že v alžírském Tangieru jsem byl společně s ním, tak Ethan Hunt je průvodcem slepým až humpoláckým. Když Dubaj, tak největší panelák světa, když Moskva, tak Kreml. Na nic jiného než pohlednicové kulisy se tahle cestovní kancelář nezmohla. Ethan Hunt a jeho čtvrtý zářez je klasický příklad amerického turisty s foťákem ne-li za půl mega, havajskou košilí a s otevřenou myslí ve velikosti burského oříšku. Čeho se pak mám chytat, když špionážní zápletky smrdí naftalínem, technické blbůstky mě neba a postavy psal někdo přes průklepák. Tohle je vyloženě klučičí Twillight.(22.12.2011)

Osobně jsem do toho šla hlavně kvůli Michaelu Nyqvistovi, to jsem ale nevěděla, že se tam jen mihne a nestojí to ani za řeč. Nejsem akční typ na akční tipy a Toma až tak moc nevyhledávám, přesto mu v žádném případě nelze upřít jeho vynikající herecké kvality. O tom mě přesvědčil i v jiných filmech. Tady si očekávaně a bezvadně zahrál opět nesmrtelného agenta Ethana, který musí nutně přežít do další akce, to je nad slunce jasný a tak jsem ani jiný konec nepředpokládala. Ale přikláním se k jednomu zdejšímu názoru, že kromě Kremlu a Dubaje bylo všechno tak typicky stejné, že jsem se chvílemi nudila. Abych pravdu řekla, tak jsem pak už celou dobu jen čekala na holčičí pudrovačku, protože ta je skoro všude a byla jsem nakonec odměněná - dočkala jsem se :-) Ještě jsem tam koketně pomrkávala po Willovi, kterého si střihnul sympaťák Jeremy Renner. Takže všichni akční, skalní fandové, sorry, ale já nad průměr dneska nejdu.(16.7.2014)

Pro mě spolu s jedničkou s přehledem nejlepší díl série, velmi hravý a vynalézavý (střílení si z vlastních trademarků, zkomplikování každé akce), akční (nejlepší mrakodrapová a vůbec akční scéna série) a vtipný, který stejně jako jednička hned na začátku pořádně zatřese celým univerzem (zavraždění ministra, uzavření agentury) a končí záchranou světa v poslední vteřině a pěknou osobní tečkou. Staré bondovské atributy jako Rusové, atomovky a diamanty působí archaicky, ale film se řítí vpřed a servíruje svižnou zábavu. Jeden z nejlepších špionských filmů vůbec.(17.12.2011)

• - Film vydělal k závěru roku 2012 téměř 700 milionů amerických dolarů, čímž se stal do té doby nejvýdělečnějším dílem série. (Puyi)

• - Plných 30 minut filmu obsahuje scény, které se natáčely na speciální kamery IMAX. Během těchto vybraných sekvencí se výrazně rozšíří obraz filmu, který v tu chvíli vyplní v kinech IMAX celé plátno. Jednou z nich je například scéna, ve které Tom Cruise v roli Ethana Hunta slézá nejvyšší budovu světa v Dubaji, takzvanou „Chalífovu věž” (Burj Khalifa Tower). (Zdroj: Bontonfilm)

• - Názov filmu sa objaví až v 10. minúte. (marciano)