Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible 4

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Spojené arabské emiráty / Česko, 2011, 127 min

Scénář: Josh Appelbaum, André Nemec .. Nejnovější přírůstek M:I se svým pojetím vrací ke kořenům - oldschool akci se silným akcentem na týmovou souhru. Skvěle se na to dívá, Režisér Brad Bird (jakožto bývalý harcovník animovaných filmů přechodem na hraný film rozhodně nezklamal) si svou práci vychutnává, s vedením kamery a záběrováním si krásně rozumí, dynamika akce šlape výborně. Trochu slabší a táhlejší je při mimoakčních scénách, které ovšem na hraně klišé občas perfektně odlehčí vtipný moment (okenní římsa je geniální). Na druhou stranu se v ledasčem (zejména oproti trojce) ubralo, film není napětím vyhrocený ani překvapivý a v celku je ta čtyřhvězda přeci jen o něco slabší než minule - avšak kaskadérský blázen Tom Cruise mi uvažovaní o něčem nižším ani nedovolí. Jen mám obavy, aby tržby nezaostávaly...(15.12.2011)

Proti Bradu Birdovi nemám ani to nejmenší, Michael Giacchino se také snaží, ale co z toho, když lehkou nudu střídají scény, které nejsou ani poctou, ani citací, jen starým zbožím (až na výjímky, třeba telefonní budku). Ale ve kterém filmu máte zase možnost vidět, jak Josh Holloway zneškodní Pavla Kříže, že. 70%.(20.12.2011)

Klaus musí tenhle film milovat. Tajní agenti v něm dostávají jako odměnu za splněnou misi iPhone 4S, komunikační oddělení BMW dokáže svý cílovce vklínit, že se s jejich autem můžete klidně rozstřelit pádem z šestýho patra a finále vypadá jak 2D plošinkovka inspirovaná Epizodou III (ale to není moje myšlenka). Nevím, co mě na tom nudí víc, jestli ta absolutní ztráta něčeho skutečně fyzickýho (Abrams je bůh), nebo ta vycizelovaná bezradnost vytvořit něco, co bych si pamatoval i dvě hodiny po projekci a dal to k dobru v hospodě. PS: Epilogy by měly být trestné.(19.12.2011)

Mission Impossible je a vždycky byla skvělá série výborných akčních záběrů. Ty mě vždycky zajímali víc, než samotný příběh, který se nikdy nedržel nijak vysoko, ale zaujmout stihnul. V tomhle díle mě spíš zaujal obrovský seznam zajímavých herců. Sympaťák Tom Cruise je klasik, ale Simon Pegg mě také hodně pobavil. Stejně tak i Jeremy Renner ukázal, proč se z něj stal jeden z nejvýraznějších herců současnosti. Na druhou stranu škoda, že Michael Niqvist se víc neprosadil a že Česká republika z tohodle filmu není ani znát. Podstatný je, že režisér animáků dokázal natočit jeden z nejlepších akčních filmů za posledních několik let, co jsem vůbec viděl. A přemýšlím, že až to dám znova, tak tomu napálím plnej počet, protože tady některé scény byly opravdu na úrovni akčního orgasmu a nedokázal jsem se na ně vynadívat. Super, Tom Cruise je fakt bourák, i vzhledem k tomu, co jsem slyšel, jak se choval k obyčejným lidem na place v Mladé Boleslavi, tak hlavně skutečností, že veškeré akční scény si točil sám. Fakt klobouk dolů.(9.1.2013)

Cruise na to pořád má a Brad Bird by měl točit hrané superdrahé akční blockbustery častěji. Zaměnitelnou špionskou historku totiž vyšperkoval spoustou svěžích nápadů (dubajská výměna identit? ou jé!) a akci pojal jako jeden velký eye-candy koncert. Dokonalé to není ani zdaleka (tempo je až příliš zběsilé na to, aby se nedostavila jistá otupělost), Birdovu misi si ale dám kdykoliv znovu. (pozn. Pražský hrad tu vydávají za moskevský Kreml? jak příznačné...) 70%(12.12.2011)

• - Během natáčení scény na nejvyšším mrakodrapu světa v Dubaji se Tom Cruise nenechal zastupovat kaskadérem. (Kroup4)

• - Filmový štáb musel přerušit natáčení kvůli ohlášení bomby pod Hlávkovým mostem v Praze. (albytch)

• - Film mal počas produkcie pracovný názov Aries. (Greenpeacak)