Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible 4

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Spojené arabské emiráty / Česko, 2011, 127 min

Cruise na to pořád má a Brad Bird by měl točit hrané superdrahé akční blockbustery častěji. Zaměnitelnou špionskou historku totiž vyšperkoval spoustou svěžích nápadů (dubajská výměna identit? ou jé!) a akci pojal jako jeden velký eye-candy koncert. Dokonalé to není ani zdaleka (tempo je až příliš zběsilé na to, aby se nedostavila jistá otupělost), Birdovu misi si ale dám kdykoliv znovu. (pozn. Pražský hrad tu vydávají za moskevský Kreml? jak příznačné...) 70%(12.12.2011)

Po vynikající trojce klesá GP o kousíček níže, ale to co ztrácí na drsnosti a osudovosti dohání na vtipu, eleganci a větší týmovosti. Akčně příběhové rozvrstvení má nejblíže prvnímu dílu, ale chybí tu nečekanost a obava o hlavní hrdiny (celá ta hrozba nukleární války nepůsobí nijak hrozivě). Jedinou vyjímkou budiž geniální prostřední část v Dubaji, která do slova a do písmene naplňuje zánrovou zábavu, inovuje a tlačí na pilu. Tenchnické udělátka (sice stále selhávající) tu taky hrají mnohem větší roli než dříve a jsou (ještě spolu s Peggem) zdrojem nejpodařenějších fórů. Hláškující Jerry Renner rovněž výborný a to v dost jiné poloze než jaké jsme zvyklí. A škoda jen, že Josh Holloway se ve filmu moc neohřál.(16.12.2011)

Předpokládal jsem, že to bude zas o stupínek lepší, než "trojka", ale jakmile jsem si uvědomil, že se tu tvůrci snaží hrdiny jakoby polidštit tím, že z nich prostě v krizových situacích dělají naprosté debily, pochopil jsem, že trhák roku mě právě minul. A když Abrams začal na Cruiseho a nějakýho Švéda nebo kdo to u všech rohatejch vůbec byl, házet písek, aby tak navodil napětí v honičce někde uprostřed Dubaje, šel jsem do kolen. Tohle ne! MI byly vždycky takříkajíc ujeté filmy, ale tady jim to ujelo až moc. To nebylo cool, to bylo prostě nudné a trochu blbé. Na druhou stranu, když Cruise pomocí nějakých technicky vymakaných fusaklí šplhal na špici nejvyšší budovy světa mrakodrap Burdže Chalífa a ta jedna proradná fusakle ho zradila, o nervy nebyla nouze. Závěrem lze tedy říct, že to nebylo ani takové ani makové. Lepší průměr. Čekal jsem halt trochu víc. Update. po druhém sledování měním na čtyři. Takhle s odstupem času se mi to dooost líbilo.(29.3.2012)

Jak příznačné, že potřebný svěží vítr do akčního žánru propadajícího post-bourneovskému stylu kinematografie chaosu, přinesl režisér, který předtím působil na poli animace. Birdovy pixarovky oplývají úžasnými akčními sekvencemi, které staví na přehlednosti scény, dlouhých záběrech a provázání akce s prostředím a jeho elementy. Stejné kvality Bird přináší i do "Ghost Protocol". Vystřídání animace za hraný film pak vede jen k umocnění předností média, což znamená navrat atrakce fyzické akce. V době, kdy blockbustery představují spíš animáky s naklíčovanými tvářemi živých herců, tak Bird nechal Toma Cruise lézt po průčelí nejvyšší budovy světa. Podobně zdejší bravurně rozvržená a neustále prostorově přehledná honička v písečné bouři představuje výmluvný protipól vůči nepřehlednému bordelu scén skládaných z enormně krátkých záběrů roztřesených kamer, které v posledních letech zaplavily vysokorozpočtovou akční produkci. Navíc oproti potemnělosti, vypjatosti a sofistikovanosti konkurence v čele s komiksovými bijáky, přináší "Ghost Protocol" kýženou velkou dávku nadsázky a odlehčení. Bird navíc všechny řečené elementy dokáže spojit do bravurních sekvencí hýřících nápaditostí, šarmantním humorem, fyzickou akcí, hravou interakcí herců i nevážným nadreálným upgradem technologických hračiček. Jestliže ze třetí "Mission Impossible" v paměti diváků zůstaly hrátky s očekáváními a budování napětí, ale naopak žádné akční sekvence, čtvrtý díl se sice neuchytí svými zvraty či peripetiemi, ale všechny jeho akční pasáže (nejen Burj Dubai a robotické parkoviště, ale i sekvence z vězení či chodby v Kremlu) náleží k naprostým špičkám žánru.(27.8.2015)

Ha! Lokací >pražský< Kremlik jako kouzlo nechtěného, ten >pravý< pak vizuálně efektně v luft vyhozen - ve své skryté symbolice - no krása... %-] . . . Škoda, že se v žánrové klasifikaci tají slůvko "komedie", protože právě humor dává filmu šťávu víc, než nějaké pateticky vytrendované žánrové hrátky. Cruisův akční "opus magnum", doufám jen, že si v dalších epizodkách udrží tu nadsázku a hravost. A víc se mi to nechce pitvat, bavil jsem se skvěle a o nic jiného v těch >misionářských< opusech nejde, že... - - - - - (Poprvé viděno 14.1.2013 na dvd /s původní zvukovou stopou a č. titulky v originálním formátu obrazu/, hodnocení 11684., komentář zde jako osmistýšestašedesátý - 15.1.2013)(15.1.2013)

• - Během natáčení scény na nejvyšším mrakodrapu světa v Dubaji se Tom Cruise nenechal zastupovat kaskadérem. (Kroup4)

• - Spoiler: Když Benji (Simon Pegg) navrhne Ethanu Huntovi (Tom Cruise), aby šel do serverovny v hotelu Burj Khalifa venkem, začnou laserem řezat okno. Benjimu však na okamžik vynechá paprsek a místo toho, aby začal řezat na přerušeném místě, začne řezat o cca 10 centimetrů níž. V takovém případě by okenní tabuli vyndali těžko. (Petrasuvicka)

• - Speciální IMAX kamery používali tvůrci čtvrté Mission: Impossible i během velmi sledovaného natáčení v Praze v srpnu a září 2010. (Zdroj: Bontonfilm)