Arn - Riket vid vägens slut

Arn - templársky rytier

Arn: The Kingdom at Road's End

Dobrodružný / Historický

Švédsko / Dánsko / Norsko / Finsko / Německo / Velká Británie, 2008, 128 min

Príbeh ani historický ani romantický, len taký šedý priemer. Bojové taktiky niektorých vodcov sú smiešne a postavy vyzerajú rovnako ako pred 20 rokmi, či ide o hlavnú dvojicu alebo Stellana Skarsgarda, ktorý vyzeral na 60 na začiatku a vyzerá tak aj po 36 rokoch. Arnov verný kôň, ktorého dostal ako dieťa je v plnej kondícii aj po 30 rokoch a nebyť tragickej smrti, tak by v pohode prežil aj svojho pána... Postavy si ma príliš nezískali a tak ma koniec nechal chladným. 50%(8.9.2019)

Teda musím se přiznat, že poslední dobou nějak přicházím na chuť evropským historickým filmům. Možná je to proto, že na rozdíl od těch amerických dokážou lépe vystihnout podstatu dění a možná i proto, že za málo peněz musí dělat hodně muziky. Každopádně Arn obsahuje objevnou výpravu do dob křižáckých válek, civilní a povedenou romanci a také něco málo z intrikaření a válčení v současném Švédsku. Celkově to byla opravdu zábava - 85 %.(29.9.2014)

Dve hodiny postupného úpadku. Asi tak by sa dalo opísať Arnovo nasadenie v druhom filme. Zatiaľ čo jednotka prekypovala nádhernými bojovými scénami, vycibreným šermiarskym umením a výbornou réžiou, dvojka už nemá prakticky z čoho čerpať. Vojna v okolí Jeruzalemu skončila ako skončila, tak treba vymiesť aj vo vlastnej krajine. Preto sa schyľuje k severskému derby kto sa dostane ku koučovskému kormidlu. Pieskom ošľahaný Arnie ako hrdá hlava rodiny samozrejme v zápase nesmie chýbať. A tu narážame na veľkú slabinu celého filmu. Ani jedna silnejšia scéna nieje dotiahnutá, ani jedna silnejšia scéna nevtlačí čo i len náznak slzy do divákového oka. A možností na prasknutie slzných vačkou bolo neúrekom. Tam kde by mal burácať orchester, ktorý by emócie vyburcoval do krajnosti je nepochopiteľné ticho a tam kde je priestor na chvíľku zamyslenia sa ťahajú niekedy až dotieravé husle. Moje tri hviezdy sú pre Arna troška krivdou, no spôsobenou veľkým očakávaním a následným sklamaním. Nevylučujem že po opätovnom zhliadnutí mnou spôsobenú krivdu severskej koprodukcii napravím.(27.9.2011)

Zhlédnul jsem oba díly najednou a proto je také jako jeden celek hodnotím. Vzhledem k tomu jak málo lidí tenhle film vidělo, mě doslova šokovalo jak dobrý příběh a kvalitní zpracování se v něm ukrývá. Film nejspíš úplně minul širokou veřejnost, dost možná i proto, že je z evropské produkce a tak nejspíš úplně chyběly jakékoli bombastické reklamy a upoutávky. Co mu ovšem na rozdíl od některých velmi propagovaných snímků nechybí (tedy alespoň z mého pohledu), je kvalita. Velmi poutavý příběh o neutuchající lásce celým dějem provází, čest, intriky, války, nenávist, či touha po sjednocení země a následném míru. To vše jde ruku v ruce s velmi slušnou prací s kamerou, skvělými historickými kostými či pověstnou krásou severské přírody. Tu navíc báječně doplňují ponuré kamené kláštery a hrady, které navozují onu potřebnou syrovou (dobovou) atmosvéru. Nechybí ani křižácká tažení pouští, i když právě části z Jeruzaléma a okolí, na mě z celého filmu zapůsobily jako neslabší článek (možná i proto, že malinko kopírovaly Klálovství nebeské), ale celkový dojem mi rozhodně nezkazily. Osobně mi nevadil ani evidentně nižší rozpočet či absence hereckých megahvězd. Nemám co rozmýšlet, jdu jednoznačně na pět...(19.6.2009)

Epické drama o lásce, umírání a sviních mezi námi. Statečné srdce z toho kouká jak podolek z kalhot, což je jen dobře. Hlavně bojové scény jsou masakrální, radost pohledět. Nádherná severská příroda je v kontrastu s pouštěmi Svaté země. Hlavním motivem je krutý trest za to, že se dva lidé mají rádi a že existují tací, co mají moc rozhodovat o jejich osudech. Zvrhlá církev milostivá představovaná zapšklou sadistickou Matkou, co přirozeně lásku nikdy nepoznala, je jen částí zla, kterému se ve společnosti daří. A pak ženská nenávist, co nezná hranic.... Ženy dokážou být ve zlobě a podlosti vynalézavější než muži. Někdy je prostě lepší dát si po hubě jako chlapi, než zničit hned několik životů najednou. Chápu, že nesoustředěný divák může být zmaten střídáním časových rovin a míst, ale pro pravidelné čtenáře knih to nemůže být žádná překážka. Jednu hvězdu z pěti jsem ubral za špatný konec. Nějak jsem samozřejmě povědomě tušil, že to blbě skončí, ale současně jsem si přál šťastný konec. Tenhle výlet do historie se Seveřanům povedl!(21.9.2013)

• - Herci, kteří ztvárnili krále Knuta (Gustaf Skarsgård) a jeho syny Erika (Bill Skarsgård) a Jona (Valter Skarsgård), jsou ve skutečnosti bratři. Ve filmu si zahrál i jejich otec Stellan Skarsgård, a to Jarla Birgera Brosu. (Barghest)