Komentáře uživatelů k filmu (10)

 • Big Bear
  ****

  Dneska jsem zcela náhodně narazil na Československu na tuto záležitost a zaujala mne hned od prvního okamžiku. Něco to v sobě mělo. Něco co by tak rádi měli všichni režiséři ve svých válečných dramatech, ne však každému se to povede tam nějak dostat. Je to takový ten pocit smutku smíseného s melancholií při vzpomínce na okupaci a zmařené osudy našich lidí, kteří nebýt války dál by si žili své životy v poklidu. Pro rodinu hlavního hrdiny to platí dvojnásob. Smíšená manželství, kdy jeden z páru byl Žid to měla za války stejně těžké jako Židé svůj úděl sám. Ne každý dostál svému manželskému slibu věrnosti v dobrém i zlém, v neštěstí a nemoci a neopustil svoji blízkou polovičku. Někteří kvůli tomu šli i do koncentráku. Snadnější volba byla rozvod. Někdy po zralé úvaze obou, někdy ze zbabělosti, což bylo to nejodpornější opuštění nejbližších... To je v podstatě i příběh hlavního hrdiny, kterého ale postupně začne dusit svědomí aškoliv si neustále zdůrazňuje, že on za to nemůže, že on má ruce čisté... Každá těžká doba tříbí charaktery a tento film na to skvěle poukazuje. Hlavní roli štramáckého lázeňského primária ztvárnil a myslím si, že škodě ne-herec Josef Novotný. Nejen jeho slovní afektovaný projev, ale hlavně osmdesátkový outfit asi filmu uškodily nejvíce. S dlouhými kudrnatými vlasy přes krk a knírkem mi opravdu hodně připomínal Petra Jančaříka co uváděl Vegu. Nedobovým outfitem trpěla i další řada postav a týkalo se to zejména účesů. Další podvností byl dabing českých herců jinými českými herci. Skvělého esesáka Vašuta například daboval Pavel Nový a bylo to pro mně stejně nepříjemné, jako kdyby ho daboval Aťka Janoušková (nic proti Aťce ani Máje!). To je ale asi tak jediné co mi vadilo a je to škoda, jinak film mohl mít klidně plné hodnocení. To ostatní bylo ve filmu uděláno pěkně. Postupný nástup nacismu, válka, zatýkání i život v Luhačovicích během války. Po skončení filmu zůstala taková podivná pachuť čehosi hezkého a zbytečně zmařeného (z hlediska rodiny hlavního hrdiny) a to je přesně to čím by mělo disponovat dobré válečné drama. Pan Zeno Dostál má coby tvůrce předlohy, řežije i scénáře můj respekt. A hodně pochopitelně udělala i hudba pana Fišera. Dávám tedy za 4 obvazy z opuštěného sanitního vozu. * * * *(23.8.2018)

 • roswelll
  *****

  Smutný příběh lázeňského muzikanta a jeho židovské lásky. Po krátkém štěstí jeho žena s dcerou odchází do transportu a "král kolonád" utápí svůj žal v náruči milenky a hlavně alkoholu, který ho nakonec dožene ke smrti. Velice dobře natočený snímek, kterému zbytečně uškodilo předabování hlavních postav filmu jinými herci, v tomto případě mě nenapadá jediný důvod, proč tomu tak bylo.(13.3.2017)

 • Terva
  **

  Dirigent orchestru ve Františkových Lázních se šťastně ožení s milovanou dívkou...... Režie, scénář a námět - Zeno Dostál. Kamera - Jiří Macák ......................Přichází však válka a jeho žena je Židovka.(27.6.2011)

 • Willy Kufalt
  ****

  (2x) ,,Já su muzikant..." Na tomhle filmu bych chtěl vyzdvihnout především nádhernou hudbu Luboše Fišera, který se svými melodiemi ve stylu první republiky přesně trefil do melancholické nálady posledních šťastných chvil v životě lázeňského muzikanta zamilovaného v době nacistické okupace do židovské dívky. Hodně silně působí jedna ze scén, kdy muzikant (beze jména) zpívá svůj romantický šlágr "Jsi nejkrásnější nástroj, co znám" a popři tom jeho nejbližší členové rodiny odcházejí do transportu. Celá velkolepá hudební složka v příběhu z minula zde působí jako jeden velký kontrast vyvrcholení muzikantova osudu, který se uchýlil k alkoholu a bezdomovectví. Mimochodem scény ze "současnosti", kdy se hlavní hrdina – již notorický alkoholik ocitá na dně a v závanu posledních sil se plazí po opouštěných místech, jsou docela silné kafé. Jako jeden ze zásadních momentů vnímám scénu, kdy před závěrem dojde k vypjaté konfrontaci dvou (vlastně rovnocenných) bezdomovců po výbuchu vlaku... Zdařila režijní prvotina spisovatele a režiséra Zeno Dostála (vedle režie je rovněž autorem předlohy, námětu i scénáře k filmu), jenž se nemohl za minulého režimu věnovat plné tvůrčí práce. Rozhodně zajímavé vyprávění, byť s trocha nepřehledným řazením událostí během prolínání součanosti a retrospektivy. (80%)(16.11.2018)

 • sator
  **

  Na věrohodnosti ubírá několik zbytečně předabovaných postav..jinak celkový dojem je dost unylý-možná právě jako kolonády samotné...(5.8.2014)

 • brooklyn73
  ***

  Josef Novotny dobre zahral svuj part v tomto, z obdobi valky, filmu. Nepochopil jsem proc byl Marek Vasut dabovam Pavlem Novym. Jinak tento film je o svedomi,ktere je sice v kazdem z nas,ale ne u kazdeho z nas ma takovy vliv.(4.11.2008)

 • Schlierkamp
  ***

  Drama lázeňského kapelníka, jenž se těsně před válkou ožení s krásnou Židovkou. Hlavní roli fešáckého kavalíra si zahrál skutečný lázeňský houslista Josef Novotný, který svou úlohu zvládl poměrně dobře, zejména díky jeho neokoukané tváři s východoněmeckým knírem a závěrečné zběsilé herecké improvizaci. Snímek na mě však působil neuceleně, dlouhé časové mezery v dějových souvislostech dramatu příliš neprospěly, věřím, že v rukou zkušenějšího režiséra by hodnocení bylo vyšší. Přestože se snímek zabývá spíše pohledem do nitra zoufalého člověka v neřešitelné situaci, protižidovská a vůbec celá válečná atmosféra v Protektorátu dle mého názoru nebyla dostatečně vystižena a chování nacistů bylo také poněkud blahosklonné. Nejedním divákem zajisté otřese silná scéna, kdy muzikant hraje svůj nejslavnější píseň, zatímco jeho žena a dcera odcházejí před jeho uslzenýma očima do transportu. Nejzajímavěji hodnotím totální proměnu hlavní postavy z uhlazeného seladona na špinavého váguse závislém na alkoholu. V závěrečných dvaceti minutách se u něho vinou výčitek svědomí projeví psychická porucha, která postupně zesiluje a právě v té chvíli lze tleskat vynikajícímu nehercovu intuitivnímu herectví.(3.12.2012)

 • wayne99
  *****

  V žádném případě se nejedná o špatný film, dokonce bych řekl, že je to jeden z nejlepších – silně emotivních snímků, který byly u nás krátce po revoluci natočený. Je o síle a lámání lidského charakteru, vůli, lásce a strachu. Pohledný třicátník – sólista, houslista a zpěvák lázeňského orchestru má pochopitelně zástupy ctitelek. On si ale vybere mladou židovku, se kterou se krátce před válkou ožení. Jenomže pak přijde Mnichov, okupace a nastávají první problémy. Ze začátku tomu statečně čelí, mění působiště, aby byl míň na očích, ale nakonec podlehne nátlaku nacistů a začne žít na zkoušku odděleně od své rodiny. Pak se ale se svojí ženou rozvede a přichází to nejhorší. Scéna ve který zpívá v čele orchestru svojí nejslavnější píseň: „Jsi nejkrásnější nástroj co znám…“ zatímco kolem prochází jeho žena s malou dcerkou, v rukou kufry a míří k transportu je hodně silná. Ale ani potom nemá klid – začnou ho pronásledovat výčitky svědomí a svůj pocit viny utápí v alkoholu. Postupně se z něj stává troska a jak říká jeho milenka, z krále kolonád se stává prase kolonád. Na konci války je už úplně vyřízený, dalo by se říct, že se pomátne a z posledních sil se doplazí do míst kde vyrůstal. Tam ho taky najde malý kluk a říká: „Táto, tady je taky jeden!“ „Ale co děláš, ten je přece od nás. To všechno ta zkurvená válka…“ Hlavní roli vynikajícím způsobem ztvárnil neokoukaný a široký veřejnosti téměř neznámý Josef Novotný.(31.8.2007)

 • kotrlak
  odpad!

  Uchylna komedie.(27.4.2015)

 • Mates Hradecky
  **

  Samé otázky.Proč byl předabován hlas Jiřího Langmilera a Marka Vašuta, hereckých ikon mužů fešáků českého filmu? Nevím proč byl do hlavní role obsazen afektovaný Pepík Novotný, celou dobu mě ovšem dráždil jeho otřesný knír a kudrnaté vlasy alá deka sahající k límci. Tomu říkám lázeňský seladon!(28.3.2017)