Vlak do Hongkongu

Dokumentární

Česko, 1997, 59 min

15 let starý dokument se ukázal jako nadčasový. Ve špatném slova smyslu fascinující povaha východních národů mne opět dostala.(13.11.2012)

České dráhy a.s. nezklamaly a je vidět, že před 15 lety na tom byly úplně stejně jako jsou dnes. Cesta přes Atomové Rusko také nezklamala a vodka i zbraně byly všude.(3.4.2012)

• magu

Odporúčam nepozerať! Ten dokument, napriek tomu, že je to viac ako 20 rokov od nakrútenia, je neskutočne tendenčný. Tvorcovia asi mali nejaký rusko-východoeurópsky komplex, pretože v každej sekunde komentára na východ od bývalej hranice NSR/NDR až po hranicu Rusko/Mongolsko je cítiť, aké sú tie krajiny strašné, zlé, špinavé. V dnešnej dobe to už určite nie je pravda (ruské železnice sú niekde úplne inde - popredu - ako tie naše či české) a neverím, že aj v tej dobe to bolo tak strašné. A tiež neverím tomu, že tvorcovia si celú cestu prešli vkuse, na jeden šup.(31.12.2017)

Zajímavý dokument mapující dlouhou trasu železnicí ze západní Evropy až do již čínského Hongkongu. Cestou poznáváme vlaky jednotlivých zemí i nádraží velkoměst a na nich prodejce s tradičním rychlým občerstvením, stejně tak i osudy cestujících, kteří dojíždějí mnoho kilometrů za prací. V každé zemi mají vlaky jiný standard a v každé je i mentalita a smýšlení lidí odlišné. Tvůrcům dokumentu budiž k dobru, že do filmu příliš netahali vlastní politické názory a nechali za sebe hovořit spíše obyčejné lidi jednotlivých zemí, neboť ti mohou o politické a ekonomické situaci ve své vlasti podat nejvěrohodnější svědectví. Dokument je doprovázen podkresovou hudbou typickou pro danou zemi, kterou vlak zrovna projíždí. Co tu zde chybí je informace, kolik dnů cesta trvala a kolikrát se muselo přestupovat. Docela bych uvítal natočení téhož dokumentu po dvaceti letech po stejné trase, kolik by se toho za tu dobu změnilo. Za nevtíravé pojetí dávám 70%.(20.12.2017)

Zajímavý dokument o cestě vlakem až do daleké Číny. No nevím jestli bych tu cestu chtěl zkusit, určitě s někým kdo se vyzná. Zvlášt přes Ukrajinu a Rusko by se mě nechtělo.(8.2.2013)