poster

Skryté zločiny osmašedesátého (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 57 min

Režie:

Ján Novák
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Pragrik
  *****

  Excelentní pravdivý dokument o historickém milníku československé historie s vhodně zvolenými archivními záběry a komentáři.(21.8.2009)

 • Radko
  ***

  Vyčerpávajúce spracovaním aj témou samotnou. Hodinová prehliadka zastrelení a postrelení sa totiž nepočúva príjemne. Avšak 21 rokov sa o tomto nesmelo hovoriť. Minimálne z tohto dôvodu a z dôvodu piety k obetiam politicko-mocenskej svojvôle predstaviteľov ZSSR, PĽR, MĽR, BĽR a NDR, ktorých vojská neohlásene vtrhli na územie Československej socialistickej republiky v roku 1968, veľmi potrebný. Každá z civilných obetí bola obeťou zločinu, pretože okupácia bola zločinom. A je úplne jedno, či sa niekto z postihnutých bránil voči vojskám zbraňou. Monotónnu tému oživili dve epizódy - prvou je tá o statočnom postoji policajta, ktorý roky v archíve a neskôr v kotolni ukrýval dokumentáciu o zločinoch armád Varšavskej zmluvy na území ČSSR. Druhou je zmienka o výsmešne nízkom odškodnom, poskytnutom poškodeným v čase okupácie i po nej. A tak, ak má mať slovanská mytológia vzájomnosti hmatateľnejší rozmer, tak by Rusko malo na základe spoločnej žiadosti českej aj slovenskej vlády poskytnúť každej pozostalej rodine po zastrelenom milión eur a postrelenému, zranenému a znásilnenej (resp. ich pozostalým) pol milióna eur. To by bolo skromné satisfakčné gesto voči obyčajným ľuďom. Pokiaľ sa tak nestane, bude politika na oboch stranách barikády, vždy ako doteraz, slúžiť len hrám oligarchov, poskytujúcich si miliardové štátne pomoci, sanácie bánk a podobné zvrhlosti s ústami plnými politiky pre občana a s praktickými skutkami v prospech skutočne vládnucich zmrdov (čiže majiteľov bánk, finančných špekulantov a vlastníkov rozvetvených výrobno - developersko - obchodných komplexov).(20.8.2014)

 • Enšpígl
  ****

  Doufám, že se dívali i takové kreatury jako je Semelová. Těžko přetěžko se poslouchají výpovědi svědků o vraždách našich lidí, kterých se tady v rámci "spřátelené" pomoci dopustila "bratrská" vojska.(21.8.2017)

 • triatlet
  *****

  Dokument o zločinech je založený na výpovědích pamětníků srpna 1968. Výborné archivní záběry, skvělý komentář. Pouliční lidovou slovesnost v podobě nápisů, anekdot (Neplivejte do vzduchu - poškodíte ruské bombardéry.) přebíjejí v tomto dokumentu tragické příběhy, na něž pamětníci vzpomínají… "Přátelská pomoc" s krvavým nádechem...(21.8.2009)

 • Lindiště
  *****

  Srpnové události prostřednictvím lidí, kteří se stali přímými svědky vražd, zranění a jiných konfrontací s příslušníky invazivní armády. Vojáci, kteří se na našem území pohybovali s ostrými zbraněmi v rukou a s právem použít je pokaždé, pokud pocítí náznak odporu či protiútoku, toho často využívali, sem tam i po alkoholovém večírku (viz případ Jičín). K tomu, aby se člověk stal terčem útoku stačilo třeba, že neuposlechl příliš rychle rozkazu zastavit , že držel v ruce "podezřelý předmět" (lepenková tuba na výkresy = panzerfaust) a nebo byl prostě v nesprávný čas na nesprávném místě. Získaná svědectví byla jednak ze strany obětí ale také ze strany "osvobozující" armády, přičemž svědectví obětí byla velmi živá a svědectví pachatelů velmi mlhavá a plná oken.(19.8.2009)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace