poster

Pražský Sherlock Holmes (TV film)

Krátkometrážní / Komedie / Krimi

Československo, 1968, 13 min

Předloha:

Eduard Bass (povídka)

Scénář:

Helena Slavíková

Střih:

Dana Lukešová
(další profese)
 • WScully
  *****

  Příjemná oddechová komedie, u které mi krátká stopáž vůbec nevadila. Kdyby se vytvořil celý seriál, který by se převážně odehrával na policejní stanici a s touto samou sortou charakteristických postaviček představovaných těmi samými herci jako v tomto krátkém filmu a který by měl stejnou stopáž, bylo by docela možné, že by vznikl kultovní český ''sitcom''.(16.9.2010)

 • vypravěč
  *****

  Většinu idylických pragensií natočených v šedesátých letech spojuje nostalgický ohled k První republice či k přelomu století, který paradoxně vyjímá zachycené dění z času a skutečnosti. Básní se zde vysněnými (protože aktuálně postrádanými) ctnostmi – mravností, úctou k řádu, hravostí, důvěrným a ohleduplným vztahem k prostředí (Praze) i velkorysostí v řešení i těch nejosudovějších dramat. Mám za to, že nakonec lze tyto filmy sledovat – jako melancholické snímky zapadlých zákoutí odolávajících proměnám a asanacím, relikty minulosti a časové propusti – jako idealizované obrazy tonoucího dnešku, uchované zkušenosti odťatých dekád, bezmocné vůči řízenému veřejnému úpadku. Jsou to jakoby imaginární portréty zastřených let, v nichž byly natočeny, zlomků periferně přežívající ušlechtilosti, vzdorujících vzpřímených. Pražský Sherlock Holmes je právě takovou skicou, úspěšnější nad jiné naprostou koncentrací, s níž jasně a přesvědčivě charakterizuje každou z postav (typ) a integruje je do logicky vystavěné anekdoty. Vypravuje jasně, hravě, ohleduplně i velkoryse a potvrzuje, že vědomí řádu kdysi či nedávno – v mýtickém bezčasí věčné Prahy – mělo i svou konkrétní, žitou podobu.(10.7.2016)

 • D.Moore
  **

  Pražský Sherlock Holmes je sice o něco málo zábavnější než Čirok, jiná nemastná neslaná mikrokomedie podle Bassovy předlohy, ale že by mě nějak nadchl... To se říct nedá. Takže opět dvě hvězdy za herce.(26.2.2012)

 • SOLOM.
  ***

  Lehce detektivní jednohubka, určená spíše pro zasmání. Janžurka se džbánkem plným piva se zalekne lupiče a ztratí se v pražských uličkách. Policajti z ní mají nejdřív prdel, ale pak se snaží uhádnout, kde se čepuje „zvětralé pívo“. Hlavně díky hereckému obsazení a slušným výkonům se z toho stala poživatelná podívaná, která uteče strašně rychle a sami u ní dostane chuť na jedno vychlazené.(26.10.2020)

 • hippyman
  ***

  mno... do 13 minut se asi nedají nacpat zázraky, nicméně vznikne aspoň koukatelná blbůstka s příjemným obsazením... ale jo, dá se. 50%(20.8.2008)