Pražský Sherlock Holmes (TV film)

Krátkometrážní / Komedie / Krimi

Československo, 1968, 13 min

Předloha:

Eduard Bass (povídka)

Helena Slavíková

Dana Lukešová

Příjemná oddechová komedie, u které mi krátká stopáž vůbec nevadila. Kdyby se vytvořil celý seriál, který by se převážně odehrával na policejní stanici a s touto samou sortou charakteristických postaviček představovaných těmi samými herci jako v tomto krátkém filmu a který by měl stejnou stopáž, bylo by docela možné, že by vznikl kultovní český ''sitcom''.(16.9.2010)

Většinu idylických pragensií natočených v šedesátých letech spojuje nostalgický ohled k První republice či k přelomu století, který paradoxně vyjímá zachycené dění z času a skutečnosti. Básní se zde vysněnými (protože aktuálně postrádanými) ctnostmi – mravností, úctou k řádu, hravostí, důvěrným a ohleduplným vztahem k prostředí (Praze) i velkorysostí v řešení i těch nejosudovějších dramat. Mám za to, že nakonec lze tyto filmy sledovat – jako melancholické snímky zapadlých zákoutí odolávajících proměnám a asanacím, relikty minulosti a časové propusti – jako idealizované obrazy tonoucího dnešku, uchované zkušenosti odťatých dekád, bezmocné vůči řízenému veřejnému úpadku. Jsou to jakoby imaginární portréty zastřených let, v nichž byly natočeny, zlomků periferně přežívající ušlechtilosti, vzdorujících vzpřímených. Pražský Sherlock Holmes je právě takovou skicou, úspěšnější nad jiné naprostou koncentrací, s níž jasně a přesvědčivě charakterizuje každou z postav (typ) a integruje je do logicky vystavěné anekdoty. Vypravuje jasně, hravě, ohleduplně i velkoryse a potvrzuje, že vědomí řádu kdysi či nedávno – v mýtickém bezčasí věčné Prahy – mělo i svou konkrétní, žitou podobu.(10.7.2016)

• D.Moore

Pražský Sherlock Holmes je sice o něco málo zábavnější než Čirok, jiná nemastná neslaná mikrokomedie podle Bassovy předlohy, ale že by mě nějak nadchl... To se říct nedá. Takže opět dvě hvězdy za herce.(26.2.2012)

Lehce detektivní jednohubka, určená spíše pro zasmání. Janžurka se džbánkem plným piva se zalekne lupiče a ztratí se v pražských uličkách. Policajti z ní mají nejdřív prdel, ale pak se snaží uhádnout, kde se čepuje „zvětralé pívo“. Hlavně díky hereckému obsazení a slušným výkonům se z toho stala poživatelná podívaná, která uteče strašně rychle a sami u ní dostane chuť na jedno vychlazené.(26.10.2020)

mno... do 13 minut se asi nedají nacpat zázraky, nicméně vznikne aspoň koukatelná blbůstka s příjemným obsazením... ale jo, dá se. 50%(20.8.2008)