See prang

4bia

Phobia

Horor / Povídkový

Thajsko, 2008, 111 min

Film o čtyřech horrorových povídkách. Jelikož se jedná o thajský horror, moc jsem od toho neočekával, přece jenom kvalitních thajských horrorů je imho vážně jen hrstka. Byl jsem ale mile překvapen a ačkoliv na jiných stránkách tenhle snímek nezapůsobil, já si ho krásně užil. První povídka je o dívce se zlomenou nohou, která už pěkně dlouho tráví sama celé dny. Nestane se z toho žádné Okno do dvora, nýbrž slečna obdrží sms, ve které si chce s ní někdo povídat. Je docela zajímavé sledovat skoro všechno dění přes sms, jen všechno zkazí konec. Druhá povídka si hraje na strašně cool styl, od filtrů po střihy. Kamera chvíli nepostojí a režisér vše točil asi pod vlivem kdovíjaké látky. Máme tu partičku, která se mstí svému spolužákovi, protože to on prozradil vedení, že u sebe mají drogy. Jenže co se nestane. Nečekají, že otloukánek se po večerech věnuje černé magii a rozhodně si nenechá nic líbit... ani po smrti... Je to sice nejkrvavější povídka ze všech, ovšem zároveň naprosto nejslabší. Třetí povídka nás vyvede z města rovnou do divočiny. Čtyři kamarádi si vyrazí do přírody sjet nějakou tu řeku. Bohužel ne všechny peřeje jsou pro ně jednoduché, takže za chvilku lapají po vzduchu, když se snaží dostat z vody ven. Jeden z nich se ovšem nenajde. Následuje noc, ve které je hlavním dějištěm stan. Jsou tři a nikdo nechce spát uprostřed. Den předtím totiž jejich kamarád, ten co zmizel ve vodě, zmínil to, že pokud někdy umře, tak bude chodit strašit toho, co bude spát uprostřed. Čtvrtá povídka aneb to nejlepší na konec. Už jsme měli hady v letadle, zombie v letadle, Jacka Bauera v letadle nebo psychopata Ryana Weavera z Turbulence. V tomto posledním letu je ale jiný pasažér. Letuška se musí celou několikahodinovou cestu starat o tělo nedávno zesnulé princezny. Prázdné letadlo, noční let, bouřka... zabalené mrtvola. Není co dodat.(19.10.2009)

Musím říc, že tímhle povídkovým filmem si u mě Thajci na poli filmového horroru trochu spravili reputaci. Hlavně tedy výborně zpracovanou první povídkou o dívce esemeskující si s tajemným mužem (****) a silně atmosférickou poslední povídkou o letušce, přepravující tělo mrtvé princezny, kterou zabila a s jejímž mužem měla poměr (****). Prostřední dvě povídky jsou trošku slabší. Druhá pojednává sice o žánrově vděčném tématu kletby šikanovaného jedince, která je náležitě razantní a krvavá, ale přehnaně digitální (***). Nejslabší pak je povídka třetí, lehce komediální příběh o síle pověry a jejího naplnění (**). Nakonec z toho ale film, na thajské poměry, vychází docela dobře a je celkově konzistetntní. 3,5*(17.8.2013)

1)Režisér Youngyooth Thongkonthun doteď natáčel převážně komedie a tak tohle pro něj byl první těžký křest ohněm, co se hororového žánru týče. No a nedopadlo to vůbec špatně. Úplně si vystačil s jednou herečkou, malým bytem a mobilním telefonem. Atmosféra sice zezačátku postrádá potřebné napětí, ale postupem času šlo ve vzduchu vycítit zlepšení. Sice nešlo o nic převratného, u čeho bychom lapali po dechu, ale určitě to byla příjemná změna oproti těm všech černovláskám lezoucích odevšad. Jen ten konec byl takový hodně zmatený, ale na efekt dobré. Rozhodně mě to příjemně navnadilo na další příběhy. 2)Tentokrát nás dostanou do varu již pěkně od začátku. Surové chování zdejší mládeže určitě v nikom nevykouzlí úsměvy ve tváři, ale spíše opovržení. Jaké však bylo mé překvapení v tom, kam se začal tento snímek ubírat dále. Režisér má rád zřejmě pořádné extrémy (Asiati jsou občas pěkní úchyláci) a tak se diváci dočkají několika velice podařených záběrů, při nichž se slabším povahám možná zvedne kufr. Bohužel na druhou stranu je zřejmá i oduševnělá masturbace nad digitálními efekty, které se tedy nepovedli vůbec a kvalitu příběhu srazili v některých momentech dolů. I tak mi však druhý příběh nadlouho utkví v paměti, protože něco takového se hned tak nevidí. Pochválil bych především práci kameramana, který odvedl pořádný kus práce. 3)Tak tento příběh mnozí označují za nejslabší článek a i v mých očích byl asi nejhorší. To však neznamená, že by mě tato průměrná podívaná nezaujala. Ba spíše naopak. Alespoň už teď vím, že nebudu ve stanu spát nikdy uprostřed. Navíc je vše pojato spíše jako taková hororová komedie i když s tímto označením budu opatrný. Některé dialogy byly trefné, jiné trapné, ale to už tak většinou bývá. I zde se podařilo režisérovi „místy“ vystihnout opravdu skvěle ponurou atmosféru a i samotný závěr bude pro leckoho nečekaný. 4)Říká se to nejlepší nakonec a já s tím souhlasím. Možná se mnou nebudete souhlasit, ale já si zde vytvořenou atmosféru užíval asi nejvíce. Když pominu fakt, že tu hrála asi nejpěknější herečka, tak napětí by se dalo v určitých pasážích doslova krájet. Již samotná představa, že musíte letět několik hodin s mrtvolou vedle sebe je zneklidňující a co teprve, když se začne odehrávat něco mnohem horšího. Jde jen o iluzi? Může naše svědomí vytvořit něco tak hrůzostrašného, zvláště když ho nemáme zrovna dvakrát čisté? Finální vygradování bylo důstojným rozloučením s touto minisérií.(26.4.2012)

Čtyři kvalitní strašidelné povídky, které mi připomněly mnou za mlada oblíbený seriál Věřte-nevěřte. Jedná se o light duchařinky, které se točí kolem děsivého tématu, že ne vždy všechno smrtí končí, a že každý by měl dělat tak, aby ho pak nemusel někde nahánět poltrgájst se známým xichtem. Bavil jsem se....75%.(4.2.2013)

Čtyři představy thajských režisérů, jak má vypadat horrorová povídka (kaidan). První povídka bez jediného proneseného slova, skvěle vygradovaná. Druhá povídka je důkazem toho, že přestože jsou drogy v Thajsku nelegální a tvrdě postihované, šikovný režisér si zvládne namíchat takovou směs houbiček, že pak dokáže natočit nemyslitelnou fantasmagorii. Ale správně krvavé. Třetí povídka je na humornou notu, cituje spoustu filmů a na cca 5 filmů je zde docela solidní a úmyslný spoiler. Za mě nejlepší. A bohužel, poslední povídka mi moc nesedla, je asi nejklasičtějšího typu, ač v nejvíc netypickém prostředí (na palubě letadla). Špatný dojem nejspíš kvůli oběma herečkám a tomu, jak se brala přehnaně vážně a seriozně. Povídky jsou pospojovány zpravidla jen jednou zmínkou nebo souvislostí, fugují samostatně. 5/1/5/3(8.6.2013)