Dneska přišel nový kluk

Komedie

Československo, 1981, 94 min

Na rok 81 v mnoha ohledech odvážný snímek o vynalézavém klukovi, který se ve fabrice snaží prosadït technologickou inovaci. Film si dovoluje kritizovat lenost a alibismus zaměstnanců a opře se i do místní stranické buňky (KSČ). Celkové poselství je, že komanči měli nejradši lidi, kteří moc nevybočovali, drželi hubu a krok a za to si mohli tu a tam něco nakrást bokem. Za tohle má taky ode mně 3 kousky. Zábavné to ovšem nijak dramaticky není - zpracování je celkově spíš nuda.(27.12.2009)

Mimořádně podařený film. Přesně zobrazuje, jak to tehdy ve výrobních podnicích chodilo, jak bylo složité pro mladého nadaného člověka složité prosadit se. To, že se nakonec ve filmu našel někdo, kdo se za schopného kluka bral a snažil se mu pomoct, tak to je už skoro umělecká licence. Ne všude bylo možno se s takovým upřímným člověkem setkat. Tvůrcům filmu se podařilo dokonale vystihnout způsob jednání podle hesla „ruka ruku myje“ nebo také „já pomůžu tobě, ty pomůžeš mně“. Přímo zrůdně působí vystoupení předsedy SSM (pro ty později narozené – Socialistický svaz mládeže), který místo toho, aby hájil svého vrstevníka, hájí především svoje zájmy. Ani se nedivím, že jsem v době, v které se film odehrává, film neviděl. Asi se moc v kinech nepromítal. Za zmínku stojí i to, že zde Marek Brodský působí docela přirozeně a ne tak prkenně, jak mi v pozdějších rolích mnohdy připadal. Velmi pěkný komentář: Karlos80.(9.3.2012)

Je nošením sovy do Athén konstatování, že na svou dobu šlo o mimořádně odvážný snímek, který předběhl perestrojkovou kritiku společenských poměrů o slušnou řádku let. Vždyť v roce vzniku teprve zemřel Brežněv. Vedle odvahy nazývat věci pravými jmény (tedy aspoň částečně) se Drhův snímek může pochlubit civilním vyzněním a absencí laciné podbízivosti, která je typická pro námětem podobný Soukupův kousek Vítr v kapse. V podobné fabrice jsem začínal a to prostředí je mi známé a blízké. Stejně tak hrdina filmu má některé povahové rysy, které jsou typické i pro mou maličkost. Na kolektivní rituály jsem zvysoka kašlal stejně jako Luboš a veřejné mínění mi bylo lhostejné. Na druhou stranu, film potápí velmi průměrná režie - pouhé letmé nahlédnutí do Drhovy filmografie naznačuje, že jde v nejlepším případě o tuctového řemeslníka. Stejně tak problém představují herecké výkony, ať už v některých vedlejších rolích nebo v případě Marka Brodského, který předvádí takové to naivní herectví podobně jako kdysi "Celník" Henry Rosseau maloval naivní obrázky. Je asi dobře, že se Marek později věnoval spíš jiným uměleckým disciplínám... Milostná linka je hrozně odbytá a pár dalších kazů by se taky našlo. Celkový dojem: 55 %.(14.1.2010)

Snímek z prostředí, které je mi díky mé profesi blízké a který želbohu neztratil tak úplně na aktuálnosti ani téměř třicet let po svém vzniku. Dnes už sice naštěstí nemají žádné stranické a svazácké výbory co do čeho krafat, ale podobných týpků jako Kacálek je stále dost a dost a jánabráchyzmus kvete také jedna radost... Ve filmografii Vladimíra Drhy jednoznačně jeden z nejpovedenějších snímků.(27.12.2009)

Na svou dobu v některých směrech docela odvážný anti-socialistický film, který upozorňuje na stinná místa společenských poměrů, proti nimž se bouří mladí inteligentní lidé jako v tomto případě Luboš (Marek Brodský) absolvent chemické průmyslovky, který svým poněkud provokativním chováním upozorňuje na jisté nedostatky v řízení podniku a vůbec celého socialistického zřízení-systému, poté co se nedostane na vejšku (blbá kontrolní otázka o Mendělejově periodické tabulce prvků a dlouhé vlasy!) skončí ve slévárně jako pomocný dělník, zde se později snaží tvrdohlavě inovovat zlepšení technologických postupů, prostě do všeho mluví a to se samozřejmě některým nelíbí. Ano, tady se ukazuje že ten kdo alespoň trochu používal mozek byl neoblíbený, zejména u vrcholných funkcionářů, ten kdo ne a kdo to měl samozřejmě lehčí ve všech směrech. Příklad za všechny který jde mimo film. Jakou vidíš barvu (barva byla bílá)? ale jistí pánové se mu snažili namluvit že je zelená, on nakonec musel říct zelená a měl klid. Velmi dobrý svěží film, který je zde celkem zbytečně podhodnocen! Debutant který oslnil, ano tak by se dal charakterisovat výkon Marka Brodského, který mi trochu svým herectvím připomínal vrstevníka Pavla Kříže, který v té době točil Básníky. Marek Brodský tu hrál tak trochu na sebe, byl individualista a nekopal za tým, což se vcelku pochopitelně nelíbilo, navíc kladl opravdu velmi provokativní otázky s nimiž si někteří evidentně nevěděli rady. Pavel Pípal jako Koryčánek, který mladého Luboše podporoval byl taky velmi dobrý..Komise chytrých hlav byla na odstřel!(25.12.2009)

• - Film, který mladí hrdinové sledují v kině, je snímek Housata, uvedený do kin o pouhých 15 měsíců dříve. (Xell)

• - Filmový scénář vznikl podle rozhlasové hry "Případ Avogadro" z roku 1981 od Jana Lormana.

(Přemek)