Legenda jménem Bruce Lee - Cesta za slávou (TV film)

• Čína

The Legend of Bruce Lee

Legenda menom Bruce Lee: Cesta za slávou

Drama / Akční

Čína, 2008, 90 min

Li Wen Qi
  • Zombi

Hodnocení není úplně objektivní, páč jsem to vzal rychloposuvem a nevím jestli budu mít někdy náladu to zkouknout normálně. Celý to je natočený jak mexická telenovela nebo televizní inscenace z ČT a tomu odpovídají i bitky, kterých je mimochodem zatracaně málo, jsou naprosto hrozné, se spoustou záběrů do obecenstva, pitomým střihem a navíc je vidět jak je to nacvičované. Možná to zachraňuje samotný příběh, ale protože jsem ho už viděl i četl jinde, nemám potřebu koukat na takovéhle sračkovité zpracování. Druhý díl zřejmě vynechám.(23.10.2009)

Bruce Lee je pojem. Jeho kung fu filmy jsou nezapomenutelné, a tak jsem čekal nějaký parádní film kde bude nejen akce ale dozvím se toho hodně o mistrovi. Bohužel film na mě zapůsobil jen tak na půl. Dozvěděl jsem se plno věcí co se Leeho týče, ale nebylo nic novhopod sluncem, akční scény byly dost chabé choerografie nic moc. A i když je hlavní herec jakž takž Brucovi podobný tak jeho výrazy jou občas šílené. Ne tohle nebude film který si ještě někdy pustím ale vyloženě zklamaný nejsem.(20.11.2011)

Film mimochodem nezačíná narozením Bruce Leeho roku 1940, jak tvrdí oficiální text distributora, ale na šampionátu karate v Kalifornii. Na jednu stranu ryze hong-kongský film, na stranu druhou propletený s americkou filmařinou přesně tak, jak to Bruce Lee jako herec ve svém životě měl. Nejvíce mě překvapilo, že film úplně ignoruje jeden obrovský mylník Bruceova života a tím není nikdo jiný, než mistr Ip Man. Navíc jsem v této části nezahlédl ani G. Danielse ani M. J. Whita.(25.11.2015)

• keoma26

telenovela, kde je příběh osobního růstu bojovníka - filozofa využitý mimo jiné k propagandě čínské státnosti a kultury ... samozřejmě, že Bruce byl ztělesněním emancipace asijského národa na západě, ale tento jeden rozměr jeho legendy byl "pouze" vedlejším efektem vlastní a individuální cesty k dokonalosti myšlenky boje: Bruce Lee studoval a čerpal např. z filozofie Descarta i dalších evropských myslitelů, stejně jako se ani v samotném bojovém umění neomezoval jen na východní styly, ale nechával se inspirovat boxem, technikami pouličního boje atd. A je právě odrazem síly jeho ducha, že při takovém přístupu se nepropadlo pojetí Jet Kune Do do prázdného eklektismu. Chan Kwok-Kwan představuje sice nejdokonalejší fyzickou reikarnaci Bruce na plátně, ale ostatní komponenty filmu vyznívají stejně tak ploše, krkolomně a doslovně, jako je plochá a bez hloubky TV kamera nebo scénář. Navíc se v životopisných filmech o Bruceovi ustálil i jeden romantizující mýtus o příčině jeho zranění zad - ve skutečnosti se nejednalo o žádný přímý následek nějakého souboje (potažmo souboje o principy výuky kung fu, i když samotný takový boj proběhl), Bruce se čistě prozaicky zranil při neopatrném cvičení zad s činkou. Pokud by byl tento obraz využit jako metafora k tomu, jak trpěla Bruceova záda, když se musel na začátku svého života v USA "ohýbat" před různými předsudky a rasovou nesnášenlivostí, pokud by uvázání na lůžko sloužilo jako symbol přerodu v silnějšího jasnozřivějšího válečníka, pak budiž ... ale nic takového se neděje ani náznakem, naopak vše jakoby směřuje k proklamativnímu a nevěrohodnému usmíření se sebou samým i svým původem. Při srovnání s americkou poctou z roku 1993 si můžeme říci: "Bruceovi američané mu rozumějí lépe"...(28.10.2009)

Daniels, který ztvárnil Chucka Norrise ovládá mnoho bojových stylů a dnes patří mezi největší mistry bojových umění ve světě filmu, stejně tak i mrštný gymnasta Ray Park držitel 4 zlatých medailí z Mistrovství Evropy. Další bijec známý držitel 26 titulů M. J. White, který získal černý pás hned v sedmi různých bojových uměních nebo záporák Mark Dacascos jsou zárukou originální kvality. Tento TV Film se místy tváří jako telenovela, ovšem příběh odpovídá skutečnosti.(9.9.2011)