Legenda jménem Bruce Lee - Cesta za slávou (TV film)

• Čína

The Legend of Bruce Lee

Legenda menom Bruce Lee: Cesta za slávou

Drama / Akční

Čína, 2008, 90 min

Li Wen Qi

Komornejšie a uveriteľnejšie pojatie života legendy menom Bruce Lee, oprostené od nadprirodzených a metafyzických blábolov (prepáč Rob), obohatené o primeranú dávku patosu, pochopiteľnú rozpzlosť a ostatné neduhy príznačné pre televízne produkcie. Najväčšou tragédkou je herečka hrajúca Brucovu manželku Lindu. Mimochodom, že by sa Danny Chan hodil do autobiografie Brucea Leeho, som si hovoril už pri sledovaní Shaolin Soccer :)(20.2.2012)

Bruce Lee je pojem. Jeho kung fu filmy jsou nezapomenutelné, a tak jsem čekal nějaký parádní film kde bude nejen akce ale dozvím se toho hodně o mistrovi. Bohužel film na mě zapůsobil jen tak na půl. Dozvěděl jsem se plno věcí co se Leeho týče, ale nebylo nic novhopod sluncem, akční scény byly dost chabé choerografie nic moc. A i když je hlavní herec jakž takž Brucovi podobný tak jeho výrazy jou občas šílené. Ne tohle nebude film který si ještě někdy pustím ale vyloženě zklamaný nejsem.(20.11.2011)

• chalp

Tak ako imdb aj csfd bohužiaľ ovládol roj neobjektívnych hodnotení, ktoré väčšinou pochádzajú od užívateľov, ktorí daný film ani nevideli, takže do budúcna si dám majzla, toť na úvod :)Kvalitu samotného filmu vidno už pri uvodných minútach, ktorá sa až do posledného záberu verte či nie nezmení.Všetko vyzerá ultralacno, točené kamerou ala STV incenácia a súboje, ktoré by mali byť čo sa tejto témy týka na prvom mieste vyzerajú ako z poslednej seagalovky.Do každého zápasu si režisér zrejme musel presadiť svoje a tak celkom zdatného Chana si nenechá zařádit, ale namiesto toho ho stále brzdí sekanými spomaľovaćkami a nezmyselnými zábermy na vśetko len nie na neho.Scenár sám o sebe nieje zlý, lenže tá forma je neznesiteľná.Ako pocta Brucovi nepoužiteľné, ale ako ukážka toho, že Bruce bol je a aj bude jediným čo dokázal to čo dokázal možno áno.(5.7.2009)

• keoma26

telenovela, kde je příběh osobního růstu bojovníka - filozofa využitý mimo jiné k propagandě čínské státnosti a kultury ... samozřejmě, že Bruce byl ztělesněním emancipace asijského národa na západě, ale tento jeden rozměr jeho legendy byl "pouze" vedlejším efektem vlastní a individuální cesty k dokonalosti myšlenky boje: Bruce Lee studoval a čerpal např. z filozofie Descarta i dalších evropských myslitelů, stejně jako se ani v samotném bojovém umění neomezoval jen na východní styly, ale nechával se inspirovat boxem, technikami pouličního boje atd. A je právě odrazem síly jeho ducha, že při takovém přístupu se nepropadlo pojetí Jet Kune Do do prázdného eklektismu. Chan Kwok-Kwan představuje sice nejdokonalejší fyzickou reikarnaci Bruce na plátně, ale ostatní komponenty filmu vyznívají stejně tak ploše, krkolomně a doslovně, jako je plochá a bez hloubky TV kamera nebo scénář. Navíc se v životopisných filmech o Bruceovi ustálil i jeden romantizující mýtus o příčině jeho zranění zad - ve skutečnosti se nejednalo o žádný přímý následek nějakého souboje (potažmo souboje o principy výuky kung fu, i když samotný takový boj proběhl), Bruce se čistě prozaicky zranil při neopatrném cvičení zad s činkou. Pokud by byl tento obraz využit jako metafora k tomu, jak trpěla Bruceova záda, když se musel na začátku svého života v USA "ohýbat" před různými předsudky a rasovou nesnášenlivostí, pokud by uvázání na lůžko sloužilo jako symbol přerodu v silnějšího jasnozřivějšího válečníka, pak budiž ... ale nic takového se neděje ani náznakem, naopak vše jakoby směřuje k proklamativnímu a nevěrohodnému usmíření se sebou samým i svým původem. Při srovnání s americkou poctou z roku 1993 si můžeme říci: "Bruceovi američané mu rozumějí lépe"...(28.10.2009)

Hóóódně idealizovaný a pohádkový pohled na začátky kariéry Bruce Lee, kde nějaké temné nálady nemají místo. Snímek při svých tréninkových montážích a vysvětlováním vznešené filosofie kung fu připomíná spíše Rockyho nebo Karate Kida, než realistický pohled na legendu (aneb létání na drátech je asi také starodávná čínská bojové technika :-)). Jde o první část dvoudílného televizního filmu vzniklého sestřihem mnohadílného seriálu, která se zabývá hlavně Bruceovým učením a porozumíváním bojovému umění.(29.6.2012)