Baader Meinhof Komplex

Uli Edel

Předloha:

Stefan Aust (kniha)

Bernd Eichinger

Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Johanna Wokalek, Nadja Uhl, Stipe Erceg, Niels-Bruno Schmidt, Vinzenz Kiefer, Simon Licht, Alexandra Maria Lara, Daniel Lommatzsch, Sebastian Blomberg, Heino Ferch, Jan Josef Liefers, Hannah Herzsprung, Tom Schilling, Bruno Ganz, Hans-Werner Meyer, Katharina Wackernagel, Anna Thalbach, Volker Bruch, Jasmin Tabatabai, Thomas Thieme, Susanne Bormann, Michael Gwisdek, Hubert Mulzer, Alexander Held, Bernd Stegemann, Annika Kuhl, Patrick von Blume, Sandra Borgmann, Michael Schenk, Hannes Wegener, Johannes Suhm, Christian Schmidt, Stephan Möller-Titel, Andreas Tobias, Jona Mues, Elisabeth Schwarz, Britta Hammelstein, Christian Blümel, Peter Schneider, Jakob Diehl, Wolfgang Pregler, Leopold Hornung, Christian Näthe, Hassam Ghancy, Martin Glade, Andreas Schröders, Nina Eichinger, Sunnyi Melles, Rainer Reiners, Ralf Tempel, Joachim Paul Assböck, Kirsten Block, Andreas Borcherding, Leonie Brandis, Willy Brandt (a.z.), Ben Braun, Frank Engster, Samir Fuchs, Aaron Hildebrand, Christian Hoening, Norbert Hülm, Christian Kerepeszki, Ralph Kretschmar, Karl-Heinz Köpcke (a.z.), Robert Lehmann, Carlo Ljubek, Bettina Lohmeyer, Jim McKay (a.z.), Smaïl Mekki, Esther Niko, Muhammad Rezá Pahlaví (a.z.), Leon Palamarciuc, Sebastian Rüger, Frank-Otto Schenk, Tesie Tellmann, Henrike von Kuick, Martin Walch, Farah Pahlaví, Cyrill Berndt, Andreas Haslinger, Kim Frank

Jak to, že právě intelektuálově jsou tak často schopni propadat těm nejhorším formám kolektivního šílenství? Ho-ho-Ho-Či-Min... skandovalo se na německých univerzitách konce šedesátých let. Mládí se hněvali na imperialistickou Ameriku, na pokrytecký Západ, na upjaté mravy svých rodičů. Revoluční opojení květinových dětí však skončilo v následující dekádě vystřízlivěním a kocovinou, anebo jako v případě RAF zoufalým příklonem k násilí. O teroristických činech páchaných v Západním Německu rudými ratolestmi převážně buržoazních rodičů se u nás, myslím, málo píše a málo ví. Tento film mapuje osudy radikální levice s téměř dokumentaristickým puntičkářstvím. Nesoudí, spíš ukazuje. Jeho největší klad je však i největším záporem - jak postupně přibývá výbuchů, únosů a vražd, ztrácí se v proudech krve vedle dramatického náboje i to, co by mě jako diváka zajímalo nejvíce: totiž odpověď na otázku, jak vlastně vzniká revolucionář, co se asi děje v jeho hlavě, k jakému přerodu dochází na cestě od idealismu k politické vraždě. Nicméně i s touto výhradou se jedná o dobře natočený snímek se značnou vypovídací hodnotou.(21.4.2009)

Ani na sekundu nepochybuju o tom, že v současné době světové kinematografii vládne Německo. Posledním německým filmům dávám bez váhání 5*. Ani Baader Meinhof Komplex není vyjímkou. Proč ? Tenhle film je klasický důkaz totální filmařské dokonalosti. Je úplně jedno jestli film hodnotím z pozice ozvučení, kamery, hudby, hereckých výkonů, tady bych se na chvilku pozastavil, současná generace německých herců to je něco neuvěřitelnýho, jeden talent vedle druhýho, všichni dokážou hrát způsobem, na který se dá zapomenout snad jedině při sexu a to ještě hodně divokým a jdu k tomu hlavnímu, obsahu filmu. Takovejhle trvdej nářez by mě nedokázal naservírovat ani Rocky v ringu. Má to jedno, ale ... 70.léta a koukněte se na dnešek ....21století a co ?? Kam jsme se posunuli ? Nikam, vůbec nikam a já už začínám být neskutečně unavený diskutovat o východisku, který prostě neexistuje, o vinně, která je na všech stranách, ale každej tu svou část vinny halí do tmy. O zjevných příčinách a ještě zjevnějších důsledcích vešekerých hoven týhle planety. Jen si to přiznejme, všichni !!! MNOU počínaje, mediama a politikama konče. Všichni na tenhle svět mrdáme a pak si nestačíme klást otázky, Proč? Jak ? To je strašný ! Já mám strach! Proč to dělají ? Kdy to skončí ? Kde se stala chyba ? Tak já bych si dovolil dát jednu odpověd na všechny otázky, přání , výkřiky a obavy. Protože všichni jak jsme tady na týhle planetě máme akorát tak tuny keců, milardy výnosů a usnesení k tomu či onomu, ale je to ve skutečnosti úplně na hovno, protože chybí to hlavní odpovědné jednaní, respekt a úcta. Baader Meinhof Komplex dát do zlatýho rámečku vystřelit do vesmíru a napsat , to je o nás, o nás všech !(17.4.2009)

Film, ktorý zrejme každého diváka donúti zamyslieť sa a nenechá ho chladným. O "aktivistoch" z RAF (pozor nemýliť si s Royal Air Force, Rīgas Autobusu Fabrika, alebo Računarski Fakultet) som doteraz vedel nejaké okrajové fakty z čias, keď som bol mladistvý intelektuál (dnes už mladistvý nie som) a tak celý ich spôsob myslenia a vyjadrovania svojich pocitov mnou celkom pohol a zastihol ma nepripraveného. Tak napríklad ich vyjadrenie "Muž v uniformě je prase, ne člověk. To znamená, že s ním nemluvíme a samozřejmě je normální ho zastřelit." sa bude zdať zdravo uvažujúcemu človeku nepochopiteľné a mne navyše neférové voči napríklad takým železničiarom a ošípaným :) Je jedno či pravicový, alebo ľavicový, extrémizmus v civilizovanej spoločnosti nemá mať miesto, takže BMK, nech je nám takým malým mementom.(18.11.2009)

Jak nás učil na policejní akademii plukovník Brzybohatý: terorismus je z hlediska policie a bezpečnosti třeba posuzovat čistě trestněprávně, nikoli politicky. Cíle teroristických skupin mohou být různé, někdy lze mít pro ně i pochopení či dokonce sympatie, proto se posuzují vždy konkrétní kriminální činy, které se obvykle nazírají obdobně i v rozdílných kulturách. Proto ani sympatizující arabské státy nemohou přijmout unesené letadlo Lufthansy nebo unesenou loď Achille Lauro. Takto přistupovaly bezpečnostní orgány k terorismu prakticky ve všech civilizovaných zemích. Řečeno zjednodušeně terorismus je činnost, která se prostřednictvím násilí a šíření strachu snaží dosahovat svých cílů, přičemž ty cíle samy o sobě mohou být legitimní. Nutno ovšem říct, že tenhle modus doslova rozesraly USA po 11.9.2001, když Bush přišel s "válkou proti terorismu (jste s námi nebo proti nám)", což je v podstatě záležitost "boje za správný životní styl". Film samotný je vynikající jak po stránce technické (zvuk, akce, prostředí), tak herecké a dramatické. Celkově je film pokusem o záznam událostí bez hodnotícího hlediska. Zvláštní poznámku si zaslouží skvělá hudba a celkově syrové a mnohdy až drastické pojetí násilí ve filmu, což jen přispívá k jeho přesvědčivosti. Rozhodně nejde o ospravedlňování teroristů, kteří dle mého působí jako duševně a osobnostně nevyzrálí fanoušci Bezstarostné jízdy, kteří si přes všechna velkohubá hesla o boji s imperialismem nebyli tak úplně jisti, čeho vlastně chtějí dosáhnout. Trochu nedodělaně na mě působil jen konec, kdy je sice ukázán nástup druhé generace, aniž by se jí ale scénář více věnoval. Jinak nezbývá než Němcům pogratulovat k v poslední době již několikáté vynikající práci.(11.4.2009)

O takových událostech, dějících se v době nedávno minulé, prakticky za humny, u zákeřných imperialistů, se v dějepise nedozvíte. Tam vám povědí o tom, jestli se oheň začal používat před dvěma či třemi miliony lety a kolikrát byla Perská říše větší a mocnější než ta Asyrská. S trochou štěstí s vámi ještě stihnout probrat druhou světovou... O RAF jsem až do shlédnutí BMK neměl ani tušení. V kině před léty jsem pro ně neměl ani špetku porozumění, teď jsem alespoň z počátku chápal jejich pohnutky. Nic to však nemění na faktu, že způsob prosazování jejich názorů a vůbec styl smýšlení se mi nezamlouvá vůbec. Za neúměrnou stopáž deset procent dolů, jinak se dá vytknout málo co... 90%(12.7.2011)

• - Film se tak přesně drží historických reálií, že souhlasí i takové deatily jako poznávací značky automobilů. (Chrustyn)

• - Matka herečky Hannah Herzsprung Barbara Herzsprung měla za spolubydlící na internátní škole skutečnou Susanne Albrechtovou. Albrechtovou, jednu z postav filmu, ztvárnila Hannah. (FilmFan24)

• - Film se natáčel 74 dní během podzimu 2007. Převážná část se točila v Berlíně a okolí, dále se filmovalo v stuttgartském vězení, Mnichově, Římě a Maroku. (POMO)