Veřejný nepřítel č. 1

• Francie L'Instinct de mort (více)

waska

Bez Vincenta Cassela by film byl pouze průměrný. Je to precizní snímek, ale chybí mi v něm trocha spojitosti a hlavně věc nejdůležitější, proč se stal tím, čím se stal. ()

Camarro14

První část o Jacquesovi Mesrinovi: + vynikající technické zpracování; brilantní Vincent Cassel, který se s věcmi (stejně jako skutečný Mesrine) s ničím nepáře; příběh připoutávající; vyzobrazaní tehdejší surovosti; výborný předstupeň k Epilogu .... - rychlé přeskakování v příběhu, ovšem na druhou stranu exceletně ukončeno tak, že si člověk prostě musí rázem pustit Epilog :))) .... velmi příjemné překvapení ze strany francouzské kinematografie .... ()

Acrobat

Cista francuzska poctiva drsna reznicina. Podsvetie ako ma byt. Tendencia nic neprikrášľovať sa opatovne vyplaca. Cassel je absolutnou jednotkou - charizma, opojenie, zurivost. Pribeh silny, uveritelny. Spracovanie uchvatne, akcia priamociara, realna, s fantastickym casovanim, strelba doveryhodna, vynikajuca praca s technikou pouzitia strelnych zbrani. Jednoznacne najlepsi francuzsky akcny film vsetkych cias. Bezpochyby. No doubt. ()

markotter

Hodně napínavý, i když hned na začátku víme, jak Mesrine dopadne. Trochu mi vadily velké dějové skoky, což byl asi záměr. Litoval, jsem, že 2.část uvidím až o 24 hodin pozeději. Cassela nemám moc rád, přijde mi, že se takhle chová i v normálním životě, ale tady hrál fakt dobře. ()

mvukotic

Po 96 hodinach dalsi francuzsky podla mna absolutne nadhodnoteny a mnou nepochopeny film. Co to pre boha malo byt? Gangsterka, tupe akcne becko pre blbeckov, alebo zivotopisny film? V kazdom pripade kazde vychadza absolutne smiesne s kombinaciu s tym druhym prevedenym takymto sposobom. Korunu tomu nasadil utek z vazenia na zaver, kde som uz mal naozaj pocit, ze tvorcovia si zo mna vyslovene robia prdel. Chuck Norris, vo Francuzsku mas konkurenciu! ()

Alexandre

Vynikající filmová lahůdka a skvělá podívaná, které nechybí nic k tomu, aby si ji divák mohl vychutnat. Prvotřídní obsazení, které podává obdivuhodné výkony, výborné prostředí, atmosféra, děj, který ani na chvíli nenudí, ale především velká vyváženost všech úseků a scén (žádné přehnané násilnické scény, bojové scény a střílečky v přiměřeném množství, atd.)... Tenhle film byl opravdu plnohodnotný zážitek, už se těším na druhý díl. ()

dEst28

Hodně dlouho mi trvalo, než jsem si dva díly týkající se Jacquese Mesrina pustil. Nevím proč, byla to jízda. Vincent Cassel si hraní nejslavnějšího gangstera užíval a bylo to vidět. ()

RajAthen

Přijde mi vtipné, že prakticky jediný dobrý čin, který hlavní hrdina za následující 4 hodiny učiní, se odehraje v prvních několika minutách, kdy alespoň projeví nějaké skrupule ještě jako voják. To se ovšem stane až potom, co jej zabijí... Nebojte, žádné vleké prozrazování, ostatně filmy s puncem hrdinova skonu v prvních minutách většinou stojí za to (vlastně mě ani nenapadá výjimka). Tady je tomu nejinak... ()

sanikope

Skladačka pozostávajúca z čriepkov na ktorú sa počas skladania síce dobre pozerá ale po čase ma zunovala. Vincent Cassel ako Mesrine je počas filmu stredobodom pozornosti a žiadnej inej postave sa film nevenuje. Keďže je Mesrine double bill 4 hodiny pozerania sa len na neho, nečudo že ma zunoval. Vincent je jeden z mojích veľmi obľúbených ale tiež občas potrebuje aby mu niekto dobre sekundoval. Hrá dobre ako vždy, ale je na to sám. Žiadna scéna vo filme nie je taká že by sa mi zaryla do pamäte. Prvá titulková pozostávajúca z rámčekov bola cool ale skôr by som ju ocenil na konci druhej časti v tejto forme ako na začiatku kde som ešte nebol vtiahnutý do deja a skôr to pôsobilo rušivo... ()

Patrik200s

Mrzí ma že sa tento film neujal podľa predstav a úspech nezaznamenal ani mimo starého kontinentu. Ide o výborne spracovaný príbeh človeka bez strachu čo sa celý život smial diktátu a pohlavárom do tváre. Praktiky boli nie schodné so zdravým rozumom najmä ku koncu svojej pestrej kariéry. Mesrine bol pozoruhodná osoba a jeho povahu Vincent preniesol na filmové plátno s bravúrou. ()

BDMarty007

Trochu retro klasického francouzského krimi thrilleru. Velmi dobré, expresivní herecké výkony a většinou i atmosféra, ale spád a dramatičnost děje občas pokulhává. Scénář asi měl být buď trochu víc o osobnosti a vztazích anebo víc rafinovaný a napínavý. Slušné, ale ne skvělé. ()

mira.l

To má nějaký reálný základ? Jak jsem zjistil krátkým dotazem na strejdu G., tak ano. A o to mi to celé přijde ještě odpornější. Tohleto arogantní cynický hovado bylo francouzským "národním hrdinou"?!? To snad ne... Jedna usmolená (a kdyby to šlo, tak necelá) * je za Cécile de France. ()

junxi91

Můj oblíbený herec s žabím obličejem Vincent Cassel v roli naprosto záporného hlavního hrdiny - drzého, otrlého, násilnického, ničeho se neštítícího a totálně zkaženého zločince, únosce a vraha jménem Jasques Mesrine. Tomu nebylo svaté vůbec nic, snad kromě rodičů, jeho vlastních dětí a také občas nějaké té ženské. Sledujeme tak jeho příběh od působení ve francouzské armádě, kde spáchá svou první vraždu - zastřelí vězně, obviněného z výroby bomb. Následně se vrací domů, a jeho rodiče si přejí, aby se věnoval pořádné práci, což se jaksi nesplní, protože potká kámoše z dětství Paula. Ten jej představí šéfovi Guidovi, ke kterému se Jacques chová dost povýšeně, dokud nezjistí, že mu šéf předem nechal sebrat zbraň. Pak se stane jeho novým zaměstnancem a šoférem Citroënu. Společně s Paulem vymetají banky a také bary, v jednom z nichž se seznámí s krásnou Sárou. Později má potyčku s jejím bossem, Arabem Ahmedem, kterému dá do držky, avšak Sára se jej zastává jako své lásky. Na to jí Ahmed odpoví typickým muslimským způsobem a udělá jí z obličeje fašírku. A tak jej Guido a Jacques vezmou na projížďku, při které si poslechneme pěkné vtipy o Arabech v obleku nebo v popelnici. Po příjezdu na odlehlou usedlost je Ahmed ponížen, pobodán a pohřben za živa, protože kulka je jen pro správné chlapy. Poté se Jacques stáhne na Kanárské ostrovy, kde sbalí krásnou Sofii, kterou odpaní a udělá jí tři děti. Poté je však na dva roky zatčen, a po propuštění si najde poctivou práci, ze které však odejde ihned, jakmile šéf naznačí, že potřebuje snižovat stavy. Poté jej doma navštíví Paul a Guido a jeho žena mu vyhrožuje, že zavolá policii, pokud s nimi odejde páchat další zločiny, načež se Jacques neudrží, začne ji bít a dokonce ji strčí do úst bouchačku, čímž prokázal, že je to totální hovado. Při následující vykrádačce je zabit bohatý majitel firmy, což se nezdá Jacquesovi, ale Guido jej uzemní tím, že strkat manželce do huby revolver taky není normální. Později se setkává Jacques se svou třetí femme fatale jménem Jeanne, se kterou si rozumí nejvíce, protože je to rovněž zlodějka. Dokonce vykradou kasino patřící nebezpečnému mafiánovi, a tak je na Jacquese s jeho dcerou spáchán atentát. Potom se raději odklidí do Kanady, kde opět chvíli seká latinu a maká na stavbě, kde potká nového kamaráda Jean-Paula, který dříve bojoval za svobodný Quebec. Jeanne pracuje jako služebná u jednoho miliardáře, ale po neshodě se zahradníkem je propuštěna. To náš páreček nasere, a tak jej společně unesou do svého panelákového bytu, a požadují tučné výkupné. Nemohoucí zazobanec se však osvobodí a zavolá si pomoc, a tak končí naši Bonnie a Clyde ve vězení. Jacques se dostane do zvláštního nápravného zařízení, kde konečně zažije pořádnou čočku, gumoléčbu, intenzivní světlo bránící spánku a celkově tuhý režim na samotce. Dá se dohromady s Jeanem-Paulem a dalším vězněm a naplánují riskantní a dost napínavý útěk, který jim však kupodivu vyjde. Později se dokonce vrátí osvobodit ostatní vězně, to se ale nepovede, jejich kamarád umírá a oba jsou těžce zraněni. Poslední zločin spáchají v lese, kde si trénují střelbu a jsou napomenuti správci lesa. Ti v nich poznají uprchlé vězně, a tak se se zlou potáží a po statečném boji končí mrtví. Za to hrozí Jacquesovi a Jeanu-Paulovi oprátka, avšak Jean-Paul prohlásí, že "budou buď na svobodě, nebo mrtví". A tím končí první díl příběhu o tomto parchantovi, který spáchal snad každý představitelný zločin a jehož neúcta ke společnosti a zákonům musela být ve své době velkým vzorem pro pomatené a hloupé jedince. Oceňuji na něm v podstatě jen lásku k vlastním dětem, které předal do bezpečí ke svým spořádaným rodičům, a také to, jak zatočil s tím arabským zmrdem. Tak se těším na další díl. () (méně) (více)

Erian

Hodně naturalistický snímek, který poněkud krkolomně střídá časové roviny a odhaluje podsvětní komploty a gangsterské fígle, špinavosti i vězenské praktiky...ze začátku má film příjemně pestré, pozvolné náběhy, Jacques získává sympatie, i když je ukázkový bezskrupulní a pomstychtivý zabiják, s manželkou zachází s příchylnou něhou, aby jí nakonec kondenzovanou zlobou dal ochutnat ledový chlad ústí zbraně...akce rozhodně nepůsobí stroze, ale zároveň hodně uvěřitelně a nerozlizává se v efektních výbuších...ty nejsou samoúčelné, jsou naopak tam, kde mají být...útok na věznici nemá chybu, hudba umocňuje zážitky...přesto ve mně zůstává určitá rozstříštěnost a neuspokojení z filmového zážitku...nevím, čím to je, ale i když je to film, který je výborně natočený...barevnost, vycizelovnaný scénář a Vincent Cassel hraje jako o život, tak...nevím, není to stoprocentní. Každopádně návrat filmu noir ve velkém stylu. ()

crjules

Cekal jsem, veril a vedel!! Francouzska kinematografie vzdy tvorila spicku , zejmena zanrem krimi. I kdyz nam prubezne drime, jeji obcasna posledni procitnuti jako Valka policajtu , ci ted Verejny nepritel c.1 , vzdy stoji za to a dokazuji , kdo je tu mistrem! Kriminalka, sledovana se zatajenym dechem, mohu mluvit jen v superlativech!!! ()

keane

7/10 Stylová neholywoodská kriminálka se zajímavými herci i dějem. Skutečný příběh jako bonus navíc:-) ()

BaronX

Trochu pomalejší rozjezd než jsem čekal ... ale ve druhé půlce Richet sešlápnul plyn a stejně jako Loeb v Really, tak Mesrine: L´instinct de mort natrhnul triko většině rádoby amerických kriminálek. Cassel má charisma na rozdávání a ve své roli se vyžívá jako málokdo, dívčí obsazení také perfektní, Depardieu naštěstí brzy ... ehm ... zmizne a tak je od něj pokoj. Jinak šrumec. Mesrine byl zmetek, žádnej lidovej hrdina, hajzl se vším všudy a tak se mi na tomhle filmu líbí, že se nesnaží nic překrucovat - prostě Mesrinovi se toho v životě taky mnoho nepovedlo, dostal párkrát dost hustě přes prsty a ve filmu je to pořádně vidět. Vrcholem prvního dílu je pak absolutně zpackaný útok na věznici, při tomhle frontálním útoku by asi Scofield pořádně čuměl :-) Nicméně do plného hodnocení tomu "ždibec" chybí, možná ten epilog (rozuměj druhý díl?!) - rozdělení takového filmu považuji za velkou chybu. Richet utne totiž zážitek v době, kdy je divák pekelně nažhavenej na to, co zas Mesrine provede teď ... a najednou, pokračování příště ... přijďte zas ... tak tohle je Richetova podpásovka!!! ()

Albyx

Navrat stare dobre francouzke krimi! Privni dil se mi libil o neco vice nez ten druhy (ale na rozdil v hodnoceni to neni). Vinu Casselovi strika charizma i usima.... ()

Festival francouzského filmu

Festival francouzského filmu