Veřejný nepřítel č. 1

Verejný nepriateľ č. 1

Verejný nepriateľ č. 1 - Inštinkt smrti prvá časť

Akční / Drama / Krimi / Thriller / Životopisný

Francie / Kanada / Itálie, 2008, 113 min

Film mi tak trochu pripomenul gangsterské eposy od Scorseseho. Akurát že nieje tak epický, plynulý, nieje tak strhujúci a je komornejší. Film si na úkor plynulosti rozprávania tak trochu sebecky vyberá z Mesrinovho života len tie najextrémnejšie okamihy a na frak dostáva tým pádom aj hlavný charakter (do nejakých charakterových popisov film nejde), na druhú stranu je však o zábavu postarané, keďže je sa stále niečo deje. Vincent Cassel si úlohu očividne diabolsky užil a aj to sa podpísalo na silno pozitívnom dojme. Plusové bodíky patria aj Depardieuovi za postavu ako vystrihnutú z klasických mafiánskych filmov a Royovi Dupuisovi, ktorý síce nijak nehviezdil, no má moje obrovské sympatie vďaka filmu Screamers (hypercool zabiják s vytetovanou slzou pri oku :) ) a vidieť ho po dlhej dobe na obrazovke ma veľmi potešilo. Finálny dojem sa samozrejme ukáže až po zhliadnutí druhého dielu....zatial (8/10)(22.3.2010)

* kriminálnik, akcia, brutalita, vzťahy, väzenie, ženy * Francúzsko, Španielsko, Kanada... úteky *(7.1.2012)

To vôbec najlepšie, čo som u Francúzov v celom svojom živote videl. Cassel podáva životný výkon, ktorým si ma po nevýraznej Nenávisti od Kassovitza úplne získal. Precízna robota, za ktorú by sa dozaista nehanbila ani špičková americká škola. Ano ani nie je čo vytknúť, snáď len trochu odfkláknutý úvod, ale myslím, že na to po zhliadnutí druhého dielu takmer s určitosťou zabudnem.(22.6.2012)

Film má několik nezapomenutelných scén, např. vraždu araba nebo útok na věznici, ale na můj vkus to je až příliš rozkouzkované. Vyprávění skáče z místa na místo, aniž by dalo jednotlivým sekvencím čas na hlubší emoční dopad nebo možné nalezení cesty k postavám. Na druhou stranu jde po řemeslné stránce o vysoký nadprůměr, kterému se v rámci žánru nedá nic vytknout.(14.10.2012)

Po dlouhé době jsem zase viděl dobrý francouzský film (dvojfilm). Hodnotím oba filmy dohromady, protože finální Epilog by moc bez jedničky úplně nefungoval a samozřejmě naopak. Veřejný nepřítel je poctivá drsná kriminálka bez zbytečných serepetiček, nadupadá Mesrinovým (Casselovým) charismatem. Je až neuvěřitelné co si tenhle protřelý kriminálník dovolil a kam až byl ochoten zajít pro vybudování a udržení své pověsti a popularity. A Richet nám jeho život a jeho kousky servíruje suverénně a zajímavě. 80%(7.1.2013)

Nemôžem skryť sklamanie. Technicky a herecky hrozný, naozaj hrozný začiatok filmu ma takmer odradil od kompletného dopozerania tohto frantíckeho pološitu. Čo to s tými francúzmi je? Vo filme (ne)hrá Cassel plus Depardieu a celé to pritom vyzerá tak lacno, že som mal chvíľami pocit akoby som sledoval Žúlí Pľeskotovú... A to nemám na mysli iba "výkon" hereckej osádky ale aj réžiu, kameru, atď. Depardijé sa už ani len nenamáha, veď je predsa Depardijé - to stačí, Kasel mi tam príde ako novic v ochotníckom divadle na prvom vystúpení min. prvú polhodinu. Ešteže sa to neskôr zlepší, možno vďaka vstupu Roja Dupuá, ktorý ho dosť možná potiahol. Jediné, čo spravilo pre mňa film trocha zaujímavým je príbeh, ktorý je: a) všetko iné len nie obyčajný alebo fádny, b) má rýchly spád - nezaujímavé pasáže sú buď rovno preskočené alebo max. skrátené, c) debilne dopatlaný ale uveriteľný, ak vezmeme do úvahy možné skutočné udalosti a dobu, v ktorej sa odohral. Samotný príbeh a v zásade lepšia druhá polovica filmu už ale u mňa neprevážila. Rovno sa priznám, že Kasela nemám rád a podľa mňa patrí medzi horšiu polovicu hercov. Avšak aj bez neho mám z tohto kúsku pocit lacného TV filmu, ktorý už druhý krát vidieť nechcem. 2,5 sterne(6.4.2013)

Víš jak se říká Arabovi v obleku? Obžalovaný povstaňte. A víš co je Arab v popelnici?..... Ne ..... Plýtvání. Popelnice je pro tři :D(12.8.2013)

Postava lupiče zpracovaná jinak než skrze lacinou černobílou optiku? Nestává se u tohoto žánru příliš často, aby divák s hlavní postavou střídavě sympatizoval, nesouhlasil a velkou část filmu také mezi těmito možnostmi tápal. Režiséru Richetovi se podařilo mistrně rozehrát morální divadlo, kterým tuto gangsterku povýšil z odpočinkové záležitosti do duchaplnější roviny. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě i charismatický Vincent Cassel, kterému nedělá sebemenší problém přeskakovat z jedné scénářem načrtnuté polohy do druhé. Z ostatních herců stojí za zmínku Roy Dupuis známý především ze seriálu Brutální Nikita. Nebýt pomalejšího rozjezdu a občasných, nepříliš vyvedených dějových zkratek, neváhal bych ohodnotit plným počtem hvězd.(29.10.2013)

Poprvé mne to fascinovalo, podruhé už méně. V každém případě jde o velmi dobře natočený film s některými dosti silnými scénami. 201401170000/0000(1.2.2014)

• XXXXXXXX

Po skvělém úvodu, následuje unylá, nudná a neskutečně pomalá retrospektíva Žakova života, do které tu a tam zasáhne hromada vedlejších postav, aby se pak dále v ději už vůbec neobjevila, a když tak jen krátce a nedokončeně. 3/4 filmu mi zkrátka připadalo, že režisér natočil hromadu nedokončených mikro příběhu, které násilně narouboval na sebe, aby tak alespoň zdánlivě vytvořil dojem celistvého filmu. To se mu ale hrubě nepodařilo. Upřímně, tak nějak mě přechází chuť koukat na pokračování...(11.6.2016)

Před kinem jsem si nebyl jistý, jestli 50 Kč je cena co chci za tento film utratit...ale nakonec jsem litoval toho, že film je u konce....mám rád strohé ale do jisté míry surové scény....protože podle mě je v jednoduchosti krása....(21.12.2008)

Masitá gangsterka z francouzské školy. Cassel je frajer.(4.1.2009)

Rychlý a spádový film u kterého mě nejvíce zarazila hrdinova odvaha. Vincent Cassel hraje Mesrina naprosto dokonale, a všechno ve filmu klape na jedničku. Uvidíme co přinese díl druhý.(19.1.2009)

Toto bola jazda páni.Mesrinova "kariéra" a neschopnosť systému ho zadržať a aj udržať,jeho zrod na gangstera,a jeho arogantná pýcha ma šokovali.výborne natočený film hodnotím po pozretí druhej časti.Táto prvá časť je natočená tak útržkovito,rýchlo,stručne. a to je fajn,je pútavý príbeh pre mňa nesympatického Merina. Vincent Cassel by mal byť aspoň nominovaný na Oscara. je to jeho naj úloha v kariére o tom niet pochýb. 9/10(25.1.2009)

Film Vás vtáhne do atmosféry gangsterského života Jacquese Mesrina. Od začátku do konce jsem nevěděl, zda je mi Jacques sympatický nebo ne. Scény kde se chová jako gentleman a čestný muž, střídají jiné, kde se jeví jako naprosto nesoucitný člověk schopný čehokoliv. Některé pasáže mi přišly trochu nereálné a řekl bych trochu přehnané (např. jeho ozbrojený nájezd na vězení La Santé). Myslím, že první díl tohoto životopisnému snímku je velice podařený a můžu ho vřele doporučit všem příznivcům gangsterek.(9.2.2009)

Hodnotím oba filmy dohromady, protože to jinak asi ani nejde. Jde o další z mnoha filmů, kde jsem celou dobu fandil padouchovi. A kromě skvělýho scénáře (to by byl taky hřích zkurvit takovou předlohu), na tom má největší zásluhu pan Cassel, který se s konečnou platností vymanil z role přihrávačů "větších" jmen (Purpurové řeky, Dannyho parťáci, Východní přísliby), a dokázal, že má na to utáhnout celý film sám. A dokonce dva najednou. Potěšila vedlejší role Gérarda, která mu seděla naprosto hladce. A když se ve druhém díle objevil muj oblíbenej Amalric, tak už jsem chrochtal blahem. Naprosto dobová atmosféra, skvělý francouzký 70tkový auta, a životní příběh jednoho blázna, co si chtěl žít po svém, bohužel v neshodě s právem a zákony. BMW 528i - ou jéé.(18.2.2009)

Musím dát za 5m protože je to asi nejlepší francouzský film co jsem kdy viděl. Celkem mě naštvalo, že to diváka ze začátku naladí na dobrou gangsterku a pak se to zvrhne v šílenost v Kanadě. Mile mě překvapil Gérard Depardieu, kterému role výtečně sedla.(20.2.2009)

Ako jeden z mála filmov takéhoto žánru ma naozaj zaujal.Prekvapivo skvelá kamera a Vincent Cassel posobil dojmom nafúkaného, neprebojného, tvrdého gangstra, ktorý len málokedy prizná chybu a len málokedy ju spraví.Napatie vygradovalo presne tam, kde som to čakal a len jediné čo ma naozaj tak troška sklamalo bolo jeho egocentrickosť, ktorú ale dokázal skvele zakryť a nedal šancu nám divákom ju odhaliť.Názov presne zodpovedá jeho nemilosrdnej patetickosti.Naozaj skvelý fllm a už teraz sa neviem dočkať pokračovania.Verejný nepriateľ číslo 1 vám dostane a postaví vás zo stoličky .To vám sľubujem.Filmy, v ktorých človek nepozná hranicu a nevie kedy skončiť je vždy filmom číslo jedna pre mňa.(4.4.2009)

Nebolo to dokonalé a miestami sa mi to zdalo až rozvláčne, ale pôsobilo to veľmi naturalisticky a autenticky. CASSEL je sqvelý a suverénne dominuje, čo može niekoho až iritovať. Ocenil som, že hrdina nebol vykreslený čiernobielo, len ako lotor a zlosyn, ale bol daný priestor aj udalostiam ktoré ho deformovali a natrvalo postavili mimo zákon a ľudskosť... Veľmi dobrá kamera a úžasná hudba od MASSIVE ATTACK. Som veľmi zvedavý na Epilóg, kedže tento film nasadil latku dosť vysoko: 78%(10.4.2009)

Technicky precizní s perfektní retro atmosférou a dokonalým Casselem, ale bez jediné scény, u které bych si řek "No ty voe!!..."(26.6.2009)

Pokud byl Mesrine takový ťulpas jako zde, nikdy nepochopím, jak mohl unikat tak dlouho.(31.7.2009)