poster

Veřejný nepřítel č. 1

 • Francie

  L'Instinct de mort

 • Itálie

  Nemico pubblico N. 1 - L'istinto di morte

 • anglický

  Mesrine: Killer Instinct

 • anglický

  Mesrine Part 1: Killer Instinct

 • Slovensko

  Verejný nepriateľ č. 1

 • Slovensko

  Verejný nepriateľ č. 1 - Inštinkt smrti prvá časť

Akční / Drama / Krimi / Thriller / Životopisný

Francie / Kanada / Itálie, 2008, 113 min

Komentáře uživatelů k filmu (511)

 • Smok
  *****

  No konečne to prišlo! Už som si myslel, že frantíci vedia v poslednej dobe točiť len prihlúple druhotriedne komédie. Takému Žérardovi Depardié to v tomto filme ako drsnému mafošovi sedí určite viac, ako v trápne komediálnych kúskoch a normálne že mi pod dlhej dobe nevadil - ba priam naopak. Ku tomu skvelý nápad spracovať život tohto frantíckeho "bankového Jánošíka" a skvelá práca komplet celého štábu. Je vidieť, že ani peniažky v rozpočte nechýbali, takže suma sumárum skvelý divácky zážitok. Už sa teším na druhý diel, dúfam, že ako býva podľa pána Murphyho a jeho zákonov zvykom, nič sa neposerie k horšiemu.(17.3.2010)

 • francis
  *****

  Specialisty na gangsterský ságy byli vždycky Američani (a trochu diskutabilně i Italové), ale Francouzi se tímhle příběhem můžou v klidu poměřovat s tím nejlepším, co žánr nabízí. Veřejný nepřítel č.1 má dvě části, a dává to smysl - každá je úplně jiná, a přece do sebe zapadají a jedna zvedá zážitek z druhý ještě o trochu výš. První části není v mých očích co vytknout. Ukazuje Mesrinovu cestu z pařížského předměstí až na první stránky novin, postupný vzestup se spoustou pádů, chyb a nejistoty. Předestírá nám obrázek bezcitnýho gangstera, kterej nás chvílema už už přesvědčí, že má v těle aspoň kousek srdce, aby nás vzápětí zase připravil o iluze. Ještě to není hrdina, kterej umí strhnout lidi na svojí stranu jediným úsměvem, zatím nám ukazuje jenom záblesky (občas hodně zářivý) svýho charismatu, aby se za pár chvil shodil. Ten chlápek vám bude odpornej, a přitom vás bude zatraceně zajímat, jak to s nim bude dál - to díky Vincentu Casselovi v titulní roli... a vlastně díky režiséru Richetovi a jeho štábu, který příběh natočil přiměřeně stroze, ale v podstatě dokonale, bez slabých míst.(21.11.2008)

 • Ant
  ***

  Zpočátku hodně nadějně vypadající film s typicky francouzským přímočarým přístupem. Jak se ale děj přesune do Kanady, tak tempo začne skřípat a nic na tom nezmění ani slušné přestřelky. Snad si s tímhle problémem epilog poradil. 3,5*(18.1.2009)

 • Sonnery
  ****

  Kurnik to byla jízda....Pro mě nejlepší francouzský film od Belmondova Samotáře. Z Cassela jsem za celých 110 minut nespustil oči (a to většinou dělám jenom u ženských).(12.12.2008)

 • swamp
  *****

  Vincent Cassel je charismatický až hanba, příběh se nesnaží být načančaný a navoněný, je to velká jízda, která naštěstí není bezcitně utnuta před pokračováním. Jean-François Richet si prostě imho dokázal poradit s tímto nelehkým úkolem naprosto přirozeně a efektivně.(21.12.2008)

 • InJo
  ****

  Profesionální a velmi věcná (či spíše zkratkovitá) gangsterka, která ale sama o sobě (bez Epilogu) postrádá smysl. Je jasně patrné, že je to jen první půlka hodně rozsáhlého příběhu (takže to nemá žadný konec). Snad mi druhá část už plně umožní pochopit, proč je zrovna Mesrine považován za největšího francouzského gangstera všech dob... 70 %(1.9.2011)

 • nascendi
  ****

  Každá generácia si vyberie okrem iných aj svojho kriminálnika, ktorého obdivuje a fandí mu napriek jeho činom. Prejavuje tým zvrátenosť svojich priorít, v ktorých byť najlepším zločincom je viac, ako byť priemerným kýmkoľvek. Je úplne prirodzené, že životy preslávených zločincov sa stávajú atraktívnym námetom kníh a filmov. Verejný nepriateľ č. 1 nie je výnimočný svojim námetom. Takých filmov som už videl viacero. Výnimočný je svojim poloautentickým spracovaním a najmä neskutočne dobrým výkonom Vincenta Cassela. Nie je to lupič-gentleman, ako bol svojho času Arséne Lupin, je to pragmatický zločinec, ktorý mal šťastie, že sa mu darilo o trochu dlhšie, než iným a stal sa verejne známym. Jedinou výtkou, ktorú voči filmu mám je, že pôsobí, ako keby ho niekto prestrihal trimovacími nožnicami. Viaceré pasáže do kontinuity príbehu chýbajú. Ale to je asi tak všetko. V rámci žánru špičkový film.(9.8.2013)

 • mil@n.fanatik
  ****

  Průměrná a nezáživná první půlka, kde se toho moc žhavého neudálo... Zato druhá půla skvělá. Tam se ten film rozjel a začal mě pořádně bavit:-) Akční scény a nechytatelný, resp. nesmrtelný Jacques Mesrine... Už se těším, až se podívám na dvojku, to bude pokračovat, jak to skončilo a to byla jízda. 75%(13.1.2010)

 • HAL
  ***

  Sebesvižnější režie nedokáže zachránit nesmírnou plytkost popisu první poloviny kriminální kariéry prý největšího francouzského gangstera. Nejde o nic víc než zkratkovitý popis několika jeho zločinů, bez uceleného rámce či snad dokonce snahy o něm sdělit něco víc, než že asi byl opravdu moc a moc zlý a arogantní. 6/10(9.2.2010)

 • teutates
  ****

  Nový "gangster" na zločineckom poli... Mnou nepoznaný Jacques Mesrine, ktorého psychologické zmýšlanie sa nedá vôbec predvídať... Muž mnohých tvári a Vincent Cassel ako jeho sprievodca v tomto diele... Skvelé dobové zobrazenie, elita francúzkeho plátna, životná rola a "big story" pracanta Mesrina... Klamal by som ak by som napísal, že sa neteším na Part2... 8/10(18.1.2009)

 • oje
  *****

  Prostředí protřelých mafiánů, nekompromisní chování, odvážné zlodějské kousky, kamenné ksichty, štavnaté dialogy a čest, kterou se svému jménu snaží dělat za každou cenu, je přesně to, co mě na filmech z prostředí gangsterů baví. Tím vším Public Enemy disponuje, a i když třeba jeho tempo chvílemi není tak hektické jako u Scorceseho skvostů, pořád je to gangsterka jak víno. Když k tomu všemu připočteme ještě povedený casting mafiánských ksichtů, poutavé a drsné vyobrazení věznice, kam se děj také na chvíli přesunul, vládne velká spokojenost. Podobným snímkem, kde se lidé hází do hrobů ještě zaživa, je Mafiáni. Alternativa: Goodfellas, Public Enemies, American Gangster.(16.9.2010)

 • Snorlax
  ****

  Jo, je to dobrý, má to napětí, má to spád, má to i náznaky atmosféry, ale už to není ta klasická francouzská filmová škola, při které přestávají diváci dýchat a stávají se civáky.(26.12.2011)

 • dO_od
  *****

  // Tvrdé, nekompromisní, zkratkovité a přesto plné emocí a napětí. Tahle francouzská odysea jednoho neobyčejného muže má v sobě vše, co by si člověk mohl přát a ještě to neidentifikovatelné "cosi", které film posouvá nad hranice nadprůměrnosti a cpe ho do říše "oh my fucking god, that was good!". První část přináší hrubší seznámení se s hl. hrdinou, nabízí pohled do jeho minulosti ale i budoucnosti, přestože se odehrává v jeho přítomnosti - mindfucked already? Není se čeho bát, tento snímek není o cestování v čase. Spíše o cestování v duši a mysli, podáno s noblesou a zároveň upřímností. Jednoznačně jeden z nejsilnějších kousků v žánru.(12.1.2013)

 • Bachy
  ****

  S druhým dílem očekávám uzavření obrovského eposu, kdy se jednička nakonec promění jen v pouhou předehru veledíla, ale nechci mít tak velké očekávání, abych pak nebyl lehce zklamán. Jednička má své mouchy. Pár přebytečných scén a sem tam i nějaký slabší moment, jenže jak se film přehoupne do druhé půlky, už mě držel v sedadle a ač jsem po probdělé noci (zkouškové období nepřeje filmům) bojoval s únavou, tak si Vincent Cassel mojí pozornost udržel. Jedná se o prvotřídní gangsterku s neuvěřitelnou osobností u kormidla. Režisér snímku moc dobře věděl, co je gradace. V mém hodnocení je to přesně na 4,5.(17.12.2008)

 • bassator
  *****

  Pro mne autenticky zahrané od Vincenta Casselse. Ta jeho osobnost přesně na Jacquese Mesrina sedla, pro mne herecký výkon roku... Zato Gerard Depardieu se tu vůbec neměl objevovat. Ten má již dávno po sezoně a byl tu jen rušivým elementem... - 14. 1. 2009 - kino CineStar - Hradec Králové + 30. 3. 2010 - 90%(15.1.2009)

 • iamek
  ***

  Hodně jsem si od Mesrine: L'instinct de mort sliboval, ale bohužel dočkal jsem se velkého zklamání. Čekal jsem hlavně určitou gradaci a následné pořádné vyvrcholení. Třeba se ho dočkám v druhé části.(2.2.2009)

 • Vančura
  *****

  Och, tento film mě na druhé zhlédnutí bavil ještě víc než poprvé. Fantastický Vincent Cassel, mistrný střih a dokonalá hudba nechaly společně vzniknout filmu, který mě dvakrát po sobě dostal do kolen. Z profláklého přívlastku "strhující" se už dávno stalo nadužívané klišé, ale na tento snímek sedne víc než trefně. Zvedám na plný počet - toto je mistrné a napínavé drama, která má velmi blízko nakročeno k dokonalosti.(3.3.2013)

 • Big Bear
  ****

  Velmi slušné krimi, kterému krapet škodí poskakování v ději ve snaze po letech zmapovat život tohoto mafiána. Je to škoda, protože kdyby se film zaměřil více na akci, nebylo by mu co vytknout. Nebo by to chtělo třetí díl a film rozprostřít aby nebyl tak uspěchaný. Surovostí, syrovostí a prostředím bych jej srovnal s Casinem. Dějově snad film kopíruje akce Jasquese Mesrina, i když hned v úvodu si tvůrci od diváka vyprošují možnost vlastního pohledu. Nevím jak to bylo ve skutečnosti, ale přepadení ve dvou lidech v jednom pickupu po zuby ozbrojenou věznici .....?! Nicméně Cassel je skvělý jako vždy a já si na tohoto herce začínám dávat bedlivější pozor. Vidím před ním čím dál větší kariéru.(20.7.2011)

 • Crocuta
  *****

  Kdyby měl Richet natočit skutečně podrobný Mesrinův životopis, zhruba čtyřhodinová stopáž obou dílů by se musela natáhnout na dobrý dvojnásobek. Takhle se divák nedozví nic o Mesrinově restauraci na Mallorce, dvojím uvěznění v 60. letech ve Španělsku, jeho údajné spolupráci s francouzskou tajnou službou, pobytu ve Venezuele po útěku z Kanady, kam se po čase vrátil, aby zde opět loupil a vraždil, ani o mnohém jiném. Přesto je "Veřejný nepřítel č.1" skvělá gangsterka, která diváka nenechá vydechnout a jejíž podvratný vliv se projevil i v tom, že přestože se jedná o příběh ukázkového psychopata a bezohledného zločince, já jsem si nemohl pomoct a od začátku do konce jsem mu držel palce...(23.7.2009)

 • PetrPan
  ****

  Trošku mi to přišlo jako by se střihač zbláznil, scény z Mesrinova života na mě vyskakovaly sice chronologicky,ale jako by to bylo vařila myšička kašičku, tomu dala trošku, tomu víc, tomu nic. Vincent Cassel ale hrál jak o život a já si říkal, nikdy bych nedokázal být gangster.(27.7.2009)

 • Roman.Ticka
  ***

  Pro někoho možná stará francouzská škola, pro mě slabší odvar na variaci silných gangsterek. Možná jsem jimi rozmazlená, možná mi tady něco chybělo, rozhodně konstrukce příběhu a způsob jeho podání stojí poněkud na vratkých nožkách. Velmi mě potěšila netradiční role Depardieua, Cassel tradičně standardně dobrý. Samotné story "slavného" gangstera mi bylo poněkud vzdálené a nemyslím si, že jen vzhledem k dnes již dávné historii jeho existence. Příliš chvílema kruté, často chaotické, charakteristika hlavní postavy a jeho pohnutek k jednání neucelené až někdy nesmyslné střídání postupů, akcí, nových začátků, rozpolcenosti chování. Až tak studené a odosobněné, až je mi docela jedno, viz závěr, co se bude s našim hrdinou dít dál.(14.10.2012)