Veřejný nepřítel č. 1

Verejný nepriateľ č. 1

Verejný nepriateľ č. 1 - Inštinkt smrti prvá časť

Akční / Drama / Krimi / Thriller / Životopisný

Francie / Kanada / Itálie, 2008, 113 min

No konečne to prišlo! Už som si myslel, že frantíci vedia v poslednej dobe točiť len prihlúple druhotriedne komédie. Takému Žérardovi Depardié to v tomto filme ako drsnému mafošovi sedí určite viac, ako v trápne komediálnych kúskoch a normálne že mi pod dlhej dobe nevadil - ba priam naopak. Ku tomu skvelý nápad spracovať život tohto frantíckeho "bankového Jánošíka" a skvelá práca komplet celého štábu. Je vidieť, že ani peniažky v rozpočte nechýbali, takže suma sumárum skvelý divácky zážitok. Už sa teším na druhý diel, dúfam, že ako býva podľa pána Murphyho a jeho zákonov zvykom, nič sa neposerie k horšiemu.(17.3.2010)

Dobrý aj keď trochu lineárny životopisný film. Niektoré scény pôsobivé (väzenie), iné príliš reálne (Depardieu a spol. sú pre príbeh občas zbytoční). Pospájané scénky zo života Mesrina zrejme dostanú úplny (filmový) zmysel až v druhej časti... Pripomenulo mi to PUSHER II, uveriteľná gangsterka, ale divácky nie až tak príťažlivá...(11.4.2013)

Jednoznačným tromfom a výhrou filmu, je výber hlavného protagonistu. Vincent Cassel je v koži Mesrina naozaj vynikajúci. Či už ako majster mnohých tvári, či už ako skutočne charizmatická postava vdychuje filmu život. Dej je epizodický, nemá však hlbšiu myšlienku, spojnicu, okrem toho, že Mesrine je fakt magor, ktorý to chce proste všetkým natrieť. Jeho kriminálne eskapády sa vŕšia jedna na druhú. Hlavná chyba je vo viditeľnej neskúsenosti režiséra, celý príbeh je podaný veľmi vlažne a nemá veľmi pevnú štruktúru.(1.1.2015)

Richet teda nečekaně zaválel. Gangsterka, která svým stylem evokuje zlatý věk tohoto subžánru – tedy 70. léta, je řemeslně po všech stránkách naprosto profesionální práce. Kromě výborného Vincenta Cassela stojí za pozornost téměř k nepoznání namaskovaná Cécile De France jako jeho „Bonnie“. Ještě bych se chtěl pochvalně zmínit o hudbě Marca Beltramiho a o faktu, že i když je to jen první díl, uzavírá to jistou etapu Mesrineovy gangsterské kariéry, a díky tomu má i ta polovina celkem uzavřený konec.(4.2.2009)

Jako některé scény velmi působivě natočené, Vincent Cassel v plné ráži, ale doprčic ten příběh měl být vyprávěn jinak. Tohle bylo strašně usekávané, ty časové přechody se mi moc nelíbily a nějak se jsem nedokázal vcítit do hlavních rolí a fandit jim, což je asi největší kámen úrazu. Uvidím, co pokračování, ale tohle na víc jak 3 hvězdy nevytáhnu... 60%(15.11.2015)

110minutový rozjezd k 120minutovému tahu na bránu, bez kterého by ale vítězný gól tak dobře nevynikl. . Vidím zásadní přehmat čekého distributora v tom, že ty filmy nenasadil spolu, pač jeden bez druhého nemůžou tak dobře fungovat a navíc ten první je slabší a pokud člověk nemůže přeběhnout na epilog z jednoho sálu do druhého, už ho to mozna za mesic nebude tak lakat. K prvni části 70% : První hodina a čtvrt je taková nemastná neslaná, je to zajímavé, nenudí to, ale ani to ničim nenadchce (snad kromě faktu, že Gérard Depardieu, je fanousek Marlona Branda, nebo maji stejneho kuchare, protoze vazi ve sve roli mafianskoho bosse asi tolik co marlon brando v kmotrovi). Film začíná nabírat tempo, až když se hlavní postava dostane do vězení. Jinak je ale technicky brilantně natočen (proto zaokrouhluju na 4 hvězdičky). Kdyz je tam milostna scena, tak se kamera mazli s divcinou tvari, kdyz je tam honicka, kamera jede spolu s auty. A co herecké výkony a scénář? Konec první části. (Podobne vypada titulek, kterym film konci).(10.12.2008)

První část života francouzského gangstera Jacquese Mesrineho nedopadla tak dobře jak jsem původně čekal. Není to ani tak chyba Vincenta Cassela, (kterého moc nemusím, kvůli jeho fyzickému zevnějšku typického "žabího ksichtu" - všem obdivovatelům se hluboce omlouvám) který hlavní postavu zahrál poměrně přesvědčivě a v jeho podání se jedná o opravdovou svini, která je schopná všeho a nejdříve jedná a potom domýšlí důsledky. Do role se skutečně vžil a jak je dnes u takových rolí v zvykem, prošel si spoustou těžkých situací aby si prožil to co samotná postava, kterou zvárnil. Tudíž hubne, tloustne a občas utrpí nějaký ten šrám. Hlavní chyba je ve viditelné nezkušenosti režiséra, který se zatím předvedl slabým remakem Carpenterovi klasiky "Přepadení 13. okrsku" a tentokrát si ukrojil moc velké sousto, které mu uvízlo v krku a po celou dobu ho nepříjemně dusí. Celý příběh je podán moc vlažně a nemá moc pevnou strukturu. Režisér nás místo provádění gangsterským životem bombarduje jednotlivými scénami z Mesrinova života. Takže nás čeká mládí v armádě, vstup do kriminálního života, vraždy, únosy, vězění apod. Původně jsem si chtěl dát oba díly hned po sobě ale po tomto nemastném a neslaném předkrmu mě chuť na zákusek v podobě "Epilogu" značně přešla a budu se muset dlouho přesvědčovat abych to dorazil. Promarněný potenciál.(23.6.2009)

První díl je možná trochu zmatenější, alespoň na začátku. Druhý pak víc vysvětlující, víc detailnější. Pro milovníky (filmového) násilí a brutality rozhodně dobrá podívaná. Mimochodem, Jean-Paul Mercier alias Roy Dupuis alias starý z námý z Brutální Nikity je v tomto filmu věrnou kopií některých typů bacilů z Byl jednou jeden život.(30.3.2009)

Moc ani nevím jak komentář k tomuto filmu začít a ani jak pokračovat :). Veřejný nepřítel č.1 je prostě úplná pecka, ale zároveň je to jen takové zkratkovité "best of" ze života slavného francouzského gangstera Mesrina, které má souvislejší děj teprv až v poslední třetině. Tím pádem to spíš funguje jako takový úvod k tomu "opravdovému" filmu o Mesrinovi, který na tento navazuje a pro mě osobně to vypadá tak, že by tenhle první díl potřeboval aspoň o padesát minut delší director's cut, protože se prostě příliš skáče v událostech a je to tam jen tak jako aby divák viděl o Mesrinovi co nejvíc v co nejkratším čase. Každopádně ale i přes přílišnou zkratkovitost a skákání v ději čím dál rychleji dopředu je to úplná pecka se vším co k filmům o gangsterech patří a především s výrazně charismatickou hlavní postavou. Jacques Mesrine je chvílemi velký sympaťák a jindy zase nebezpečný a vznětlivý násilník, kterého nezastaví ani vězení. Celá Mesrinova postava je ve všech těch zkratkách vykreslená velmi zajímavě a věrohodně se všemi různými polohami, to je třeba hodně vidět ve scénách týkajících se Mesrinovy manželky a dětí. Hlavně ale Vincent Cassel tady zahrál pravděpodobně nejlepší roli své kariéry a očividně si hraní na Mesrina užíval moc. Zbylé obsazení je perfektní, zvlášť pokud jde o ženy v Mesrinově životě, tam vyniká hodně Elena Anaya ale především Cécile De France :). A vůbec celá ta kanadská část, která je tou ucelenější z filmu, je výborná a výborně zahraná i pokud jde o postavy, které mají v celém filmu úplně minimální prostor. Takže tohle se moc povedlo :). A taky je tam velmi působivá hudba.(16.2.2011)

Když se chcete dostat do čtvrťáku, tak musíte projít třeťákem. Stejně tak musíte před epilogem vidět tento slabší díl. Nejvíc mi konkrétně vadily ty nečekané prostřihy, kdy člověk přišel o dost podstatný děj a mohl si jenom domýšlet, jak to Jacques vyřešil..Klidně bych skousnul 3 díly, kdyby v nich bylo všechno.(21.2.2009)

Máme tu ďalšiu variáciu na maximálne divácky príťažlivú hru na zlých chlapcov, mafiánov. Pokiaľ si dokážete v hlave prebrať, že občas fandíte masovému vrahovi (napríklad pri úteku z väzenia) a od začiatku budete brať Verejného nepriateľa ako mainstreamovú zábavu, tak Richet vám ju určite ponúka. I keď má na vyrozprávanie celého príbehu režisér dva filmy, niektoré pasáže pôsobia psychologicky značne nedôveryhodne (problém myslím nastal v strižni, nie v scenári). Mesrine sa stane po prepustení na nejaký čas usporiadaným občanom, ale po vyhadzove je hneď v ďalšej scéne brutálnym gangstrom a tak podobne. V mojom prípade film svoj zábavný účel splnil, uvidíme, kam príbeh a celkové vyznenie posunie druhý diel. Scorsese to ale ani potom v žiadnom prípade nebude.(11.3.2014)

Úplný začiatok ma veľmi prekvapil. Dobrá hudba, ktorá pridávala na napätí. V prvej polovici išlo skôr o budovanie Mesrinovho charakteru. Potom som už celkom vedel čo od neho môžem čakať. Vrchol prvej časti bolo to väzenie. Nechcem veľa prezrádzať tak len toľko, že to nemalo chyby. Už sa teším na Epilog 90%(24.2.2009)

Tak jako špatný to není, ale musí vás to trošku zajímat, co se bude dál dít, protože je to jen takový syrový popis života nějakého francouzského maníka. V ději jsou časté dějové skoky a není tu hmatatelná taková ta typická filmová osnova, kdy se buduje příběh, který pak dojde ke svému vrcholu a film skončí. Zde máme čest s takovou monotónní záležitostí, někdo je permanentně buď menší hajzlík nebo větší hajzlík.(18.9.2009)

• jhrasko

Skvele nasnímané, perfektne zostrihané, výborne ozvučené. Ale keď ja si jednoducho nemyslím, že sa dá šoférovať s rozstrieľanými oboma nohami !?(14.8.2010)

Tak tohle žeru. Naprosto sugestivní porce násilí, výborný duch doby let šedesátých, skvělý Cassel, infarktovej útěk z vězení, jedna geniální přestřelka a neúprosný tah na dokonale vytvořený prostor pro druhou část.(9.1.2009)

Elegantní, rošťácký, vtipný ale i drsný zloděj gentleman Jacques Mesrine v jednom z nejúžasnějších filmových zpracování všech dob.Režisér Richet natočil životní příběh jednoho z nejznámejších lupičů všech novodobé historie s takovou elegancí a grácií, až člověk žasne.Od jeho první loupeže, kdy se vtipně vydává za policistu, po parťáctví s velkym kápem Gérardem Depardieu (který předvedl nejlepší herecký výkon svého života), přes luxusní spolčení s mým oblíbencem v kanadě (famózní Roy Dupuis) až po brutální týraní v psycho věznici, kde sem u některejch scén ani nedejchal.Přiznám se, že film je trošku zmatený (občas) přeci jen Mesrine měl opravdu divokej život, ale to neznamená, že veřejný nepřítel pro mě není takovým malým filmovým zázrakem....je! 99%.(25.7.2009)

Pěkný, hlavně ta část co se odehrává v Paříži. Už se těším na druhý díl.(12.12.2008)

"Největší francouzský gangster všech dob" mi ve své první filmové časti připadá vyobrazený jako pěkný hlupák. Řemeslně velice dobře odvedená práce a Vincent Cassel exceluje, ale místo napětí a zajímavosti sází film spíš na násilí, krvavost a samoúčelnost.(18.7.2009)

Chceli konkurovať americkým veľkofilmom, ale úplne to nevyšlo. Štýl prítomný, kvalitný herci prítomný, svižné tempo miestami neprítomné. No v rámci európskej tvorby určite jeden z najvýraznejších pokusov o " veľký " film.(25.9.2009)

Nepřečetl jsem si žádnou recenzi, vůbec jsem nevěděl na co jdu do kina, znal jsem jen název. Po prvních 5 minutách jsem si jen říkal “nějaká francouzká blbost“, ale čim dál to pokračovalo, tím víc jsem přestával vnímat čas. Možná Cassel znázorní ve filmu trochu šíleného magora, ale stejně mu to všechno věříte. Prostě taková zajímavá skutečnost, nic přehnaného na efekty,skutečný tvrdý život zloděje, který má přece jenom někdy dost štěstí, ale taky odvahy. Nejvíc jsem se bavil u pasáže ve vězení. Tam jsem prožíval každou chvíli s hlavním “hrdinou“, trochu ho litoval a přitom si v duchu říkal že si to zaslouží. A zasloužil. Věnujte tomu ty skoro dvě hodiny, vyplatí se to.(6.1.2009)

--- Mé hodnocení: 80%. --- Viděno: (kino / 03.01.2009).(12.11.2011)