Veřejný nepřítel č. 1

Verejný nepriateľ č. 1

Verejný nepriateľ č. 1 - Inštinkt smrti prvá časť

Akční / Drama / Krimi / Thriller / Životopisný

Francie / Kanada / Itálie, 2008, 113 min

Podle mého v sobě Veřejný nepřítel č. 1 zručně míchá to nejlepší z tradice francouzských kriminálek a zároveň přidává něco ze Scorseseho mafiánských filmů. Výsledkem je film natočený tak svižným způsobem, že celé bez mála 2 hodiny uteče jako efektní videoklip. Režisér Richet zvládnul provedení na jedničku. Vicnent Cassel je také úžasný. Vytvořil postavu, ze které vyzařuje negativní energie a se kterou bych se rozhodně nechtěl setkat. Zároveň však nepřehrává a ponechává svému hrdinovi i trochu té lidskosti. Scénář je také bravurní, nenechává diváka dlouho čekat na jednom místě a tlačí Mesrina neustále dopředu. Pro mě je to jasná pětihvězdičková záležitost.(14.9.2009)

Pro někoho možná stará francouzská škola, pro mě slabší odvar na variaci silných gangsterek. Možná jsem jimi rozmazlená, možná mi tady něco chybělo, rozhodně konstrukce příběhu a způsob jeho podání stojí poněkud na vratkých nožkách. Velmi mě potěšila netradiční role Depardieua, Cassel tradičně standardně dobrý. Samotné story "slavného" gangstera mi bylo poněkud vzdálené a nemyslím si, že jen vzhledem k dnes již dávné historii jeho existence. Příliš chvílema kruté, často chaotické, charakteristika hlavní postavy a jeho pohnutek k jednání neucelené až někdy nesmyslné střídání postupů, akcí, nových začátků, rozpolcenosti chování. Až tak studené a odosobněné, až je mi docela jedno, viz závěr, co se bude s našim hrdinou dít dál.(14.10.2012)

Dobrý aj keď trochu lineárny životopisný film. Niektoré scény pôsobivé (väzenie), iné príliš reálne (Depardieu a spol. sú pre príbeh občas zbytoční). Pospájané scénky zo života Mesrina zrejme dostanú úplny (filmový) zmysel až v druhej časti... Pripomenulo mi to PUSHER II, uveriteľná gangsterka, ale divácky nie až tak príťažlivá...(11.4.2013)

Jako některé scény velmi působivě natočené, Vincent Cassel v plné ráži, ale doprčic ten příběh měl být vyprávěn jinak. Tohle bylo strašně usekávané, ty časové přechody se mi moc nelíbily a nějak se jsem nedokázal vcítit do hlavních rolí a fandit jim, což je asi největší kámen úrazu. Uvidím, co pokračování, ale tohle na víc jak 3 hvězdy nevytáhnu... 60%(15.11.2015)

110minutový rozjezd k 120minutovému tahu na bránu, bez kterého by ale vítězný gól tak dobře nevynikl. . Vidím zásadní přehmat čekého distributora v tom, že ty filmy nenasadil spolu, pač jeden bez druhého nemůžou tak dobře fungovat a navíc ten první je slabší a pokud člověk nemůže přeběhnout na epilog z jednoho sálu do druhého, už ho to mozna za mesic nebude tak lakat. K prvni části 70% : První hodina a čtvrt je taková nemastná neslaná, je to zajímavé, nenudí to, ale ani to ničim nenadchce (snad kromě faktu, že Gérard Depardieu, je fanousek Marlona Branda, nebo maji stejneho kuchare, protoze vazi ve sve roli mafianskoho bosse asi tolik co marlon brando v kmotrovi). Film začíná nabírat tempo, až když se hlavní postava dostane do vězení. Jinak je ale technicky brilantně natočen (proto zaokrouhluju na 4 hvězdičky). Kdyz je tam milostna scena, tak se kamera mazli s divcinou tvari, kdyz je tam honicka, kamera jede spolu s auty. A co herecké výkony a scénář? Konec první části. (Podobne vypada titulek, kterym film konci).(10.12.2008)

První část života francouzského gangstera Jacquese Mesrineho nedopadla tak dobře jak jsem původně čekal. Není to ani tak chyba Vincenta Cassela, (kterého moc nemusím, kvůli jeho fyzickému zevnějšku typického "žabího ksichtu" - všem obdivovatelům se hluboce omlouvám) který hlavní postavu zahrál poměrně přesvědčivě a v jeho podání se jedná o opravdovou svini, která je schopná všeho a nejdříve jedná a potom domýšlí důsledky. Do role se skutečně vžil a jak je dnes u takových rolí v zvykem, prošel si spoustou těžkých situací aby si prožil to co samotná postava, kterou zvárnil. Tudíž hubne, tloustne a občas utrpí nějaký ten šrám. Hlavní chyba je ve viditelné nezkušenosti režiséra, který se zatím předvedl slabým remakem Carpenterovi klasiky "Přepadení 13. okrsku" a tentokrát si ukrojil moc velké sousto, které mu uvízlo v krku a po celou dobu ho nepříjemně dusí. Celý příběh je podán moc vlažně a nemá moc pevnou strukturu. Režisér nás místo provádění gangsterským životem bombarduje jednotlivými scénami z Mesrinova života. Takže nás čeká mládí v armádě, vstup do kriminálního života, vraždy, únosy, vězění apod. Původně jsem si chtěl dát oba díly hned po sobě ale po tomto nemastném a neslaném předkrmu mě chuť na zákusek v podobě "Epilogu" značně přešla a budu se muset dlouho přesvědčovat abych to dorazil. Promarněný potenciál.(23.6.2009)

Moc ani nevím jak komentář k tomuto filmu začít a ani jak pokračovat :). Veřejný nepřítel č.1 je prostě úplná pecka, ale zároveň je to jen takové zkratkovité "best of" ze života slavného francouzského gangstera Mesrina, které má souvislejší děj teprv až v poslední třetině. Tím pádem to spíš funguje jako takový úvod k tomu "opravdovému" filmu o Mesrinovi, který na tento navazuje a pro mě osobně to vypadá tak, že by tenhle první díl potřeboval aspoň o padesát minut delší director's cut, protože se prostě příliš skáče v událostech a je to tam jen tak jako aby divák viděl o Mesrinovi co nejvíc v co nejkratším čase. Každopádně ale i přes přílišnou zkratkovitost a skákání v ději čím dál rychleji dopředu je to úplná pecka se vším co k filmům o gangsterech patří a především s výrazně charismatickou hlavní postavou. Jacques Mesrine je chvílemi velký sympaťák a jindy zase nebezpečný a vznětlivý násilník, kterého nezastaví ani vězení. Celá Mesrinova postava je ve všech těch zkratkách vykreslená velmi zajímavě a věrohodně se všemi různými polohami, to je třeba hodně vidět ve scénách týkajících se Mesrinovy manželky a dětí. Hlavně ale Vincent Cassel tady zahrál pravděpodobně nejlepší roli své kariéry a očividně si hraní na Mesrina užíval moc. Zbylé obsazení je perfektní, zvlášť pokud jde o ženy v Mesrinově životě, tam vyniká hodně Elena Anaya ale především Cécile De France :). A vůbec celá ta kanadská část, která je tou ucelenější z filmu, je výborná a výborně zahraná i pokud jde o postavy, které mají v celém filmu úplně minimální prostor. Takže tohle se moc povedlo :). A taky je tam velmi působivá hudba.(16.2.2011)

Když se chcete dostat do čtvrťáku, tak musíte projít třeťákem. Stejně tak musíte před epilogem vidět tento slabší díl. Nejvíc mi konkrétně vadily ty nečekané prostřihy, kdy člověk přišel o dost podstatný děj a mohl si jenom domýšlet, jak to Jacques vyřešil..Klidně bych skousnul 3 díly, kdyby v nich bylo všechno.(21.2.2009)

První díl je možná trochu zmatenější, alespoň na začátku. Druhý pak víc vysvětlující, víc detailnější. Pro milovníky (filmového) násilí a brutality rozhodně dobrá podívaná. Mimochodem, Jean-Paul Mercier alias Roy Dupuis alias starý z námý z Brutální Nikity je v tomto filmu věrnou kopií některých typů bacilů z Byl jednou jeden život.(30.3.2009)

Jednoznačným tromfom a výhrou filmu, je výber hlavného protagonistu. Vincent Cassel je v koži Mesrina naozaj vynikajúci. Či už ako majster mnohých tvári, či už ako skutočne charizmatická postava vdychuje filmu život. Dej je epizodický, nemá však hlbšiu myšlienku, spojnicu, okrem toho, že Mesrine je fakt magor, ktorý to chce proste všetkým natrieť. Jeho kriminálne eskapády sa vŕšia jedna na druhú. Hlavná chyba je vo viditeľnej neskúsenosti režiséra, celý príbeh je podaný veľmi vlažne a nemá veľmi pevnú štruktúru.(1.1.2015)

Úplný začiatok ma veľmi prekvapil. Dobrá hudba, ktorá pridávala na napätí. V prvej polovici išlo skôr o budovanie Mesrinovho charakteru. Potom som už celkom vedel čo od neho môžem čakať. Vrchol prvej časti bolo to väzenie. Nechcem veľa prezrádzať tak len toľko, že to nemalo chyby. Už sa teším na Epilog 90%(24.2.2009)

Elegantní, rošťácký, vtipný ale i drsný zloděj gentleman Jacques Mesrine v jednom z nejúžasnějších filmových zpracování všech dob.Režisér Richet natočil životní příběh jednoho z nejznámejších lupičů všech novodobé historie s takovou elegancí a grácií, až člověk žasne.Od jeho první loupeže, kdy se vtipně vydává za policistu, po parťáctví s velkym kápem Gérardem Depardieu (který předvedl nejlepší herecký výkon svého života), přes luxusní spolčení s mým oblíbencem v kanadě (famózní Roy Dupuis) až po brutální týraní v psycho věznici, kde sem u některejch scén ani nedejchal.Přiznám se, že film je trošku zmatený (občas) přeci jen Mesrine měl opravdu divokej život, ale to neznamená, že veřejný nepřítel pro mě není takovým malým filmovým zázrakem....je! 99%.(25.7.2009)

Tak jako špatný to není, ale musí vás to trošku zajímat, co se bude dál dít, protože je to jen takový syrový popis života nějakého francouzského maníka. V ději jsou časté dějové skoky a není tu hmatatelná taková ta typická filmová osnova, kdy se buduje příběh, který pak dojde ke svému vrcholu a film skončí. Zde máme čest s takovou monotónní záležitostí, někdo je permanentně buď menší hajzlík nebo větší hajzlík.(18.9.2009)

• jhrasko

Skvele nasnímané, perfektne zostrihané, výborne ozvučené. Ale keď ja si jednoducho nemyslím, že sa dá šoférovať s rozstrieľanými oboma nohami !?(14.8.2010)

Máme tu ďalšiu variáciu na maximálne divácky príťažlivú hru na zlých chlapcov, mafiánov. Pokiaľ si dokážete v hlave prebrať, že občas fandíte masovému vrahovi (napríklad pri úteku z väzenia) a od začiatku budete brať Verejného nepriateľa ako mainstreamovú zábavu, tak Richet vám ju určite ponúka. I keď má na vyrozprávanie celého príbehu režisér dva filmy, niektoré pasáže pôsobia psychologicky značne nedôveryhodne (problém myslím nastal v strižni, nie v scenári). Mesrine sa stane po prepustení na nejaký čas usporiadaným občanom, ale po vyhadzove je hneď v ďalšej scéne brutálnym gangstrom a tak podobne. V mojom prípade film svoj zábavný účel splnil, uvidíme, kam príbeh a celkové vyznenie posunie druhý diel. Scorsese to ale ani potom v žiadnom prípade nebude.(11.3.2014)

Chceli konkurovať americkým veľkofilmom, ale úplne to nevyšlo. Štýl prítomný, kvalitný herci prítomný, svižné tempo miestami neprítomné. No v rámci európskej tvorby určite jeden z najvýraznejších pokusov o " veľký " film.(25.9.2009)

Pěkný, hlavně ta část co se odehrává v Paříži. Už se těším na druhý díl.(12.12.2008)

Tak tohle žeru. Naprosto sugestivní porce násilí, výborný duch doby let šedesátých, skvělý Cassel, infarktovej útěk z vězení, jedna geniální přestřelka a neúprosný tah na dokonale vytvořený prostor pro druhou část.(9.1.2009)

"Největší francouzský gangster všech dob" mi ve své první filmové časti připadá vyobrazený jako pěkný hlupák. Řemeslně velice dobře odvedená práce a Vincent Cassel exceluje, ale místo napětí a zajímavosti sází film spíš na násilí, krvavost a samoúčelnost.(18.7.2009)

Nepřečetl jsem si žádnou recenzi, vůbec jsem nevěděl na co jdu do kina, znal jsem jen název. Po prvních 5 minutách jsem si jen říkal “nějaká francouzká blbost“, ale čim dál to pokračovalo, tím víc jsem přestával vnímat čas. Možná Cassel znázorní ve filmu trochu šíleného magora, ale stejně mu to všechno věříte. Prostě taková zajímavá skutečnost, nic přehnaného na efekty,skutečný tvrdý život zloděje, který má přece jenom někdy dost štěstí, ale taky odvahy. Nejvíc jsem se bavil u pasáže ve vězení. Tam jsem prožíval každou chvíli s hlavním “hrdinou“, trochu ho litoval a přitom si v duchu říkal že si to zaslouží. A zasloužil. Věnujte tomu ty skoro dvě hodiny, vyplatí se to.(6.1.2009)

--- Mé hodnocení: 80%. --- Viděno: (kino / 03.01.2009).(12.11.2011)